Administration 

Medarbejdere i Skat Inddrivelse tilbydes psykologhjælp: 350 samtaler på et halvt år

Skat Inddrivelse har været ude i et stormvejr i de seneste år, og det har tilsyneladende påvirket trivslen i organisationen. 350 psykologsamtaler med medarbejdere har der været brug for det seneste halve år. (Foto: Erik Refner, Scanpix)

Medarbejdere i Skat Inddrivelse svarer hver 14. dag på spørgsmål om deres trivsel, og en negativ udvikling udløser tilbud om psykologhjælp.

Nedskæringer, evige omstruktureringer og usikkerhed om den fremtidige ansættelse. Og så oven i det hele oplevelsen af, at de ikke kan åbne en avis, uden at deres arbejdsplads bliver sat i forbindelse med skandaler, lovbrud og i det hele taget elendig udførelse af dens opgaver.

Det er slet ikke let at være ansat i Skat Inddrivelse, men i det sidste halve år er der via en app på de ansattes telefon blevet holdt øje med, hvordan det står til med deres trivsel.

’Howdy’ hedder app’en, hvor de ansatte hver 14. dag skal svare på de samme fem spørgsmål om deres velbefindende og bagefter i grønne, gule og røde farver kan aflæse, hvordan det går, og hvordan deres trivsel har udviklet sig siden sidst. Rød farve indikerer en kritisk tilstand.

Sådan spørger Howdy

I de sidste 2 uger...

1. Har jeg været glad og i godt humør

2. Har jeg følt mig rolig og afslappet

3. Har jeg følt mig aktiv og energisk 

4. Er jeg vågnet frisk og veludhvilet

5. Har min dagligdag været fyldt med ting, der interesserer mig

 

Til hvert udsagn kan man vælge mellem 6 svar:

- Hele tiden

- Det meste af tiden

- Lidt mere end halvdelen af tiden

- Lidt mindre end halvdelen af tiden

- Lidt af tiden

- På intet tidspunkt

 

Alt efter svarene på spørgsmålene, som skal besvares hver 14. dag, placeres man i grønt, gult eller rødt felt, hvor rødt repræsenterer den dårligste trivsel. Hvis éns trivsel udvikler sig  negativt, får man tilbud om en psykologsamtale. 

UDVID

Hvis ’Howdy’ konstaterer et dyk i en medarbejders trivsel, bliver vedkommende kontaktet af et beredskab med tilbud om en samtale med en erhvervspsykolog, og det har mange sagt ja tak til. 

Frivillig ordning

Der har i løbet af ordningens første halve år været 350 samtaler mellem medarbejdere i Skat Inddrivelse og Howdy’s beredskab, som består af erhvervspsykologer fra Psykiatrifonden. Det er frivilligt, om man som medarbejder vil bruge app’en, men 880 af de 1.100 medarbejdere i afdelingen har valgt at gøre det ifølge en opgørelse, som fagforbundet HK står bag.

350 psykologsamtaler blandt 880 medarbejdere i løbet af et halvt år. Det kunne godt lyde som en organisation i krise. Underdirektør i Skat Inddrivelse Jørgen Rasmussen, som har været primus motor bag projektet, syntes også i første omgang, at det lød af meget. Men billedet er mere nuanceret end som så, pointerer han.

- Man kan være i kontakt med erhvervspsykologer op til fire gange, og jeg ved, at nogle har benyttet sig af tilbuddet flere gange. Så 350 samtaler drejer sig ikke nødvendigvis om 350 personer. Det er heller ikke sikkert, at der er tale om ansatte, der er gået i gul eller rød. Det kan også være medarbejdere, der er dykket inden for det grønne område og så bliver spurgt, om det er noget, de er opmærksomme på og har lyst til at vende med en psykolog, siger han.

Styrken ved Howdy er netop, at den fanger problemer på et tidligt tidspunkt, før de udvikler sig til noget alvorligt, påpeger underdirektøren.  

Slidt organisation

Men samtidig erkender Jørgen Rasmussen, at tallet kan være præget af, at det er hårdt at være ansat i en organisation, som konstant er i offentlighedens kritiske søgelys.

- Selvfølgelig er vi en udskældt organisation, og det er aldrig spændende at være i en organisation, hvor man hver gang, man åbner avisen, bliver hængt ud for det ene, det andet, det tredje og det fjerde. Det er klart, at det slider på en organisation, siger han.

