De fire Bandidos-rockere havde gemt sig i et kølerum, da politiet sent søndag aften rykkede ud og anholdt dem på fersk gerning i medicinalvirksomheden Novo Nordisk.
I dag blev de så fremstillet i grundlovsforhør, sigtet for at have stjålet 60.000 ampuller med børnemedicin, også kendt som væksthormonet Norditropin, til en værdi af omkring 90 millioner kroner.
De fire Bandidos-medlemmer risikerer op til seks års fængsel, siger politiinspektør hos Nordsjællands Politi Karl Erik Agerbo.
»Vi har et ret godt billede af, hvem det er, vi har fat i. Nogle af dem er ledende medlemmer. Vores nationale efterforskningscenter forsker jo i banderne,« siger han.
Da de fire slog til søndag, var det angiveligt ikke første gang, mener politiet. Fredag aften fik Nordsjællands Politi en anmeldelse om indbrud på Novo Nordisk. Det var her, de 60.000 ampuller blev stjålet. Politiet mener, det var de samme gerningsmænd, der blev anholdt søndag. Ifølge politiet havde tyvene kendskab til firmaets sikkerhedsprocedurer, og havde både adgangskort og kode.
Sælges i udlandet
Væksthormonet Norditropin er beregnet til børn med svag vækst. Ifølge politiet er der et stort sort marked for præparatet, både herhjemme og i udlandet, hvor det bliver brugt som doping.
»I efteråret lavede vi en aktion, hvor vi fandt vækstfremmende produkter flere steder i landet. Der er et større marked for det. Dels i træningscentre, og i særdeleshed i miljøet omkring rockere og gadebander,« siger Kim Kliver, chef for det Nationale Efterforskningsstøttecenter NEC.