Det er ikke kun Assad-regimet i Syrien, som råder over kemiske våben. Også Danmarks allierede USA har kemiske våben, og det bør der laves om på, mener udenrigsminister Villy Søvndal (SF).
Organisationen for Forbud mod Kemiske Våben, OPCW, modtager i år Nobels fredspris, og i forbindelse med annonceringen fredag formiddag i Oslo sagde Thorbjørn Jagland, formand for Nobelkomitéen, at også USA og Rusland skal se at komme af med deres kemi-våben.
- Det er jeg helt enig i. Jeg synes, hele verden bør overveje, efter at vi har set konsekvenserne ved anvendelsen af kemiske våben, at gå videre med afskaffelsen af kemiske våben, siger Villy Søvndal til Ritzau.
Kemiske våben er forbudt i henhold til en FN-konvention, som de fleste af verdens lande, herunder Danmark, har tiltrådt.
- Jeg vil opfordre til, at man alle steder, hvor der er kemiske våben, anerkender, at det er masseødelæggelsesvåben af en type, der bryder med al logik og alle regler, der er sat for brug af våben i denne verden, siger Villy Søvndal.
Ifølge udenrigsministeren forhindrer Danmarks nære forhold til USA, blandt andet på det sikkerhedspolitiske område, ikke, at vi kan belære amerikanerne, når det gælder besiddelsen af kemiske våben.
- Det er netop også allierede, man kan give det gode råd at kigge på reglerne for krigsførelse, og der synes jeg bestemt, at det er på sin plads, at vi også gør det fra dansk side, siger Villy Søvndal.
Udenrigsministeren bifalder i øvrigt Nobelkomitéens valg af OPCW som modtager af fredsprisen.
- Jeg synes, det er et modigt valg, men også et rigtigt valg. OPCW er helt central i forhold til at befri Syrien for de kemiske våben, siger Villy Søvndal.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.