Tivoli er ikke kun hyggeligt. Det er også meget uhyggeligt, når hele haven bliver omdannet til gys, græskar og spøgelses-forlystelser. Et godt gys med familien er uhyggelig god hygge.
Torsdag den 13. oktober til og med 6. november er der åbent i Tivoli, hvor Halloween på ganske få år er blevet en af de helt store traditionelle efterårsbegivenheder i København, som mange danskere og turisterne gerne samles om.
Læs mere her:
Nu kan du og din familie også være med, hvis du er en af de to heldige familier, som vinder 4 x indgang samt 4 x turpas.
Sådan gør du:
* Send en mail til: konkurrence@avisen.dk - skriv Tivoli i emnefelt
* Skriv et par ord om, hvorfor du netop synes, at det er dig og din familie, som skal vinde billetter.
* Send mailen inden fredag 14. oktober, hvor vi trækker vinderne over middag og giver direkte besked.
* Turen og billetter skal være brugt senest 6. november i år.
* Vindernavne bliver ikke offentliggjort.
* Billetterne kan ikke ombyttes til andre varer eller ombyttes til kontanter.
* Ligeledes må de heller ikke sælges videre.
* Billetterne kan kun benyttes til et besøg under Halloween.
Tivolis nye scaryhouse Villa Vendetta har fået tilført en række ekstra overraskelse i anledning af efteråret, så gæster med hang til gys bliver ekstra skræmt under den 150 meter lang rejse gennem 12 rum fordelt på 800 uhyggelige m2. I Skærsilden, som har adresse under den over 100 år gamle Rutschebane, rykker det ”Det Hjemsøgte” ind. Her kan gæster lægge vejen forbi noget, der minder om et hospital for mislykkede forsøg. Det er ikke noget kønt syn, og uhyggen bliver ikke mindre af de nærgående beboere. Det Hjemsøgte kan kun opleves under Halloween, og børn under 12 år skal ledsages af en voksen. Foto: Tivoli