Administration 

"Hvis jeg ikke holder øje, kan min mor dø"

Plejecenter sendte Vibeke Fischers mor alene på hospitalet, der ikke anede, hvad hun skulle undersøges for. Vibeke Fischer og hendes søster har hver tre små børn og et job. De bor i Sønderjylland og København, og er ved at knække nakken på at tage sig at deres hjerneskadede mor på Fyn. (Foto: ARKIV: Mads Winther/Polfoto)

Plejecenter sendte syg kvinde med hjerneskade alene til undersøgelse på hospitalet. Bagefter forsøgte Falck at aflevere kvinden på hendes gamle adresse, hvor hun ikke have boet i næsten et år. Kvindes døtre kæmper for at for at holde sammen på deres egne liv, mens de også tager sig af den hjerneskadede mor.

Vibeke Fischer er i sorg over tabet af sin mor, som hun reelt mistede for et år siden.

Den kun 63-årige ellers raske og aktive bedstemor til otte fik en hjerneblødning og endte i kørestol ramt af afasi, der betyder hun har svært ved at tale.

Men Vibeke Fischers tårer kommer lige så meget af udmattelse og frustration over den behandling, moderen siden har fået.

”Det er ikke rimeligt, at pårørende skal føle så stort et ansvar, at hvis man ikke hele tiden holder øje, så kan hun dø. Og det ved jeg, at hun kan efter det, der er sket indtil videre,” siger Vibeke Fischer.

Afsted uden ledsager

Forløbet toppede i januar, hvor der gik 16 dage, før det blev opdaget, at moderen 22. december havde fået endnu en hjerneblødning ved et fald fra sin kørestol på Lindhøj Plejecenter i Munkebo, hvor hun boede.

6. januar sendte plejecenteret den stærkt svækkede kvinde til akutmodtagelsen på Odense Universitetshospital. Det skete uden ledsager, og hospitalet kunne ikke finde nogen oplysninger om hende i deres journalsystemer.

Moderen er hjerneskadet, og på grund af den nye hjerneblødning havde hun endnu sværere ved at tale end normalt og sov det meste af tiden.

Derfor anede hospitalet ikke, hvad hun skulle undersøges for, og efter et par rutine-blodprøver sendte de hende retur med Falck.

Men Falck vidste ikke, at hun boede på plejecenteret. De prøvede at aflevere den talehæmmede og omtågede kvinde, der lå på en båre, alene i hendes gamle lejlighed, hvor hun ikke har været i ti måneder.

”Heldigvis havde hun ikke nøglen med. Tænk, hvis de have sat hende af der og var kørt. Ingen ville have vidst, at hun sad der helt alene,” siger Vibeke Fischer.

Udmattet efter et år med syg mor

Hun blev ringet op af en sygeplejerske fra hospitalet, der sagde, at Falck og moderen stod derude og manglede nøglen.

Den slags opringninger er en af grundene til, at Vibeke og hendes søster begge er helt udmattede efter et år med den syge mor.

De har begge tre små børn og arbejde. Vibeke bor i Sønderjylland, hendes søster i København og moderen på Fyn. I de første tre måneder af moderens sygdom skiftedes de til at bo cirka tre dage hver om ugen på Fyn for at være hos hende.

De kommer, når de overhovedet kan, men ingen af dem havde mulighed for at tage med på hospitalet den dag. Bagefter fik de at vide, at plejecenterets ressourcer ikke rækker til at sende en ledsager med om eftermiddagen, da moderen skulle af sted.

Et fjerde barn

Indtil februar sidste år var Vibekes mor en aktiv dame, der kom rejsende fra Fyn med tog og bus med sin lille rullekuffert, når der var brug for børnepasning. Børnebørnene elskede hende, og hun glemte alt omkring sig, når hun legede med dem.

Efter moderens hjerneblødning har Vibeke Fischer i stedet fået, hvad hun kalder ”et fjerde barn”, der lægger beslag på store dele af hendes arbejdstid som medhjælp i sin mands revisionsfirma.

