Det kom ikke et ord ud af munden på den terrorsigtede dansk-tyrker AC, da han onsdag blev afhørt i retten i Sarajevo.
Af frygt for at anklageren ville få lov til at udspørge AC om mere end tilladt, gav AC?s danske advokat, Christiane Schaumburg, ham det råd ikke at udtale sig, men blot holde sig til det, han har sagt til politirapporten.
Og det råd fulgte han, siger Christiane Schaumburg til DNY.
Den 20-årige AC fra Hvidovre er sigtet for at have været med til at planlægge bombeterror, og rådet om tavshed kommer, fordi en af de andre sigtede ? danskerens 19-årige svenske kammerat Maximus ? blev afhørt i sidste uge.
»Maximus rodede sig ud i modstridende forklaringer, fordi dommerne i timevis stillede de samme spørgsmål. AC har krav på ikke at sige noget. Når man ikke er vant til at svare i retten og gentagne gange bliver spurgt om det samme, kan man for at forklare sig bedre komme til at rode sig ud i selvmodsigelser,« siger forsvarer Christiane Schaumburg.
Maximus fortalte uopfordret under afhøringen i sidste uge, at AC godt var klar over, at der lå 20 kilo sprængstoffer i lejligheden i Poligonskagaden i Sarajevo, hvor de to unge mænd opholdt sig, da de blev anholdt for omtrent et år siden. Maximus forklarede, at AC ikke havde været med til at købe sprængstofferne, men at han så på, da Maximus rullede dem ind i folie.
AC har til dato fastholdt, at han ikke vidste noget som helst om sprængstoffer eller terrorplaner, og at det var et tilfælde, han var til stede i lejligheden.
Afhøringerne af de to andre tiltalte i sagen er blevet udsat til december måned, fordi forsvareren skal på pilgrimsfærd. Der forventes at falde dom i Sarajevo i slutningen af 2006.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.