Fem-årige Halfdan blev i sidste uge vidt berømt efter at have sendt et gækkebrev til Fyens Politi. I eftermiddag skal han som tak besøge politiet i Odense sammen med sin far.
Sammen med sin mor har Halfdan bagt en citronhalvmåne til de betjente, der gjorde sig umage med at besvare hans gækkebrev, skriver Ekstra Bladet.
Halfdan drømmer selv om at blive politimand og glæder sig til at hilse på de 'rigtige' betjente.
Og Fyens Politi har da også besluttet at gøre lidt ekstra ud af dagen for Halfdan.
"Halfdan får en rundvisning og skal selvfølgelig prøve at sidde i en patruljebil. Han skal også prøve at tage fingeraftryk, og vi skylder ham jo et påskeæg, fordi vi ikke kunne gætte, hvem han var," siger politikommissær Asbjørn Høy Larsen til Ekstra Bladet.
Halfdans mor, Julie Lykke Sørensen, har dog afvist, at medierne må overvære besøget.
"Et stort medieopbud ville virke forstyrrende og tage noget af oplevelsen fra Halfdan, som glæder sig utroligt meget til besøget," siger hun til Ekstra Bladet.