For Reimer Bo Christensen er valgaftenen den ultimative oplevelse som studievært.
»Jeg skal toppe mellem klokken 19 og midnat. Ikke dagen før. Ikke om formiddagen. Jeg skal sørge for, at jeg topper der,« siger han.
I aften styrer Reimer Bo Christensen en af de største mediebegivenheder på valgaftenen fra DR-Byen på Amager i København med 30 direkte forbindelser til omkring 100 kameraer over hele landet. Han vil stå i DR s specialdesignede studie og få konstante og måske skiftende meldinger i sin øresnegl, samtidig med at den første omfattende exit-poll tikker ind ved 19-tiden
»Jeg kan bedst lide fjernsyn, når det er direkte. Når der siges 10 sek. Så er vi i gang. Man kan ikke sige stop, man må bare køre med det, man har. Jeg har forberedt nogle ting, men ellers griber jeg situationen, når den opstår,« siger 59-årige Reimer Bo Christensen.
DR s politiske redaktør Ask Rostrup vil desuden analysere resultaterne for seerne. Dermed forlader DR modellen fra sidste folketingsvalg, hvor et panel på fire politiske kommentatorer var i studiet. I år er kommentatorerne blevet sendt uden for døren og vil i stedet blive interviewet live i kortere bidder.
»Når vi får resultaterne, stiller vi direkte om til politikerne selv, taberne og vinderne. Folk vil hellere se tingene ske end høre et helt panel af politiske eksperter forklare dem, hvad de tror, der er sket,« siger Reimer Bo.
Cykler 80 kilometer
Han ser det som en styrke, at han ikke kender politikerne alt for godt, når han skal stille de kritiske spørgsmål.
»Jeg er ikke en del af det politiske spin, for jeg har heldigvis ikke min daglige gang på Christiansborg. Jeg har ikke noget personligt forhold til politikerne,« siger han.
Han forbereder sig på valgaftenen ved at cykle en lang tur på 80 kilometer i weekenden. Her visualiserer han slagets gang og ser for sig, hvad der fungerer og ikke fungerer. Resten er en trossag.
»Halvdelen af forberedelsen er mentalt. Jeg skal tro på det. Ask Rostrup, den politiske redaktør, spurgte, om jeg er nervøs. Det er jeg ikke. Jeg svarede, at uanset hvad der sker, skal jeg nok ordne det. Men jeg ved da ikke, hvad jeg skal gøre! Jeg skal bare tro på, at jeg kan gøre det, hvis noget går galt.«