Hun vasker moderens tøj, betaler hendes regninger, ordner hendes post, planlægger besøg til moderen, har købt helt nyt tøj til moderen, der har taget på af sygdommen, og har haft moderen på weekend hver sjette uge.

”Jeg har altid telefontid. Jeg har hele tiden en fornemmelse af, at hvis jeg ikke har overblikket, så får hun ikke, hvad hun har brug for.  For der er ikke nogen, der tager ansvar for noget: Kommunikationen brister, der er intet fælles journalsystem, ingen ser ud over deres egen næse og tager ansvaret for, hvad der sker med min mor,” siger Vibeke Fischer.

Hun mener aldrig, det havde hængt sammen, hvis hun havde været ansat på almindelige vilkår i et firma. Desuden har turene kostet tusindvis af kroner i rejseudgifter, og søsteren har måttet bo på hotel, alle de dage, hun har været på Fyn.

Konfliktsky

Vibeke Fischer kalder sig selv et konfliktsky menneske, der ikke har spor lyst til at stå frem i medierne.

”Men jeg mener, der er brug for at fortælle, at vi er nået til et punkt, hvor vi ikke længere kan være bekendt, hvordan vi behandler både syge mennesker og deres pårørende. Når jeg ringer til Ældre Sagen, siger de, at de hører mange historier om demente og meget syge ældre, der sendes alene til lægen. Det er ikke i orden,” siger Vibeke Fischer.

Hendes mors seneste hjerneblødning blev kun opdaget, fordi Vibeke Fischer selv igen gik i krig og brugte julen og nytåret i telefonen

Selv om moderen i to en halv uge efter faldet kastede op dagligt, sov det meste af tiden, holdt op med at spise og blev væsentligt dårligere til at bevæge sig og tale, skete der ikke noget.

Nogle vagtlæger kom og sagde, at personalet skulle holde øje med hjernerystelse. Moderens egen læge ordinerede piller mod kvalme, men reagerede ellers ikke.

"Nu er det fandeme nok"

Besøget på akutmodtagelsen hjalp heller ikke noget, da ingen jo vidste, hvad moderen skulle undersøges for.

”Den 7. januar sagde jeg, at nu er det fandeme nok. Man kunne næsten ikke komme i kontakt med min mor, og der var gået flere uger, siden hun slog hovedet, og hun var ikke ordentligt undersøgt,” siger hun.

Vibeke Fischer arrangerede, at moderen kom på neurologisk afdeling og tog denne gang selv med. Efter seks timers undersøgelse vidste det sig, at moderen have fået en ny hjerneblødning ved faldet ud af kørestolen 22. december.

”Jeg kan næsten ikke magte det. Nu begynder det forfra det hele med genoptræning og nye ting, vi skal tage ansvar for,” siger Vibeke Fischer.

Kommunen: Ikke en del af service

Lisbeth Rasmussen er leder af rehabiliteringsenheden i Kerteminde Kommune, hvor Lindhøj Plejecenter ligger.

Hun vil ikke kommentere den konkrete sag, men siger, at det som udgangspunkt ikke er en del af kommunens service at ledsage til lægeundersøgelser og lignende. Kommunen trækker på de pårørende til den slags opgaver.

"Hvis ikke de kan tage med, er det en faglig vurdering i hvert enkelt tilfælde, hvad vi så gør, hvis den enkelte slet ikke kan svare for sig. Men vi sender journalen elektronisk til det hospital, de skal til," siger Lisbeth Rasmussen.

dansk politi
Krimi

På flugt fra politiet: Ramte lygtepæl og stak af igen

Limfjorden Rundt
Underholdning

47 skibe indtager Limfjorden med stor finale i Skive

marked
Underholdning

Gratis høstmarked søndag byder på smagsprøver, musik og historie

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Skuespillerne
Film og TV

Nu kommer filmen om historien om Soundboks

Claude AI
Nyheder

AI breder sig: Halvdelen af virksomheder prioriterer kun lidt træning

Fårup sommerland
Nyheder

Nordmændene vender tilbage: Fårup oplever markant fremgang

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær