Af Rikke Berg, ribe@avisen.dk
»Det er en meget travl dag i Travlby.«
Sådan lyder første linje i en af tre nye børnebøger, som udkommer torsdag.
Og påhittet »Travlby« er absolut ikke grebet ud af den blå luft. For talrige undersøgelser påviser, at rigtig mange børn oplever, at de lever i familier med stor travlhed. Senest en rapport fra Familie- og Arbejdslivskommissionen, som slog fast, at seks ud af ti børn synes, at deres forældre arbejder meget, samt at tre ud af ti børn oplever deres forældre som stressede. Ifølge disse børn kunne der godt være lidt mere tid i hverdagen. Mange af dem drømmer for eksempel om at have mere tid til noget så enkelt som at spise morgenmad.
Forældre er optagede
I børnebøgerne, som er tegnet af Richard Scarry, hvor der er cirka to linjers tekst på hver side, lyder det igen og igen: »en travl dag, skynder sig, nå, at gøre, meget travlt, en travl dag.
Ifølge formanden for Børns Vilkår Bente Boserup, afspejler de tre børnebøger uden tvivl rigtig mange børns hverdag.
»Vi har mange børn som ringer til Børnetelefonen, en rådgivningslinje for børn, for at sludre om løst og fast fra hverdagen, som de egentlig oplagt burde sludre med deres forældre om.
Men det gør de ikke, fordi de oplever, at deres forældre er optagede, og at der skal noget vigtigtigere til for at forstyrre dem,« siger Bente Boserup.
Hun mener, at det blandt andet skyldes, at mange forældre ud over arbejde har travlt med at få familien på en masse udflugter, se venner, rejse og dyrke fritidsinteresser.
»Vi skal have mod til bare at turde være og gøre ingenting, særligt nogle weekender. For det er, når vi bare står op, nulrer rundt i nattøj til op af formiddagen, spiser mad og rydder lidt op i legeklodserne, at nærværet, samværet og de gode snakke opstår, mener hun.
Hun håber, at børnebøgerne Vi har så travlt på rejsen , Vi har så travlt i byen og Vi har så travlt i skolen kan blive en anledning for forældre og børn til at kigge på travlheden i hverdagen.