Hør Obamas sviner til Putin
Drilleri og kritik fra USA´s præsident til Ruslands.
Avisen dk
Forholdet mellem USA og Rusland befinder sig lige nu på et lavpunkt. Blandt andet fordi Vladimir Putins hjemland har givet asyl til whistlebloweren Edward Snowden.
Det er blevet kritiseret af USA, og præsident Obama kommer nu med et usædvanlig hårdt og personligt angreb på sin russiske kollega.
'Da Putin kom tilbage til magten, så vi mere anti-amerikansk retorik fra russisk side, som spillede på stereotype forestillinger fra den Kolde Krigs tid. Jeg har opfordret Putin til at se fremad i stedet for tilbage. Med blandt succes,' siger USA's præsident.
Obama fastholder, at han har ikke har et dårligt personligt forhold til Vladimir Putin. Han kunne dog ikke dy sig for at sende en lille sviner i retning af Moskva.
'Jeg ved, at pressen kan lide at fokusere på kropssprog. Og han sidder på en måde, der får ham til at ligne en skoledreng, der sidder bagerst i klassen og keder sig. Men sandheden er, at vore samtaler ofte er ganske produktive.'
|