En ulykke kommer sjældent alene, siger man, og det kan Søren Ryge Petersen i den grad skrive under på.
Både ham og hans kone har fået en besked i e-boks fra Rigspolitiet. Det skriver han om i et debatindlæg i lokalsprøjten Adresseavisen Syddjurs.
Parret har samme dag, men i hvert sit køretøj, overtrådt færdselsloven i deres lokalområde på Syddjurs, og nu er der vanket ikke bare én men to bøder.
I indlægget beskriver Søren Ryge, hvordan parret havde foden lidt for tungt på speederen.
- Cathrine kørte i vores lille bil forbi Grenåvej med 56 km/t. Hun skulle på arbejde på højskolen. Man må kun køre 50, og det blev en bøde på 1200 kroner. Samme dag klokken 17.05 kørte jeg i vores store bil nøjagtig samme sted med 57 km/t, jeg skulle i Meny, og det blev 1200 kroner oveni, skriver Søren Ryge Petersen.
Parret blev begge fanget af en skjult fotofælde, og selvom Søren Ryge Petersen ærgrer sig over, at skulle punge 2400 kroner ud til statskassen for parrets forseelser, er det faktisk ikke derfor, han for i blækhuset.
Havemanden skriver faktisk, at bøden ville have været meget større, hvis det skjulte kamera havde blitzet dem på vej i den modsatte retning.
- Jeg skal blankt indrømme, at når jeg kører den modsatte vej, hjem, så sætter jeg farten op inden byskiltet, og derefter i fuld fart forbi Kalø og ned ad bakken. Som regel i frigear, hvilket betyder, at bilen nemt kommer op på 100 km/t, skriver Søren Ryge Petersen.
Han mener, at politiet har sat fartfælden op for at "få nogle lettjente penge i kassen", og det kalder han "forargeligt".
- Jeg er lidt forarget, men betaler selvfølgelig. Øv, lyder slutsalutten fra have-kendissen.