Uafgjort er sjældent et tilfredsstillende resultat for mesterskabskandidaterne FCK i Parken, så der er nok en del muler, der hænger I København.
FCK måtte nemlig nøjes med 1-1 hjemme mod AaB, der gjorde opgaven nemmere for sig selv fra start.
Den tidligere landsholdsspiller Kasper Bøgelund bragte AaB på sejrskurs efter blot syv minutter, da han bragte de undertippede nordjyder på 1-0.
Men derefter overtog FCK lige så stille kampen. Det lykkedes dog ikke for københavnerne at få udlignet før pausen, hvor AaB stadig var farlige på kontraangreb, selvom FCK havde spilovertaget.
I anden halvleg fortsatte københavnerne med at lægge pres på, og efter en time gav det bonus, da Lasse Nielsen lavede et klodset og lidt tyndt straffespark mod Dame N'Doye.
Det satte Cesar Santin sikkert ind bag Karim Zaza til 1-1.
Herefter lignede det en kamp, der ville ende med FCK-sejr, og det var også lige ved at ende sådan, da Martin Vingaard i slutminutterne ramte undersiden af overliggeren.
Men kampen sluttede 1-1, og det betyder at FC Midtjylland kan bringe sig alene i spidsen af Superligaen, med en sejr ude over Brøndby søndag.
Samtidig spillede AaB sig med det uafgjorte resultat op på den delt tredjeplads inden resten af rundens kampe.