Der er fortsat ikke udsigt til, at køberhavnerne kan komme af med deres bugnende skraldepande. Den strejke, som skraldemændene indledte mandag forsættenemlig. På trods af, at Arbejdsretten torsdag har pålagt de strejkende en en bod på mere end en million kroner.
Det skriver Fagbladet 3F.
Boden er 50 kroner i timen for ufaglærte og 56 kroner pr time for faglærte, og det betyder foreløbigt en sammenlagt bod på 1,2 milloner kroner. Boden bliver pålagt for hver time, skraldemændene strejker. Og fra torsdag bliver strejken endnu dyrere - har bliver der pålagt 30 kroner pr. time.
Arbejdsetten havde nemlig pålagt skraldemændene at genoptage arbejdet. Men det skete altså ikke.
Strejken bunder i en konflikt mellem skraldemændene og deres kommende arbejdsgiver, Amager Ressourcecenter (ARC).
- De omlægninger ARC lægger op til i planlægningen af den daglige arbejdsdag, vil medføre et psykisk hårdere arbejdsmiljø. Vores erfaring siger os at det vil give væsentligt større udfordringer for logistikken i København, både for fodgænger, cykler og biler, skriver skraldemændene i en pressemeddelelse.
- ARC vil gerne i dialog om, hvordan arbejdet bedst tilrettelægges efter den 1. september, men så længe der strejkes, forhandler vi ikke. Og en kommende aftale skal sikre medarbejderne den fornødne tid til at udføre arbejdet sikkerhedsmæssigt forsvarligt, så arbejdstempoet ikke forceres unødigt. Det gør vi for at passe bedst muligt på vores medarbejdere, så de kan holde til et helt arbejdsliv, siger Helena Hasselsteen Nielsen og fortsætter:
- Jeg vil samtidig gentage, at ARC ikke er løbet fra en påstået aftale om arbejdstider i sidste uge. Vi blev efter et møde tirsdag præsenteret for et ensidigt udkast til en aftale. Men en aftale er kun en aftale, når den er indgået af begge parter, siger Helena Hasselsteen Nielsen til Fagbladet 3F