Hovedfærdselsåren ned gennem Jylland, motorvej E45, er spærret i begge retninger ved Haderslev. Tre uheld har lukket begge spor, og det er uvist, hvor lang tid der er prop i trafikken, oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi.
- Vi har først et uheld i det sydgående spor, og det skaber tæt trafik, hvilket igen giver endnu et uheld i nærheden, siger vagtchef Michael Skaarup til Ritzau.
Kun en kilometer derfra kører flere biler så sammen i den modsatte retning kort efter.
- I det nordgående spor får vi så endnu et færdselsuheld, fordi folk koncentrerer sig mere om at kigge end at køre bil, forklarer vagtchefen.
Derfor er politiet nødt til at lukke motorvejen helt for at få de ødelagte biler væk.
- Det betyder, at vi har tre færdselsuheld, og nu lukker vi helt af for afkørsel 70 i det nordgående spor og afkørsel 69 i det sydgående spor, fortæller Michael Skaarup.
Flere biler og en lastbil er involveret, men ingen er umiddelbart kommet alvorligt til skade i ulykkerne.
- Der er flere tilskadekommende dernede, men ingen umiddelbart alvorligt. Men det svært for ambulancefolkene at komme frem i øjeblikket, siger vagtchefen.
Det er endnu uvist, hvor længe motorvejen er lukket.
/ritzau/