Administration 

Ulrich Thomsen: Jeg har tyvstjålet

Kendte
Ulrich Thomsen
Ulrich Thomsen debuterer som Carl Mørck i "Marco Effekten", og vicekriminalkommissærens skaber, krimikongen Jussi Alder-Olsen, er tilsyneladende begejsret over, at Ulrich Thomsen har overtaget stafetten fra Nikolaj Lie Kaas, som spillede Carl Mørck i de fire første filmatiseringer. - Det er blevet til en fantastisk flot, stemningsfuld og god film, som på mange fine måder genopfinder hele Afdeling Q-universet på film, skrev Jussi Adler-Olsen for nylig på sin Instagram-profil. (Arkivfoto) (Foto: Joel C Ryan/Ritzau Scanpix)

- De første film var kæmpe succeser, så det ville være fuldstændig vanvittigt ikke at tage med arme og ben fra dem, siger skuespilleren.

Filmen har været flere år undervejs, og premieren er blevet udskudt og udskudt grundet coronapandemien.

Men nu er det sikkert og vist, at den femte filmatisering af Jussi Adler-Olsens krimiserie om Afdeling Q, "Marco Effekten", kan ses i biograferne landet over.

Carl Mørck er tilbage på filmlærredet. Men for første gang ses vicekriminalkommissæren fra politiets afdeling for henlagte sager i skikkelse af 56-årige Ulrich Thomsen.

- Det er jo gode spændingsromaner, og jeg synes, filmen er blevet rigtig god. Jeg kan virkelig godt lide den faktisk og synes, at vi har fået en god Carl Mørck ud af det.

- Så der er noget at bygge videre på, og der er lagt i ovnen til de næste fem film, lyder det fra Ulrich Thomsen.

Og der ér virkelig noget at bygge videre på.

De første fire film blev massive publikumssucceser med sammenlagt mere end tre millioner solgte biografbilletter foruden anmelderroser og prestigefyldte priser.

"Journal 64", som havde premiere i 2018, blev den sidste film, Nikolaj Lie Kaas havde kontrakt på.

Nu er det Ulrich Thomsen, der fremover skal portrættere Carl Mørck.

I "Marco Effekten" leder sporet af en romadreng Carl Mørck i retning af en forsvundet pædofilianklaget embedsmand, underverdenen, samfundets top og bedrageri af nødhjælpsmidler for millioner.

- Carl Mørck henter man meget i bøgerne. Men selvfølgelig har jeg også kigget på de tidligere film og tyvstjålet fra Nikolaj, for han gør det vildt fedt. Han er en af de bedste skuespillere, vi har, lyder det fra Ulrich Thomsen.

- De første film var kæmpe succeser, så det ville være fuldstændig vanvittigt ikke at tage med arme og ben fra dem. Det er så den ene ting, man kan blive lidt nervøs over - man vil jo gerne ligge i slipstrømmen af de der kæmpe publikumssucceser.

Men det har ikke skræmt skuespilleren fra at komme med sine egne input til Carl Mørck.

- Jeg har stjålet, hvad jeg kan, og blandet det med de samtaler, jeg har haft med instruktøren og producenten, og med min egen intuition, siger Ulrich Thomsen og uddyber:

- Det er lidt ligesom, når der kommer billeder op i hovedet, når man læser en roman. Intuitive billeder, som ikke rigtigt kan forklares. De kan være meget forskellige fra menneske til menneske og er sikkert et udslag af, hvem man er som person, hvor man er vokset op, og hvad ens referencer er.

- De umiddelbare billeder plejer jeg sådan set at holde mig til. Det lyder sikkert lidt arrogant, men jeg kan godt lide intuitionen, for jeg tror tit, det er den rigtige.

Jussi Adler-Olsen har planlagt ti bøger om Afdeling Q. Men faktisk er sidste punktum i rækken endnu ikke sat.

Alligevel har Ulrich Thomsen ikke haft nogen betænkeligheder ved at skulle føre fortællingen filmisk til dørs og dermed være en del af Afdeling Q-universet de næste mange år.

- Det kan min bank godt lide, siger han med et grin.

- Det har noget at gøre med, at når man er freelancer, som mange skuespillere er, så er man en dårlig kunde, fordi man ikke har nogen fast kontrakt. Så nu kan jeg måske belåne mit hus noget mere.

Kunstnerisk og kreativt bliver han bestemt også holdt til ilden, fortæller han videre.

- Carl Mørck er ikke en Agatha Christie-type, hvor det er den samme gamle dame, der går og finder ud af, hvem der har gjort det. Carl Mørck udvikler sig. Så i den tid, der går med at lave de her film, hvor jeg bliver ældre, bliver karakteren også ældre.

- Men jeg vil da håbe, at jeg kan gå til den tid og ikke havner i rollator.

Ulrich Thomsen er uddannet skuespiller fra Statens Teaterskole i 1993.

Det helt store gennembrud fik den prisvindende skuespiller, da han holdt en gul og en grøn tale op foran sin fødselar af en incestuøs far i Thomas Vinterberg-dramaet "Festen".

Siden har han udmærket sig i alt fra "Hævnen" og "Brødre" til "Blinkende lygter" og "Adams æbler".

Talentet har også bragt den alsidige skuespiller til udlandet.

Året efter "Festen" spillede Ulrich Thomsen en af skurkene i Bond-filmen "The World Is Not Enough".

Siden har Ulrich Thomsen kunne ses i "The Blacklist" og "The New Pope", og så havde han en af hovedrollerne i samtlige sæsoner af den amerikanske seriesucces "Banshee".

I øjeblikket befinder Ulrich Thomsen sig på Færøerne, hvor han er i gang med filmatiseringen af den færøske forfatter Jógvan Isaksens krimier om journalisten Hannis Martinsson.

- Det har været mit liv i mange år efterhånden at rejse rundt og arbejde. Familien kommer forbi og besøger mig, eller også kommer jeg hjem til dem en gang imellem. Det har aldrig været et problem. Men det er selvfølgelig noget, man skal blive enige om, for ellers kan det nemt blive et problem.

- Men nu har jeg jo en god, dejlig, sød og forstående kone, som tager sig af det derhjemme, når jeg ikke er der. Og så skyper eller zoomer vi, siger han.

- Det er en god opfindelse i forhold til gamle dage, hvor man skulle ned i en telefonboks med nogle mønter, man havde vekslet i banken. Det gør det trods alt også en lille smule mere nærværende, at man kan se hinanden, mens man snakker.

Havde coronapandemien ikke forpurret planerne, skulle optagelserne til den næste Afdeling Q-film i rækken, "Den grænseløse", have været i gang dette efterår. Men optagelserne er foreløbigt skubbet.

For nu handler det også om at sende "Marco Effekten" godt afsted.

- Det er jo klart, at producenten har nogle kæmpe forventninger. Det er en stor satsning, og der er puttet mange penge i det, og det betyder meget for dem. Mit arbejde er ligesom ovre, når filmen er færdig, og man siger tak for denne gang. Men det er klart, at vi laver film, for at folk skal se den.

- Man kan kun gøre det, så godt som man kan og følge opskriften, så godt man nu formår. Og så er resten op til skæbnen.

"Marco Effekten" kan ses i biograferne landet over.

/ritzau/

Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner

motion på job
Nyheder

85.000 danskere byttede kontorstolen ud med motion

togskinner
Krimi

Drenge på bare 8, 9 og 12 år lagde sten på togskinner

Statens Naturhistoriske Museum
Underholdning

Efter 130 år lukker museet: Sidste chance for besøg

Kræftpatienternes Hus i Nuuk
Nyheder

Grønland åbner sit første hus for kræftpatienter

TV serien med Rasmus Wallbridge
Film og TV

Rasmus Wallbridge troede, han udviklede en spillefilm

Mette Marie Yde, direktør i Danner
Nyheder

Børn udsat for vold risikerer at miste hjælpen

Folk går i gågaden
Nyheder

To grupper står bag størstedelen af de nye job

AI
Nyheder

Bekymring for borgernes rettigheder ved brug af AI

Klubben Boston River
Sport

Ni år og allerede en agent: Er det alt for tidligt?

løbehjul
Krimi

Politiet gav ulovlige bøder til forældre: Nu får de pengene tilbage

hund
Dyreliv

Kræft hos kæledyr: Disse symptomer skal du kende

Hackere
Nyheder

Unge danske hackere jagter EM-guld i Tyskland