Torsdag formiddag skulle dronning Margrethe have fejret Sankt Lukas Stiftelsens 125-års jubilæum i Hellerup. Men den 85-årige majestæt har aflyst i sidste øjeblik på grund af sygdom.
Tilsyneladende er det dog ikke noget alvorligt, der har lagt hendes majestæt ned. Til HER&NU oplyser kongehuset, at det er en forkølelse, der har tvunget dronningen til at aflyse sin deltagelse i arrangementet.
Ifølge ugebladet deltog dronning Margrethe i søndags i flere arrangementer i forbindelse med 80-året for Danmarks befrielse, blandt andet i Mindelunden, hvor det regnede.
I kongehusets kalender fremgår det, at programmet, der stod til at starte klokken 10.30, er aflyst.
Det næste punkt i kalenderen for dronning Margrethe er 22. maj, hvor hun skal modtage Bibelselskabets pris.
Så sent som i søndags deltog dronningen i flere begivenheder, der var relateret til 80-året for Danmarks befrielse.
Hun var blandt andet til mindehøjtidelighed i Mindelunden i Ryvangen i København.
Sidste år måtte dronning Margrethe også aflyse en række arrangementer efter et fald på Fredensborg Slot i september 2024.
Her pådrog hun sig en skade omkring nakkehvirvlerne og et brud på venstre hånd.
Efter faldet var hun indlagt på Rigshospitalet i et par dage.