Den pakistanske hjertelæge Hasnat Khan var prinsesse Dianas helt store kærlighed. Og for første gang nogensinde taler han nu ud i den engelske avis The Mail om sit forhold til afdøde Diana.
- Hun var en helt normal person med store kvaliteter, men havde også grå dage og dårlige vaner. Men det har vi alle jo, siger Hasnat Khan i interviewet. Her gør han også klart, at han aldrig har ønsket at deltage i det medierace, der har været omkring Diana.
- Det var meget irriterende. Der blev skrevet ting af folk, som aldrig havde kendt hverken mig eller prinsessen. Det gjorde mig sur. Så jeg stoppede med at læse aviser, for der var tidspunkter, hvor det også influerede på mit arbejde. Folk ringede til hospitalet, og nogle gange blev omstillingen bombarderet med opkald. Sommetider havde jeg lyst til at skrige. Men jeg er kommet videre i mit liv nu, fortæller han.
Prinsesse Diana og Hasnat Khan mødte hinanden i 1996 på det hospital i London, hvor han arbejdede. Diana forelskede sig hovedkulds i lægen, men forholdet endte aldrig med det ægteskab, som Diana drømte om. Hasnat Khans familie ville ikke acceptere Diana, og han selv kunne ikke magte at leve med den opmærksomhed, der fulgte med forholdet. Derfor satte han i 1997 en stopper for det.
Der går da også rygter om, at Diana kun indledte et forhold til Dodi El-Fayed for at gøre Hasnat Khan jaloux.
Men selvom forholdet endte, så er der ingen tvivl om, at Hasnat Khan beundrede Diana - noget der skinner tydeligt igennem i interviewet.
- Hun gjorde et stort stykke arbejde for Storbritannien og for folk i hele verden. Hun gav ikke bare hånd og vinkede. Hun gjorde rent faktisk noget, og nu hvor hun er væk, er der et kæmpe vakuum. Hun har efterladt et stort hul, fortæller lægen, der kan risikere at blive indkaldt som vidne i retssagen om Dianas død.
Da han ikke er engelsk statsborger har han ikke pligt til at at møde op i retten, men vil gøre, som hans advokater råder ham til.
- Jeg vil gøre præcis, som loven siger, jeg skal. Hvis mine advokater siger, at jeg skal gøre det, vil jeg gøre det. Men jeg har ikke noget at tilføje, fortæller Hasnat Khan, der er rejst tilbage til Pakistan, men understreger, at det ikke har noget at gøre med, at han vil undgå retssagen. Men til gengæld håber han, at der snart bliver lagt låg på sagen om Dianas død.
- Der er blevet brugt så mange skattekroner på den sag, og jeg håber, de snart når frem til en eller anden konklusion. Uanset hvilken det er. Jeg håber, det bliver opklaret, så vi alle kan komme videre med noget andet. Noget, der er vigtigt nu, slår Hasnat Khan fast.