Det kan være svært at få pengene til at passe i disse tider. Det må selv dronning Margrethe sande.
Godt nok modtog regenten næsten 90 millioner kroner fra staten sidste år, men det var ikke nok til at dække alle udgifterne. Det viser Kongehusets årsrapport, som netop er blevet offentliggjort. Den afslører et underskud på 8,4 millioner kroner.
– Året var præget af eksterne som interne udfordringer for Kongehuset. Krigen i Europa, energi- og inflationskrisen samt den generelle økonomiske ustabilitet påvirkede Kongehuset, ligesom det var tilfældet i resten af samfundet, lyder det blandt andet i rapporten.
Kongehuset havde budgetteret med underskud – blandt andet på baggrund af dronningens regentjubilæum. Men også udgiften til el og varme belastede budgettet. Her blev der brugt 3,7 mio. kr – 1,2 mio. mere end året før.
Den absolut største udgift for dronningen er dog personalet, som lagde beslag på næsten 57 mio. kr.
Du kan se hele Kongehusets årsrapport her.