Administration 

Næsten 3.000 syge danskere får ingen hjælp: Parkeres i omstridt forløb

I Guldborgsund Kommune har 66 procent af dem, der har været i et ressourceforløb i mindst 1 år, hverken deltaget i aktiv beskæftigelsesrettet indsats eller talt med en mentor.Men formand for arbejdsmarkedsudvalget, Rene Christensen fra Dansk Folkeparti, afviser kritik. (Foto: Foto: Googlemaps/Scanpix)

Tæt på 3.000 syge borgere i de omstridte ressourceforløb bliver ladt i stikken af kommunerne. Udover en økonomisk ydelse får de ingen hjælp.

2.790 udsatte ledige.

Så mange har været i et ressourceforløb i mindst et år uden at få hjælp fra kommunen til at komme tættere på arbejdsmarkedet det seneste år. 

Det er lidt over hver femte af alle dem, der er i et ressourceforløb, som er en individuel indsats til de mennesker, der står længst væk fra arbejdsmarkedet, men som ikke er tilkendt førtidspension. Forløbet skal afklare, om de på en eller måde er klar til et job, eller skal tildeles en førtidspension. Det varer fra et til fem år.

I fire kommuner står det så slemt til, at over halvdelen af dem, der er i et ressourceforløb, hverken har deltaget i en aktiv indsats eller haft en mentor.

Det viser tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR), som beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) har givet til Folketingets Beskæftigelsesudvalg.

Minister kaldt i samråd

Det kalder på forandringer, fastslår socialdemokraternes beskæftigelsesordfører Leif Lahn Jensen, der tilbage i 2013 var med til at indføre ressourceforløbene med førtidspensionsreformen.

- Det er rigtig, rigtig skidt, for når vi lavede de ressourceforløb dengang, var det for at give alle de her mennesker en chance. Vi er nødt til at forholde os til, at ressourceforløbene ikke virker ret mange steder, siger han til Avisen.dk.

Ressourceforløbene fungerer kun, hvis man sætter dem i gang så hurtigt som muligt, mener Leif Lahn Jensen.

- Der skal ikke gå lang, lang tid og op til et år, før der sker noget som helst.

Leif Lahn Jensen har nu kaldt beskæftigelsesministeren i samråd. Der skal han blandt andet svare på, hvor smertegrænsen går for, hvor mange der må være i ressourceforløb uden at modtage hjælp.

Store forskelle

Lige nu er 20.824 mennesker i gang med et ressourceforløb, viser tal fra Beskæftigelsesministeriet.

Men kommunerne er ikke underlagt noget krav om, hvornår borgere i ressourceforløb skal have deltaget i en aktiv indsats.

Og tallene fra STAR afslører da også store kommunale forskelle.

I både Randers og Silkeborg er der ingen på ressourceforløb, som ikke får hjælp. Anderledes forholder det sig i Guldborgsund.

Her har 66 procent af dem, der har været i et ressourceforløb i mindst et år, hverken deltaget i aktiv beskæftigelsesrettet indsats eller talt med en mentor.

Artiklen fortsætter under grafen. 

Skævt billede

Men tallene kan være misvisende, mener René Christensen, der er viceborgmester og formand for Arbejdsmarkedsudvalg i Guldborgsund Kommune og sidder i Folketinget for Dansk Folkeparti.

- Hvis vi for eksempel har nogle, der er i et alkoholforløb i Center for Afhængighed, så står de ikke som i aktive forløb i Jobcenteret, for så er de under Handicap- og Psykiatriudvalget. Det gør jo, at det er ærgerligt, at de tal de kommer frem på den måde, siger René Christensen.

Ser man alene på kommunens resultater i forhold til ledighed, ligger den over landsgennemsnittet, påpeger han.

- Man kan ikke være en af de bedste kommuner til at få folk i job, hvis man ingenting gør. Hvis det er rigtigt, er det da i hvert fald interessant, og noget man skal reflektere over. Men jeg er nu sikker på, at det ikke er det, der sker, siger René Christensen.

V: Stærkt bekymrende 

Foruden de ledige i ressourceforløb, er der også "en større gruppe borgere på tværs af ydelser i beskæftigelsessystemet", som ikke har modtaget en aktiv indsats eller mentorstøtte, meddeler beskæftigelsesministeren i svaret til Beskæftigelsesudvalget. 

Og det vil beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) ikke acceptere. Det er ifølge ham  "stærkt bekymrende", at så mange går passive rundt på offentlig forsørgelse. 

Derfor har Troels Lund Poulsen (V) nu indkaldt formandskabet for Kommunernes Landsforening (KL) for at drøfte problemerne i beskæftigelsessystemet. Derudover holder han møder med fem kommuner om den manglende indsats i kontanthjælpssystemet.

Ressourceforløbene bliver gået efter i sømmene under evalueringen af fleksjob- og førtidspensionsreformen. Den er igangsat og forventes at være helt afsluttet i februar, hvorefter de politiske forhandlinger indledes.

Forstå hvad et ressourceforløb er

Ressourceforløb blev introduceret som led i reformen af førtidspension og fleksjob i 2013. I august 2017 var 20.824 mennesker i gang med ressourceforløb.

Ressourceforløb skal sikre, at ledige, som er i risiko for at komme på førtidspension, får udviklet arbejdsevnen. Målet er, at forløbet kan hjælpe ledige i job eller uddannelse.

Ressourceforløb er målrettet mennesker, der har komplekse problemer ud over ledighed. Forløbene kan for eksempel bestå af virksomhedspraktik, mentorstøtte, motion eller misbrugsbehandling.

Et forløb kan vare mellem et og fem år. Deltagere i ressourceforløb er berettiget til en ydelse, der svarer til kontanthjælp.

Kilde: Beskæftigelsesministeriet

Pave vinker
Nyheder

Nyvalgt pave har kritiseret J.D. Vance

Hotel set ude fra
Sundhed

Dansk hotel

politianmeldt:

Klamme fund

Nyheder

Første amerikanske pave nogensinde

Fodboldspillere på holdfoto
Nyheder

Fodboldspillere beskudt på motorvej

Nyheder

Hvid røg fra Vatikanet:

En pave er valgt

Nyheder

Udenrigsministeriet har afholdt samtale med USA om Grønland

Nyheder

Dronning Margrethe indlagt

Politifolk og ambulance ved bygning
Krimi

Øksemand amok

på universitet:

Kvinde dræbt

Kvinde foran slot
Nyheder

Slotsfrue pludselig død

Mand i t-shirt klapper
Sport

Ny tjans til håndboldlegende

Mand bag vindue
Nyheder

Joe & the Juice med rekordomsætning:
Har aldrig stået stærkere

Mand i cowboyskjorte med rød baggrund
Kendte

Jørgen de Mylius i nyt job:

Varmer op for verdensstjerne

motorvejskø med mange biler og lastbiler, der holder stille
Nyheder

Motorvej spærret ved Aarhus

Marmoreret bøf
Nyheder

Slagterigigant: 
Dansk oksekød skal
være en luksusvare

En kvinde med en buket blomster i hånden
Kongelige

Dronning Margrethe sygemeldt

Nyheder

EU lemper ulve-regler

Mand i mørk jakke i folketingssalen
Nyheder

Lars Boje Mathiesen: 
Købte undertøj og
MacBook for partipenge

Mand og kvinde på rød løber i spraglet tøj
Nyheder

Nyt millionkrav i Lauritz-konkursbo

Billede af vindue med bogstaverne LGBT+
Nyheder

Kommune i modvind:
Stopper for stemmetræning
til transkønnede

Krimi

Kvinde sigtet: Baby afgået ved døden

En burger med sovs og ingen kød.
Nyheder

Kendt burgerkæde konkurs

To altaner med personer på. På den højre altan står en mand med et skydevåben og sigter mod den venstre
Krimi

Kæmpe politiopbud: 
Barrikaderede sig i
lejlighed med børn

En nyfødt baby bliver målt og vejet
Nyheder

Læger i opråb:
“Dyb bekymring” over ny fødeafdeling

En ladestander på en ladestanderplads
Nyheder

Kabeltyveri rammer el-bilister:
Mere end 140 ladere ødelagt på et år

Mand bag talerstol
Nyheder

Trump melder ud:
Stor handelsaftale
med stort land

en alligator i vandet
Dyreliv

Kvinde dræbt af alligator foran sin mand 

sort røg fra en skosten
Nyheder

Sort røg fra Vatikanet på konklavets første dag

Fodboldspillere jubler på banen
Sport

Silkeborg fælder Brøndby 

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

Fører af motorcykel dræbt

to smukke kvinder
Kendte

Helena Christensen og Oh Land til kongelig FN-middag

en teenagepige med mørkt hår
Kendte

Alex fra Modern Family – blev tvangsfjernet som barn

tre generationer griner sammen
Nyheder

Er det fedt eller nice – vi er enige om humor

Lars løkke ved en bil
Nyheder

Løkke indkalder amerikansk ambassadør om mulig spionage 

Vance ser sur ud
Nyheder

Vance opfordrer til forhandlinger mellem Rusland og Ukraine

Et kampfly på et hangarskib
Helt vildt

To kampfly røg i vandet fra hangarskib

Krimi

Søger vidner til dreng på elløbehjul efter skyderi

Krimi

Jes Dorph: 

Tilfreds med dom

mand med foldede hænder ved skrivebord
Kendte

Silas Holst: Har

fået vild fod-tatovering

en retsbygning i solen
Krimi

Millioner blev hvidvasket i frisørsalon 

mennesker går ombord på skib
Kongelige

Kongeparret skyder

anden sejlsæson i gang 

politibiler på villavej
Krimi

Skyderi med

maskinpistol på villavej

lottokupon i hånd
Nyheder

Heldig dansker

vinder giga-beløb

to hunde leger i vandkanten
Nyheder

DMI advarer: 

Kan blive alvorligt

Nyheder

Pilot skød sig

ud af styrtet jagerfly

Krimi

23-årig skyldig i overgreb 

Krimi

Lige nu: Specialenhed

fra PET hjælper politiet

Lars Fruergaard Jørgensen - mandlig chef for Novo i jakke
Nyheder

Novo Nordisk

nedjusterer 

mennesker forsøger at stoppe flammer i bygning
Nyheder

31 dræbt i israelsk

luftangreb på skole

portræt af mandlig sanger
Nyheder

Motown-sanger sagsøgt

for seksuelle overgreb

En moské i Muzaffarabad,
Nyheder

Syv civile dræbt

i skudvekslinger 

Sport

Barcelona-chef:

Vi vender tilbage

flagstand står ved bygning
Nyheder

Genopliver Trump-forbud

mod transkønnede

skilt foran retten på frederiksberg
Krimi

Kvinde dopet og tvunget til prostitution i Danmark

mand ser båd synke
Helt vildt

Lamborghini-yacht til

30 millioner sank under

fest for influencere 

to personer i jakkesæt holder møde
Nyheder

Carney til Trump:

Canada er ikke til salg

bil holder foran burgerrestaurant
Krimi

Nægter sig skyldige:

Slap mus og rotter løs

på burgerrestauranter

færdelsbetjent på motorcykel
Krimi

Bøderegn til forældre

med børn i bilen

Nyheder

Efter chok: Kansler

i andet forsøg 

kvinde med kamera
Kongelige

Prinsesse død 

en bil på vej
Biler

Audis elbiler buldrer frem

kvinde taler
Nyheder

Mette F.: Dybt

bekymrende

Krimi

Politiker frikendt i sag om ærekrænkelser

Frikadeller tilberedes på pande
Mad og drikke

LA kræver kød på skoleskemaet

Apparat på hospital
Sundhed

Ny behandling skal hjælpe kræftpatienter med at bevare håret

sort/hvid billede af ung kvinde
Helt vildt

Fundet i live efter 60 år

Eurojackpot kuponer
Helt vildt

I aften kan du blive ufattelig rig

pengesedler og mønter
Nyheder

To banker slår sig sammen

Kvinde i hvid kjole
Kendte

Tinka-stjerne afslører:

Jeg er arbejdsløs

Legetøj på hylder
Nyheder

Legetøjsgigant hæver priserne

Mand stikker armen i maskine
Sundhed

Nyt tilbud i Netto:

Få målt dit blodtryk

Krimi

Mand skudt af politiet

Par på den røde løber
Kendte

Rihanna venter sit tredje barn

Lufthavn set udefra
Nyheder

Moskvas tre største lufthavne blev lukket efter ukrainske droner

Mand med slips kigger ned
Nyheder

Harald Nyborg-ejer er død

Mand med hat og briller i en opgang
Kendte

Kendt skuespiller med milliongæld

Døren på en politibil
Krimi

Overblik: 35 kriminelle familier i Danmark

Tre forskellige lottokuponer
Nyheder

Tre nye millionærer: Her er kuponerne købt

Facade af stor hovedbygning
Nyheder

Minister: De må ikke køre bil

fodboldspiller med træningstøj på
Sport

DBU: Huescas kan spille med fodlænke