Smadremanden, Bager-Jørgen og alle de andre elskelige og sjove figurer i Zirkus Nemo har gjort det godt i 2022. Så godt, at det store cirkus faktisk fik en bruttofortjeneste i regnskabsåret på hele 3.7 mio. kroner – mere end dobbelt så stort som i 2021.
Hvad er så problemet?
Jo, omkostningerne ved at starte op igen efter nedlukningen har oversteget indtægterne. Dermed bliver det til et underskud på lige omkring 1.6 mio. kroner, som sammenlagt med corona-krisen, har gjort indhug i egenkapitalen, som nu er på minus 2.2 mio. kroner.
Netop om corona-krisen, sagde Søren Østergaard, at det var bittert og ærgerligt, at når hans Zirkus Nemo netop var inde i en god gænge med overskud, så lukkede corona-krisen det hele ned igen.
Ekstra Bladet har kigget på regnskaberne, og de skriver, at Østergaard dog er optimistisk for tiden fremover. I ledelsesberetningen skriver han således:
Selskabet er afhængig af, om den kommende sæsons forestillinger gennemføres i et tilsvarende omfang som før COVID-19. Det er ledelsens forventning, at man kan etablere en drift på det ønskede niveau. På den baggrund forventer ledelsen et positivt resultat og et likviditetsoverskud for det kommende regnskabsår.
Sidste år fik det muntre Zirkus Nemo royalt besøg, da selveste Majestæten kiggede forbi. Her er dronning Margrethe flankeret af en stolt Søren Østergaard og hans bedre halvdel Lisbet Lundquist. Foto: Scanpix
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.