Men underdirektøren understreger, at det billede, som omverdenen tegner af Skat Inddrivelse, ikke stemmer overens med det billede, organisationen har af sig selv, og at der internt er stor gejst og arbejdsvilje.

Howdy skal da heller ikke ses som et kriseberedskab, men et redskab til at fremme trivslen og dermed få reduceret et sygefravær, der er større end gennemsnittet på statslige arbejdspladser, påpeger Jørgen Rasmussen.

- Vi har en oprigtig interesse i, at vores medarbejdere går glade og tilfredse på arbejde hver dag, og meningen med trivsels-app’en er at få taget deres problemer i opløbet, siger han.

Howdy kan ikke måle stress

Howdy er derimod ikke en stress-app og egner sig ikke til at måle medarbejdernes stressniveau, betoner Jørgen Rasmussen.  

- Men Howdy kan sige noget om, hvor presset folk er og dermed fange nogle, der er på vej til at blive stresset, siger han.

På baggrund af samtalerne med medarbejderne registrerer beredskabet, hvad dykket i den enkeltes trivsel skyldes. For eksempel en dårlig leder, et for stort arbejdspres, et nyt arbejdsområde eller private problemer som skilsmisse eller dødsfald.

Private forhold står ifølge Jørgen Rasmussen for halvdelen af de problemer, der kommer frem. Men ligesom de andre problemer, som anonymt afrapporteres til de forskellige funktionsledere, er det noget, som der skal tages hånd om på arbejdspladsen, understreger han.

Begejstret tillidsrepræsentant

Liselotte Reistrup, HK-fælledstillidsrepræsentant i Skat Inddrivelse, har været med til at indføre Howdy på arbejdspladsen og er begejstret for app’en.

- For mig at se er det et redskab, der giver den enkelte medarbejder et minuts tid til at reflektere over, hvordan vedkommende egentlig har det. Vi har jo været gennem en turbulent periode, hvor folk har været meget påvirket af forandringer, skiftende arbejdsopgaver, tumult, usikkerhed om fremtiden og et negativt offentligt omdømme. Derfor er et vigtigt at føle efter hos sig selv, siger hun.

Howdy kan ikke ændre på, hvad politikere beslutter, eller journalister skriver, betoner fællestillidsrepræsentanten. Men hvis presset udefra er noget, der påvirker den enkelte medarbejder, vil den gode funktionsleder sørge for, at påvirkningen bliver mindst mulig, mener Liselotte Reistrup.  

Hun oplever, at Howdy har bragt ledere og medarbejdere tættere sammen og åbnet for en dialog om trivsel. Og at lederne takket være rapporterne fra beredskabet er blevet bedre klædt på til samtalerne med de ansatte.

- Alle medarbejdere skal hver femte uge have en en-til-en samtale med deres funktionsleder, hvor det nu er blevet legitimt at tale om trivsel. Nogle funktionsledere har selvfølgelig altid talt med medarbejderne om, hvordan de havde det. Men der er også nogle, der ikke har den fortrolighed. Det var mus-samtale én gang om året, og det var det, fortæller hun.

Omsorg har skabt skepsis

Nogle medarbejdere har kritiseret Howdy for at individualisere trivslen og ikke gå ind til kernen af de problemer, arbejdspladsen oplever. Og for, at den udgør en overvågning og kontrol. Liselotte Reistrup forstår godt kritikken, men mener, at den er ubegrundet.  

- Offentligt ansatte er slet ikke vant til den omsorg, de nu oplever, og derfor er de naturligvis skeptiske. Jeg forstår godt frygten for overvågning og kontrol, men anonymiteten respekteres jo, og dataloven overholdes. Set fra ledelsens synspunkt er Howdy bare udtryk for deres interesse i, at medarbejderne trives, for på den måde får de mest ud af dem, påpeger hun.

Liselotte Reistrup har selv oplevet at få et tilbud om en psykologsamtale efter et dyk i en trivselsmåling på Howdy.

- Jeg tog ikke imod det. Det var inden for det grønne område til kanten af det gule. Men det var et wake up-call, som fik mig til at gå til funktionslederen og bede om at blive aflastet, fordi jeg sad med mange opgaver som tillidsrepræsentant, fortæller hun.

Resultatet af en tilfredshedsundersøgelse, som i øjeblikket er ved at blive foretaget blandt brugerne af Howdy, vil ifølge underdirektør Jørgen Rasmussen afgøre, om app’en skal udbredes til hele Skat. Ordningen koster en krone per medarbejder om dagen.

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut: 

Osbournes 

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans