Endnu en fare er opstået på det jordskælvsramte atomkraftværk Fukushima.
Problemet er et bassin, der bruges til at opbevare brugte brændselsstave. Politiet har forsøgt at køle brændselsstavene ned med en vandkanon, som normalt bruges ved gadeoptøjer. Det skriver Reuters.
Arbejdere måtte forlade kraftværket på grund af forhøjede strålingsværdier. Tidligere i dag brød endnu en brand ud i på værket, og en helikopter blev sat ind for at smide vand på den mest udsatte reaktor.
Omkring 140.000 mennesker, der bor i en radius af 30 kilometer fra kraftværket, er blevet advaret om at blive inden døre.
Men japanske myndigheder oplyste i dag, at strålingsniveauet uden for kraftværket er stabile. De understregede, at det uden for den 30 kilometers zone er sikkert at gå ud.
Jordskælvet, der ramte Japan fredag har bragt mange katastrofer med sig, og antallet af døde og savnede er i dag nået op på 12.000.
Kilde: Reuters