Administration 

Taxamanden: DF - Dansk Frikadelleparti

"Pias ånd svæver over alt. Og det er lykkes hende at slå en værdimæssig bro mellem småborgerlighedens ghetto i de københavnske forstadskommuner og provinsens skuffede arbejdere og anti-globalister."

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....

Hvis jeg var svineavler (Jeg er blot søn af en …), ville jeg være alt andet end glad for DF!

Partiet har intimideret den gode danske grisebasse herhjemme - mere end spisereglerne i jødedommen og Islam nogensinde kan komme til at gøre tilsammen. Det er lykkedes partiet, der har gjort landsbytosserier til storpolitik, at gøre det til en ideologisk sag at sætte tænderne i en god kotelet eller en smørstegt frikadelle.

Grisetrynen bør i fremtiden være Dansk Frikadellepartis logo.

Og Miss Piggy fra Muppetshow – vel nærmest en slags protestantisk helgen.

Den hysterisk selvoptagne dame-gris, om hvem jeg må sige, at enhver lighed med folketingets formand er i et frit citat fra Heinrich Böll   ” … ikke tilsigtet eller tilfældig – men uundgåelig … ”

DF udsprang som bekendt af Fremskridtspartiet med den excentriske landsretssagfører og granitperker Mogens Glistrup i spidsen. Den gik ikke i længden hos fru Kjærsgaard og vupti, så konverterede Pia fra sit skattenægteri til et nationalistisk fokus! Hvad Glistrup havde i hjernevindinger, har Kjærsgård haft i kynisk snusfornuft og ordens- og stedsans - en ekstremt disciplineret parti-jernlady i mere end 20 år.

Hun styrede partiet, da hun selv var formand og hendes ånd svæver stadig over dets folkelighedens og gemytlighedens anti-globale ideologi. Det har udviklet sig til sådan en slags Putin-syndrom, hvor det egentlig er ligegyldigt, hvor parti-dronningen befinder sig. Om hun er formand. Om hun er afgået. Om hun er værdipolitisk prædikant for DF. Om hun har opnået landets næststørste, politiske stilling som formand for parlamentet.

Det’ da ligemeget.

Pias ånd svæver over alt. Og det er lykkes hende at slå en værdimæssig bro mellem småborgerlighedens ghetto i de københavnske forstadskommuner og provinsens skuffede arbejdere og anti-globalister. Pia Kjærsgaard kan mærke folkestemninger som en pianist med absolut gehør genkender de rene toner.

Og hun orkestrerer partiet, så det sublimerer frikadelle-ideologien som en perlerække af enkeltsager. Samlet er det et hjørne af den europæiske højre-populismes bløde fløj. Det har gjort partiet til landets næststørste og det sidste tiårs mest indflydelsesrige parti ved at sætte standarden for europa- og indvandringspolitikken.

Om Pia Kjærsgaard stadig formår at styre parti-tropperne direkte, tvivler jeg på. Det kan vel næppe lade sig gøre. Men hun har sammensat et hold af loyale hovedrollehavere, der agerer som om hun stadig er hovedinstruktør af den største, nationalkonservative opsætning siden anden verdenskrig.

Thulesen Dahl er gemytlighedens inkarnation. Han er efter sigende god til fodbold i Ølgod, men han har først og fremmest reelt udspillet hele den kritiske presse i Danmark. Hvad Tulle er udsat for af drilleri og hån er INTET i forhold til både den tidligere og nuværende regeringschef i kongeriget. Han kan tage røven på både kontanthjælpsmodtagerne – og senest pensionisterne ved sidste forlig. Og når så hele historien er tyk af løftebrud, vender han dramaturgisk og er nærmest hverdagshelten, der selv tager æren for at udredede det, som han selv forkludrede.

Og medierne gentager den samme gospel: Tulle har altid orden i sine papirer

Søren Espersen, journalisten, kommunikationsmanden, næstformanden i folketingsgruppen. Han kommer afsted med de største grovheder, uden at der krummes et hår på hans glatte isse. Så lægger han sig betænkeligt op ad det virkeligt ekstreme højre og taler om, at kun folk med dansk blod i årerne skal kunne blive statsborgere.

Så må han sige undskyld. Så kommer han med forslag om at gennembombe også civilbefolkningen i Syrien. Så må han sige undskyld. Og ekstremiteterne forhindrer ham ikke at indtage den rasende martyrs rolle, hvis nogle kæder DF sammen med fascisme-ordet.

Morten Messerschmidt er blevet en darling for den nationalkonservative EU-modtand blandt især de unge og yngre. Han har opnået gigant-valg til EU-parlamentet og været hovedpersonen i EU-modstandens turn-around fra at være et venstrefløjsprojekt til at være almindelig, borgerlig unionsskepsis i det politiske centrum-højre

Og så - ikke mindst - Krarup & Family (Søren og Døtre), som har fået al den plads, de har ønsket sig til deres rendyrkede nationalkonservative projekt, herunder angrebene på ”Over-Danmark”, den forbandede, kulturradikale pest. Den veluddannede akademikerfamilie af teologer, sprogofficerer/gymnasielærer, der hverken har passet svin eller delt den almues levevilkår, som de er prædikanter for, kan tale om danskhed, så den nærmest får en europæisk granitperker som undertegnede til at føle sig som landsforæder.

Præst og samfundsdebattør Katrine Winkel Holm besynger i Berlingske den studehandel i Randers Byråd, der fik såkaldt liberale venstrefolk til at stemme ja til påbudt svinekød i daginstitutionerne for til gengæld at få Dansk Frikadelleparti til at sige ja til nogle lokale vindmøller, som frikadellepartiet i virkeligheden ikke ønsker sig.

En plathed og politisk studehandel, som har gjort både lokalpolitikere og hele Randers til grin i hele landet - langt udover de sædvanlige, kulturradikale møgsvins rækker. Taxamanden kan bekræfte, at selv gode borgerlige vælgere har været nede i bunden af Merceren for at tage sig en bid af måtten, når emnet blev taget op.

Det er simpelthen for langt ude!

Overhovedet nikke-nikke-nej: Winkel Holm vælger i Jyllands-Posten at bekræfte Randers-beslutningens patriotiske karakter ved at citere fra den gamle vikingehistorie om Røde Orm. Fra det sted, hvor Orm og hans ven Toke har levet syv svinefri år i det (maurernes) muslimske Spanien og endelig er vendt hjem: 

”… De sad ubevægelige, sukkede af glæde og mindede hinanden om, hvor længe det var siden, de sidst havde siddet ved et sådant måltid, og var forbavsede over, at de i så mange år havde kunnet holde ud at leve i et land uden flæsk…”

Jeg er søn af en svineavler og elsker svin fra skinken til sylten. Jeg har fået mere lort og gylle på hænderne, som den gennemsnitlige dansker, fru Winkel Holm besynger i sin populær-nationalistiske hyldest til svinet. Jeg stod for udmugningen i industristalden på den fædrene går -  syv dage om ugen - mens jeg var stor dreng og senere gik i gymnasiet. Jeg har i halve timer vasket mine hænder for ammoniak (svinepis!), så de ikke lugtede, når jeg skulle ud og kysse og holde i hånden i weekenderne.

Så jeg føler mig nærmest forpligtet til at lytte til Dansk Frikadellepartis største ånder og synge svinets pris! Melodien har jeg stjålet fra arbejdsklassens gods – men hva’ pokker?  Der har DF jo været på rov efter vælgerne i to årtier.

Bare et enkelt vers…

Når jeg ser en frikadelle

Mel: Når jeg ser et rødt flag smælde….

Når jeg ser en frikadelle,

Fra en glad og slagtet  gris,

Kan jeg høre den tyd'ligt fortælle

"Kom og rør mig og steg mig og spis."

Længe leve vor so's store baller

Fra dens tarm af, - en duft af jasmin.

Sig go' nat til den sidste halal'er

Føj, Schwama! - vi elsker vort svin.

Velbekomme, Danmark!

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk