Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og EU's 27 andre stats- og regeringschefer samles torsdag og fredag til topmøde i Bruxelles.
Målet er at indgå en omfattende aftale med Tyrkiet om at bremse flygtninge- og migrationsstrømmen til Europa.
Her er aftalens hovedpunkter før EU-topmødet, som Tyrkiets premierminister, Ahmet Davutoglu, deltager i fredag:
* Tyrkiet skal tage alle flygtninge og migranter tilbage fra Grækenland fra en bestemt dato, der endnu ikke er fastlagt.
* For hver syrisk flygtning, der sendes fra Grækenland og retur til Tyrkiet, skal EU tage en anden syrisk flygtning fra en lejr i Tyrkiet og genbosætte vedkommende i EU.
* Dem, der tager turen over havet, kommer sidst i køen, og det skal ødelægge menneskesmuglernes forretning i en fart.
* De syriske flygtninge, der skal hentes i Tyrkiet, fordeles i EU ved først at benytte 18.000 ledige pladser i et allerede aftalt frivilligt genbosætningsprogram.
* Dernæst kommer 54.000 ledige pladser i EU's omdiskuterede tvungne omfordeling af flygtninge i spil. Pladserne var oprindelig tiltænkt omfordeling af flygtninge fra Ungarn, der imidlertid har sagt nej til at deltage i omfordelingen.
* Hvis disse i alt 72.000 pladser ikke rækker, må ordningen revurderes.
* Både FN og menneskeretsorganisationer har advaret EU mod at massereturnere flygtninge til Tyrkiet, og EU har arbejdet på højtryk for at sikre, at en aftale vil være juridisk holdbar.
* Løsningen er, at Grækenland skal anerkende Tyrkiet som et sikkert tredjeland, som flygtninge kan sendes tilbage til efter en lynbehandling med ankemulighed, hvor alle asylansøgninger behandles individuelt.
* Både Tyrkiet og Grækenland skal efter planen gennemføre lovændringer for at gøre det muligt at sende flygtninge, der kommer via Tyrkiet, retur.
* EU skal give yderligere tre milliarder euro (22,5 milliarder kroner) til hjælp for syriske flygtninge i Tyrkiet frem til 2018 ud over de tre milliarder euro, EU allerede har lovet i år og næste år.
* EU fremrykker visumfri adgang til EU for 80 millioner tyrkere, så ordningen træder i kraft til sommer i stedet for til efteråret. Men for at komme så hurtigt i mål skal Tyrkiet først overholde en række krav, som EU altid stiller for visumfrihed, og det bliver svært.
* Tyrkiet ønsker mere fart på de langstrakte udvidelsesforhandlinger med EU ved at åbne nye forhandlingsområder, såkaldte kapitler.
* Det er i øjeblikket det største problem, fordi det ramler ind i en over fire årtier lang strid mellem Tyrkiet og Cypern, der er splittet i en græsk- og en tyrkisk-cypriotisk del.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.