Administration 

Blogger: Nedtællingen til Løkkes og Hjorts exit er begyndt

Jan Hoby er næstformand i LFS (Landsforeningen for Socialpædagoger) og 100% socialist og feminist. Han er født i 1962 og opvokset i arbejderkvarteret Bispebjerg. Fra den tidlige ungdom har han været organiseret socialist. Jan vil hovedsageligt blogge om arbejderbevægelsens, primært fagbevægelsens, udfordringer set fra en aktivistisk og venstreorienteret fagbureaukrats udkigspost. Men han vil også tage emner som kritisk pædagogik, børns hverdagsliv og forskning inden for disse områder op.

Angreb er det bedste forsvar, siger et gammel ordsprog.

Det så vi den 23. maj, hvor Venstre gik ud i et desperat forsøg på at berolige de 86 procent af befolkningen, der er modstandere af regeringens såkaldte omprioriteringsbidrag. Venstre forsøgte i en direkte henvendelse til Velfærdsalliance-DK at forklare, at omprioriteringsbidraget i virkeligheden er en hjælp til den kommunale velfærd.

Velfærdsalliance-DK er selvfølgelig glad for, at vores begyndende folkelige oprør mod omprioriteringsbidraget har fået Løkkes og Claus Hjorts opmærksomhed. De mere end 20.000 lokalpolitikere, ansatte og borgere, der gik på gaderne og demonstrerede i 74 kommuner den 12. maj sendte da også et klart og tydeligt signal.

LØKKE OG HJORT kan ikke skjule, hvad omprioriteringsbidraget går ud på: Regeringen vil i økonomiaftalen mellem regeringen og KL konfiskere kommunernes penge. De vil herefter sende dem øremærkede tilbage med diktat om, hvad de skal bruges til.

Det er et angreb på det kommunale selvstyre, og det er dertil en goddag-mand-økseskaft øvelse. For konsekvensen er, at kommunerne i oktober måned skal lave budgetforlig. De penge, der kommer til at mangle på grund af omprioriteringsbidraget, vil sende tusindvis af offentlige ansatte ud i arbejdsløshedskøen.

Nogle kommuner kan så i januar - måske - ansætte nye eller tidligere medarbejdere for de håndører, som regeringen og Dansk Folkepartis smagsdommere ønsker at prioritere i bestemte kommuner på udvalgte områder.

Omprioriteringsbidraget betyder, at regeringen og DF vil stjæle 7,4 milliarder kroner fra den kommunale velfærd over de næste tre år. Men der er ingen ”gratis” penge eller lavt hængende frugter i den kommunale velfærd.

DEN KOMMUNALE velfærd, service og administration er kørt helt i bund efter 15 år med nødvendighedens politik. Alene milliardbesparelserne på anlægsloftet betyder, at kommunerne ikke må vedligeholde skoler og daginstitutioner eller bygge nye skoler og institutioner i forhold til det stigende børne- og befolkningstal.

Derfor bliver der flere og flere børn på færre og færre kvadratmeter med alle de konsekvenser, det har for vores børn og unge i dagtilbud og skoler.

Der er siden 2009 effektiviseret, rationaliseret og besparet så meget, at der er forsvundet mere end 30.000 offentlige ansatte, mens opgaverne i samme periode er blevet flere. Der er kommuner, som ikke ville kunne betale løn til deres ansatte, hvis de ikke fik penge fra det såkaldte ekstraordinære finansieringstilskud på 3,5 milliarder kroner. Finansieringstilskuddet er beviset på, at flere kommuner er i samme forfatning som Grækenland og er nær bankerot.

DER ER IKKE længere nogen, der hopper på Løkkes og Hjorts røgslør - ikke engang deres egne partifæller ude i kommunerne. Venstreborgmestre kalder omprioriteringsbidraget for et monster, der vil skabe usikkerhed, ustyrbarhed og utryghed. Kort sagt fuldstændig nytteløst.

Martin Damm (V), formand for KL udtrykker det meget præcist: ”Det er ren fup og fidus. Lad os tænke den tanke, at kommunerne får hele omprioriteringsbidraget tilbage. Så har vi ingenting fået. Det svarer til ren nulvækst.”

Lars Løkkes og Claus Hjorts strategi er meget klar. Massive nedskæringer og massefyringer i den offentlige sektor skal få befolkningen til at vende ryggen til den offentlige sektor, fordi kvaliteten bliver under al kritik.

DERMED KAN regeringen og alle dens liberalistiske støtter pege fingre af velfærdsstatens uformåen og kræve massive privatiseringer og flere udliciteringer i kommunerne. Det vil følges ad med social dumping og tyske arbejdsmarkedstilstande. Logikken er, at først så pisser vi på velfærdsstaten og de offentlige ansatte, og derefter siger vi, de lugter.

Claus Hjort Frederiksen kan spille 'tough guy' alt det, han vil. Regeringen kommer til at gøre regning uden vært. Flertallet af befolkningen har nemlig gennemskuet blufnummeret. Regeringens plan er ikke at bevare, udbygge eller forbedre velfærdssamfundet, men at afmontere velfærdsstaten. Ambitionen er minimalstat, hvor de rige sparker nedad og tager penge fra de fattige.

LARS LØKKE og Claus Hjort vil måske vinde det første slag, men de vil tabe krigen. Den 15. september vil regeringen blive mødt med folkelige protester i hele landet, og demonstrationerne vil blive større og mere omfangsrige end den 12. maj, hvor 20.000 deltog.

Og ved kommunalvalget i november 2017 vil det være Venstrekommunalpolitikerne, der vil blive stillet til ansvar for regeringens overgreb på den kommunale velfærd.

Løkke og Claus Hjort har måske ikke opdaget det, men Velfærdsalliance-DK har startet nedtællingen for deres exit.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en person med en meget stor højtaler
Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud