Administration 

Stor interesse for at få fibernet til yderområder

Administrerende direktør Jesper Hjulmand, SEAS-NVE, på besøg i Kyringe ved Ringsted . Her i samtale med den lokale ildsjæl, Kenth Poulsen, der håber, at Fiberpuljen bliver lokalsamfundets mulighed for endelig at få velfungerende internet til området, så beboerne kan drive deres virksomheder effektivt i fremtiden.

Mere end 120 borgere og virksomheder har på bare 14 dage henvendt sig med ønske om at søge SEAS-NVE's nye 50 millioner kroner store "Fiberpuljen". Puljen skal bekæmpe digital ulighed på Sjælland og Øerne, sikre lynhurtigt fibernet til særligt udfordrede yderområder på Sjælland og Øerne og kan søges frem til den 15. marts.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
Der er stor interesse for SEAS-NVE's nye Fiberpulje i de sjællandske yderområder. Allerede i dag, hvor puljen blot er to uger gammel, har mere end 120borgere og virksomheder henvendt sig til Danmarks største fibernetselskab, Fibia, der administrerer puljen, med ønske om at få del i Fiberpuljens 50 millioner kroner til lynhurtigt fibernet. Puljen åbnede den 16. januar og kan søges frem til den 15. marts.

Mange har allerede samlet stor opbakning fra deres lokalområde og sendt en færdig ansøgning til www.fiberpuljen.dk. Andre har haft uddybende spørgsmål om kriterierne og processen.

Medansvar for udviklingen

"Udbygning af hurtigt bredbånd - særligt i yderområderne - har topprioritet for SEAS-NVE. Hvis vi vil undgå at Danmark knækker midt over, skal landområderne og de mindre samfund på Sjælland og Øerne også kunne deltage i den digitale virkelighed anno 2017. Der er kun den ene vej frem, hvis yderområderne skal kunne tiltrække og fastholde beboere og skabe vækstmuligheder for små og mellemstore virksomheder. Med Fiberpuljen tager vi vores del af ansvaret," siger Jesper Hjulmand, administrerende direktør i SEAS-NVE.

Region Sjælland er den del af Danmark, hvor færrest borgere og virksomheder har en tidssvarende internetforbindelse. Ifølge Energistyrelsen kæmper mere end hver tredje husstand i regionen med langsom adgang til helt dagligdags ting som at åbne deres e-boks, arbejde hjemmefra, lave lektier, streame tv eller dele videoer og billeder. Derudover er et sløvt internet kritisk for mange erhvervsdrivende i de mindre samfund.

Det er Danmarks største fibernetselskab, Fibia, der står for udvælgelse af de områder, der får støtte fra Fiberpuljen.

I forvejen etablerer Fibia fibernet for mere end 200 mio. kr. øst for Storebælt, og med i alt 100 millioner ekstraordinære kroner fra SEAS-NVE i 2017 - hvoraf de 50 millioner er øremærket yderområderne - bidrager SEAS-NVE og Fibia til udviklingen i områder, der har svært ved at klare nutidens - og fremtidens - krav.

Et regionalt supplement

Politikerne på Christiansborg har fokus på problemet med langsomt internet i yderområderne. Men søgningen til regeringens bredbåndspulje i 2016 viste, at de statslige midler langt fra er nok. Ud af 95 ansøgninger fra Region Sjælland fik 10 projekter støtte.

"Det er for dyrt at komme ud alle steder, og området er markedsbaseret. Teleselskaberne har investeret fem-syv milliarder kroner om året, og dertil kommer selvfølgelig Bredbåndspuljen, hvor vi netop har uddelt 80 millioner kroner i 2016", sagde energi-, forsynings- og klimaminister, Lars Christian Lilleholt (V), til Sjællandske Medier umiddelbart efter lanceringen af Fiberpuljen. Regeringen har ligeledes afsat 40 millioner kroner på landsplan i 2017, 2018 og 2019.

Fibia forventer at modtage ansøgninger fra en del af de projekter, som søgte - men ikke fik - midler fra den statslige bredbåndspulje sidste år. Alle kan søge, hvis de bor eller driver virksomhed inden for SEAS-NVE's forsyningsområde. Det dækker den vestlige og sydlige del af Sjælland samt Lolland, Falster og Øerne. Projekter, hvor flere borgere og virksomheder søger sammen, står særligt stærkt, når de 50 mio. kr. i Fiberpuljen skal fordeles efter ansøgningsfristens udløb den 15. marts.

FAKTA OM FIBERPULJEN:

34% af husstandene i Region Sjælland har så dårlig en internetforbindelse, at de ikke kan klare nutidens - og fremtidens - krav*.

Med en ekstraordinær investering på 100 mio. kr. i 2017 fra SEAS-NVE kan Fibia accelerere udrulningen af Fibernet inden for SEAS-NVEs dækningsområde markant.

Investeringen er fordelt i to lige store dele: 50 millioner kroner investeres i "Fiberpuljen", der skal sikre fibernet til husstande og virksomheder i yderområder. 50 mio. kr. skal accelerere fiberudrulningen i de områder, der allerede står på venteliste.

Ansøgere kan finde kriterier og de nødvendige materialer på fiberpuljen.dk

Fiberpuljen er et markant supplement til statens bredbåndspulje, hvor Region Sjælland fik tilskud til 10 projekter ud af i alt 95 ansøgninger.

Fibia anvender i forvejen 300-400 millioner kroner årligt på at etablere fibernet på Sjælland og i Østjylland.

Fibia leverer internet fra Waoo, der er kåret som Danmarks bedste internetudbyder fem år i træk**.

* Kilde: Energistyrelsen

** Loyalty Group. Bedst i test 2012-2016.

Yderligere informationer:

Presseansvarlig, Pia Rosager Dinesen, SEAS-NVE

Mail: prd@seas-nve.dk

Mobil: 20221900
Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning

Restauranten
Mad og drikke

Ny restaurant sigter efter Michelin-stjerner

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt: Politiet kæder dem til to knivoverfald

dansk politi
Krimi

Bilist snakkede i mobil - politiet kørte bag ham

Is
Nyheder

Her er danskernes sommer-favoritsnacks

tørre øjne
Sundhed

Tørre øjne efter skærmtid? Denne simple regel kan hjælpe

dansk politi
Krimi

17-årig jagtet med kniv på skole: Politiet søger vidner

Kongelige Norge - Harald go Haakon
Kongelige

Kong Harald er død - flaget går på halv stang i Oslo

retten i Roskilde
Krimi

Teenagere brændte udviklingshæmmet med cigaret og filmede det

Myrdet mand
Krimi

Politiet offentliggør nu billeder af dræbt mand - Genkender du ham?

AI
Nyheder

Analyse: AI har ikke taget folks arbejde - tværtimod

Odense kongrescenter
Nyheder

Landbruget samles i Odense: Næsten 3.000 har meldt sig

børnehavebarn
Nyheder

Ny undersøgelse: Mange børn venter på hjælp i daginstitutionen

retten i Kolding
Krimi

78-årig dømt for overgreb begået for 19 år siden

Gnags
Underholdning

Dansk musiklegende siger farvel: Nu er det slut

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Ny stor undersøgelse: Så tilfredse er forældrene med dagtilbud

Rune Mørch
Underholdning

Rune har sat sig et vildt mål: 100 koncerter på 100 dage

projektet
Nyheder

Hvis krisen rammer: 2.000 unge skal lære, hvad de skal gøre

festuge Århus
Underholdning

Aarhus bliver én stor scene: Her er noget af det, du kan opleve