De står bag Annette Vilhelmsen

Her er listen med de 100 stillere, der støtter Annette Vilhelmsens formandskandidatur.

Pernille Vigsø Bagge, Vesthimmerland, MF (medlem af Folketinget)

Anne Baastrup, Vesterbro, MF

Karina Lorentzen, Kolding, MF

Lisbeth Bech Poulsen, Aalborg, MF

Eigil Andersen, Århus Vest, MF

Aage Frandsen, Favrskov, tidligere gruppeformand

Ebba Strange, Århus Syd, tidligere gruppeformand

Jens Thoft, Århus Syd, tidligere MF

Kristen Touborg, Lemvig, tidligere MF

Kirstine Bille, Syddjurs, borgmester

Meta Fuglsang, Kalundborg, LL (landsledelsen)

Peter Westermann, Valby, LL

Thomas Klimek, Hjørring, LL

Trine Pertou Mach, Vesterbro, LL

Poul Overlund Sørensen, Bornholm, LL, byrådsmedlem

Hanne Agersnap, Lyngby-Taarbæk, tidligere folketingsmedlem

Fahti Al Abed, Frederiksberg, 1. sup til Europarlamentet

Ole Riisgaard, Nørrebro, 2. sup. Til Europaparlamentet og tidligere LL-medlem

Flemming Stenild, Guldborgsund, medlem af DR's bestyrelse, Region Sjælland

Bente Lauridsen, Thisted, medlem af DR's bestyrelse, Region Nordjylland

Dennis Stenbjerg, Aalborg, medlem af Region Nordjylland

Birgitte Kjøller Pedersen, Bornholm, medl. DR's bestyrelse og Region Hovedstaden

Eva Levinsen, Kalundborg, regions- og kommunalbestyrelsesmedlem

Torben Smith, Faaborg-Midtfyn, regions- og kommunalbestyrelsesmedlem

Jørn Christensen, Holbæk, regions- og kommunalbestyrelsesmedlem

Skjold de la Motte, Lolland, medlem af Region Sjælland

Louis Hansen, Lejre medlem af Region Sjælland

Jette Leth Buhl, Næstved, regions- og kommunalbestyrelsesmedlem

Lene Hatt, Guldborgsund, medlem af Guldborgsund Kommunalbestyrelse

Ulla Holm, Samsø, medlem af Samsø Kommunalbestyrelse

Torben Andersen, Kerteminde, medlem af Kerteminde Byråd

Diana Mose Olesen, Esbjerg, medlem af Esbjerg Byråd

Torben Nielsen, Næstved, medlem af Næstved Byråd

Bodil Baagø, Vejen, medlem af Vejen Kommunalbestyrelse

Erik Ingerslev, Jammerbugt, medlem af KPLU, Jammerbugt kommunalbestyrelse

Tore Müller, Morsø, medlem af Morsø Byråd

Bjarne Fey, Amager, medlem af BR (medlem af Københavns Borgerrepræsentation)

Claus Bodin Staal, Bispebjerg, medlem af BR

Iben Wiene Rathje, Vesterbro, medlem af BR

Marialise Rømer, Vanløse, medlem af BR

Neil Stenbæk Bloem, Vanløse, medlem af BR

Pernille Bendix, Brønshøj, medlem af BR,

Trine Schaltz, Bispebjerg, medlem af BR,

Morten Normann Jørgensen, Lyngby Taarbæk, byrådsmedlem i Lyngby-Taarbæk

Mikkel Dragmose-Hansen, Middelfart KPLU, byrådsmedlem i Middelfart

Birgit Smedegaard Olesen, Stevns, byrådsmedlem i Stevns,

Bent Iversen, Haderslev, Kommunalbestyrelsesmedlem

Jane Østergaard, Aalborg, byrådsmedlem i Aalborg

Jørgen Andersen, Aalborg, byrådsmedlem i Aalborg

Thomas Krog, Brønderslev, byrådsmedlem i Brønderslev

Daniel Donoso Rasmussen, Høje Taastrup, byrådsmedlem og fmd f. SFU i H. Taastrup

Serdal Benli, Gladsaxe, byrådsmedlem i Gladsaxe

Anders Bøge, Skive, byrådsmedlem i Skive

Leif Olsen, Bornholm, byrådsmedlem i Bornholms regionskommune

Lena Schroll, Vordingborg, byrådsmedlem i Vordingborg Kommune

Christian Saggau, Helsingør, viceborgmester i Helsingør

Mads Nikolajsen, Norddjurs, byrådsmedlem i Norddjurs

Ole Juhl Jeppesen, Skanderborg, byrådsmedlem i Skanderborg,

Veronica Hansen, Odense, byrådsmedlem i Odense

Annette Søegaard, Rebild, Rebild Kommunalbestyrelse

Anders Udengaard, Ikast-Brande, medlem af Ikast-Brande kommunalbestyrelse

Mogens Kruse, Thisted, medlem af Thisted Kommunalbestyrelse

Sanne Rubinke, Odder, viceborgmester i Odder

Lone Myrhøj, Vejle, byrådsmedlem i Vejle

Erling Nielsen, Vordingborg, viceborgmester i Vordingborg

Jørgen Bing, Hjørring, byrådsmedlem i Hjørring

Lotte Keller Christensen, Frederikshavn, medlem af Læsø Kommunalbestyrelse

Bruno Hansen, Svendborg, viceborgmester i Svendborg

Leif Pedersen, Albertslund, byrådsmedlem i Albertslund

Arly Eskildsen, Herlev byrådsmedlem i Herlev, medlem af Region Hovedstaden

Søren Vinding, Fanø, byrådsmedlem i Fanø kommunalbestyrelse

Pernille Fendrich Schmidt, Frederiksberg, Frederiksberg Kommunalbestyrelse

Marianne de la Motte, Lolland, Lolland Kommunalbestyrelse,

Jakob Milthers Holm, Faaborg-Midtfyn, byrådsmedlem i Faaborg-Midtfyn

Christian Vedel Sørensen, Nyborg

Helena Starcke, Brønderslev, formand f. SF-Brønderslev

Anne Katrine Blond, Næstved, formand f. SF-Næstved

Britta Tejlmann, Guldborgsund, formand f. SF-Guldborgsund

Katrine Rich, Valby, formand f. SF-Valby

Trine Jørgensen, Vejle, formand f. SF-Vejle

Ulla Schønberg, Jammerbugt, formand f. SF-Jammerbugt

Klavs Balling, Nørrebro, formand f. Faglig Gruppe Storkøbenhavn

Martin Pelle Winther Rasmussen, Vesterbro

Trine Chilie Thode, Vanløse, FU SF-Kbh, kasserer i SF-Vanløse

Carsten Rømer, Vanløse, SF-Kbh.s bestyrelse, bestyrelsesmedlem i SF-Vanløse

Niels Teglskov, Århus Øst

Thomas Korsgaard, Frederiksberg, medlem af SFU

Sophie Isabelle Stistrup Worrel, Aalborg

Marina C Binderrup-Schultz Paulsen, Næstved, SF-Næstveds bestyrelse

Charisma Fries, Frederiksberg

Thorkild Ibsen, Århus Vest, tidligere rådmand og ex-medlem af DR's bestyrelse

Henrik Brandt, Brønshøj

Anthon Thorell Steinø, Østerbro

Hans Winther, Kolding, byrådsmedlem

Niels Brixvold, Vordingborg

Svend Aage Larsen, Holbæk, formand f. SF-Holbæk

Bent Johansen, City, formand f. SF-Region Hovedstaden

Peter Nielsen, Faaborg-Midtfyn, formand f. SF-Faaborg-Midtfyn

Niels Gregersen, Århus Øst

Andy Madsen, Morsø

/ritzau/

Følg os på Facebook

Så får du nyheder direkte leveret, og kan deltage i debatten på vores artikler.