Begrebet 'skønhed' kan dække over mange forskellige ting, men mandag stod den i bulldoggens tegn, da 50 af slagsen dystede i 'Beautiful Bulldog Contest.'
'I dette tilfælde handler skønhed om hvilke øjne, dommeren kigger med,' forklarer Mike Cigelman, arrangør.
Det er 35. år i træk, at konkurrencen med de udklædte hunde bliver afholdt på Drake University i Iowa, der netop har en bulldog som maskot for skolens sportshold.
Der er stort set ingen grænser for folks kreativitet, og ejeren må således gerne matche sin hunds kostume.
'Som du kan se, har jeg har det samme tøj på som hende, for jeg ville aldrig bede hende om at gøre noget, jeg ikke selv ville gøre,' fortæller John Jacobson, der stillede op med hunden 'Baby.'
Konkurrencen er nu blevet så populær, at flere hundrede engelske bulldogs, og ikke mindst deres ejere, måtte igennem en lodtrækning for at få lov til at deltage.