Han har charme, selvtillid og lækkert hår, og så er han en af Danmarks bedst sælgende sangere, der i den grad har sunget sig vej til mange kvindehjerter.
Men den eftertragtede sangstjerne, der får massevis af kvinder til at dåne, er stadig ungkarl, da han endnu ikke har fundet den rette kvinde at slå sig ned med.
Men nu er Rasmus Seebach altså klar til at finde drømmekvinden, og i sidste uge havde sangeren da også en ny pige sovende, men det afholder ikke ungkarlen fra at undersøge det kvindelige marked yderligere, skriver Se og Hør.
"Selvfølgelig vil jeg gerne have en kæreste, men jeg leder ikke mere end så mange andre, tror jeg," siger han til bladet.
Sangcharmøren kan også godt mærke alderen presse sig på og føler derfor, at det er på tide at finde en, han kan dele livets glæder med.
"Lige nu er der ikke nogen særlig kvinde i mit liv. Men jeg er 30 og bliver snart 31 år, og på et eller andet tidspunkt skal man jo finde en sød kæreste. Det er nok ved at være på tide," siger han.
Kilde:Se og Hør