Administration 

Hver tredje dag får en religiøs forkynder ophold i Danmark

Prædikanter fra mange forskellige trossamfund får opholdstilladelse i Danmark. I 2015 var fx. 50 af de 124 ankomne prædikanter fra den mormonske kirke.

Sidste år fik 124 udenlandske imamer og prædikanter opholdstilladelse i Danmark, og det er en fordobling siden 2014. Boomet får både S og DF til at kræve stramninger

Hver tredje dag får en udenlandsk prædikant som imamer eller mormonske præster en opholdstilladelse af myndighederne, så de kan forkynde deres tro i en moske, frikirke eller andet trossamfund på dansk jord.

I tørre tal fik 124 religiøse forkyndere opholdstilladelse i 2015, viser nye tal fra Udlændingestyrelsen. Det er dobbelt så mange som i 2014, da blot 68 imamer og præster fik opholdstilladelse i Danmark efter udlændingelovens paragraf 9. Året før bankede 130 prædikanter på Danmarks dør og blev lukket ind.

50 var mormoner

Der findes ikke en endelig opgørelse over, hvilke religioner og trossamfund prædikanterne kommer fra. En foreløbig opgørelse fra september 2015 viser dog, at 50 af de 124 prædikanter, der fik opholdstilladelse sidste år, er mormoner fra 'Jesu Kristi Kirke Af Sidste Dages Hellige i Danmark.

Men også apostolske og katolske menigheder har fået lov at invitere forkyndere fra udlandet herop, ligesom det gælder blandt andet Avedøre Moske og Dansk Tyrkisk Islamisk Stiftelse.     

Religionsforsker på RUC, lektor Lise Paulsen Galal, pointerer, at den voldsomme stigning i antallet af religiøse forkyndere herhjemme er overraskende men ikke nødvendigvis betyder, at der kommer flere rabiate imamer til Danmark.

Svag stigning i kristne trossamfund

- Det er svært at finde argumenter for, at et øget antal religiøse forkyndere også skulle betyde et øget antal hadprædikanter. De religiøse forkyndere kommer fra alle trossamfund, og hidtil har der ikke været en overvægt af det ene eller det andet, fastslår hun.

Lise Paulsen Galal fremhæver, at der de senere år har været en svag stigning i kristne trossamfund i Danmark, og at de også har hentet prædikanter til Danmark, der vil tælle med i Udlændingestyrelsens statistik.

- Selvfølgelig er der også imamer i blandt opholdstilladelserne, men der er også mange nye kristne grupper fra Østeuropa, Ukraine og Egypten, siger hun.

S vil skærpe kravene

Men boomet i opholdstilladelser fra 2014 til 2015 til religiøse forkyndere både chokerer og bekymrer Socialdemokraternes retsordfører Trine Bramsen. Ikke mindst i lyset af TV2’s dokumentarserie ’Moskeerne bag sløret’, der afslører, at flere imamer blandt andet taler for stening af utro kvinder og vejleder kvinder til at blive hos deres voldelige ægtemænd.   

- Der skal ikke være tvivl om, at vi ønsker at få strammet op. Kravene til at blive godkendt som religiøs forkynder i Danmark skal skærpes, så vi undgår, at radikaliserede forkyndere får ophold. Uanset om der er 124 eller 68 religiøse forkyndere, skal der bare én imam eller prædikant til for at skade kvinder og børn, der søger råd og vejledning i et trossamfund, siger Trine Bramsen.

Integrationsordfører i Dansk Folkeparti, Martin Henriksen, ønsker også at få strammet op.   

DF freder de kristne

- Det skal være vanskeligere at få såkaldte hadprædikanter til Danmark. Det kan man både gøre ved at kigge på opholdstilladelser til religiøse forkyndere og ved at kigge på visumregler, siger han. Martin Henriksen vil have undersøgt, hvem forkynderne er, inden han kræver omfattende ændringer.

- Mange af de religiøse forkyndere er kristne, og derfor behøver de ikke at udgøre noget stort problem i forhold til radikalisering og parallelsamfund, fastslår Martin Henriksen.

Han henviser til at Folketinget tidligere har strammet i forhold til religiøse forkyndere, og dengang klagede en række kristne trossamfund over, at de blev ramt.

- Hvis vi strammer, skal vi ramme de rigtige. Og vi har ikke noget stort behov for at ramme en præst, der ønsker at komme ind og prædike i en katolsk kirke eller en anden kristen frimenighed, hvor det er helt uproblematisk, siger Martin Henriksen.

640 forkyndere på syv år 

Tal fra Udlændingestyrelsen viser også, at mere end 640 udenlandske prædikanter har fået opholdstilladelse i Danmark igennem de seneste syv år. Sidste år viste et svar fra daværende justitsminister Mette Frederiksen (S) til Folketingets Retsudvalg, at ingen religiøse forkyndere de seneste ti år har fået afslag på ophold i Danmark.

Det ønsker Socialdemokraterne også at lave om på.

- Når ingen imamer og andre religiøse forkyndere har fået afslag på opholdstilladelse i de seneste år, og der sker en voldsom stigning i interessen for at komme hertil som for eksempel imam, understreger det bare behovet for at kigge på reglerne, så vi fremover får et grundlag for at afvise ansøgerne, fastslår Trine Bramsen.

I forhold til hadprædikanterne mener Dansk Folkeparti, at der skal sættes ind overfor religionsfriheden, der fastslås i grundlovens paragraf 67.

- På den ene side siger har vi religionsfrihed i grundloven, men på den anden side siger grundloven også, at man må praktisere sin tro, hvis det ikke støder mod sædelighed eller forstyrrer den offentlige orden, siger Martin Henriksen. 

- I begrebet sædelighed ligger et spillerum for Folketinget til at lave en særlov, så vi forhindrer hadprædikanter kommer ind i landet eller fratage trossamfund vielsesretten eller skattefordele eller lukke det helt, siger han.

Skal myndighederne lytte til prædikerne?

Dansk Folkeparti ønsker også mulighed for at fratage imamer deres statsborgerskab, hvis de går over grænsen.

Religionsforsker Lise Paulsen Galal har svært ved at se, hvordan regeringen vil stramme lovgivningen uden, at den kommer i konflikt med både ytringsfriheden og religionsfriheden. Og hun kan slet ikke se Socialdemokraternes forslag om en autorisation af de religiøse forkyndere for sig.

- Alle kan jo i princippet skrive under på, at de vil overholde dansk lov. Skal myndighederne så ned og studere, hvad de har prædiket, da de var imamer og præster andre steder? Hvis vi tror på religions- og ytringsfrihed har jeg svært ved at se, hvordan man kan screene den enkelte prædikant for at have de rigtige holdninger inden de kommer til Danmark, siger hun.

Lise Paulsen Galal mener, at det i stedet kan være det enkelte trossamfund, der skal stå til ansvar for prædikanten.

- De religiøse forkyndere kommer jo hertil, fordi et trossamfund kalder på dem. Så de menigheder, der inviterer en prædikant til Danmark, må kunne dokumentere, at han eller hun er den rigtige og stå til ansvar for, at forkynderen overholder alle love og regler, fastslår hun.

På torsdag 7. april mødes en række partier igen hos kultur- og kirkeminister Bertel Haarder (V) for at diskutere, hvordan man kan bekæmpe radikaliserede religiøse miljøer herhjemme.

Certifikation af prædikanter

Regeringen har selv lagt flere konkrete forslag på bordet. Blandt andet skal ekstreme imamer kunne nægtes indrejse, ligesom de skal fratages retten til at vie folk og kunne retsforfølges for ytringer, der undergraver dansk lovgivning.

Socialdemokraterne kræver i forhandlingerne, at religiøse forkyndere skal certificeres for at få ophold herhjemme.

- Det skal være sværere at tildele opholdstilladelser. Vi ser gerne en autorisation, der betyder, at hvis man søger ophold som udenlandsk forkynder, skal man godkendes, og vi skal vide, at personen er bekendt med dansk lovgivning og skrive under på, at de vil overholde det. Så kan vi nemlig kontrollere, at de overholder det og tage opholdstilladelsen fra dem igen, fastslår hun.

 I de seneste 15 år er antallet af godkendte trossamfund steget fra 90 til 160. Og det dækker over både flere kristne og muslimske trossamfund.

Ifølge Kirkeministeriet er der i dag mere end 60 godkendte islamiske trossamfund og menigheder herhjemme. Det dækker over alt fra Ringsted Moske over Århus Islamiske Trossamfund til Islamisk Center Vest i Albertslund.

Religiøse forkyndere valfarter til Danmark som aldrig før

 Opholdstilladelser til religiøse forkyndere, missionærer osv.

2009

74

2010

81

2011

93

2012

66

2013

130

2014

68

2015

124

 2016 – Kun januar måned

7

 

Kilde: Udlænge-, Integrations og Boligministeriet. Tal på Udlændingeområdet, opgjort pr. 31.januar 2016.

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen