Tre indledende puljekampe på fire dage. En dags pause. Tre mellemrundekampe på tre dage. En dags pause. Og så to finalekampe på to dage.
Otte kampe på 11 dage for de to herrehåndboldhold, der spiller sig i finalen ved EM i Norge. Det er for meget, mener Ulrik Wilbek, der forlanger flere hviledage ved kommende slutrundeturneringer.
- Det er umenneskeligt at spille tre dage i træk i
mellemrunden, efter at man har spillet tre kampe på fire dage i den
indledende runde. Jeg synes også, at det er umenneskeligt, at
semifinale og finale skal spilles to dage i træk, siger Ulrik Wilbek
til Ritzaus Bureau, skriver Berlingske.dk.
Konkret vil Wilbek have en ekstra hviledag i løbet af mellemrunden og en hviledag mellem semifinalen og finalen.
Talskvinden Sian Rowland fra det europæiske håndboldforbund erkender, at programmet er lidt for sammenpresset. Derfor vil forbundet også diskutere turneringsplanen på et møde i april.
Men det hjælper ikke de danske håndbolddrenge. Der venter tre hårde kampe i dag og de kommende to dage.
Tirsdag aften møder Danmark de tidligere VM- og OL-vindere fra Kroatien. Onsdag står EM-menuen på polsk håndboldfight, mens Danmark skal møde Slovenien på torsdag.
Danmark har to point med i mellemrunden. Danmark skal slå Kroatien i aften, hvis Wilbek & Co. vil være sikker på en plads i weekendens semifinale.
Se stillingen og mellemrundens kampe her.
Mellemrunden, Gruppe 1
Tirsdag 22. januar:
16.15 Slovenien-Montenegro
18.15 Croatien-Danmark
20.15 Polen-Norge
Onsdag 23. januar:
16.15 Kroatien-Montenegro
18.15 Polen-Danmark
20.15 Slovenien-Norge
Torsdag 24. januar:
16.15 Polen-Montenegro
18.15 Slovenien-Danmark
20.15 Croatien-Norge
Tyskland, Israel, Spanien, Frankrig, Ungarn og Sverige spiller i den anden mellemrunde.
Se den aktuelle stilling her