Den yderst populære tv-vært, Lene Beier, vender nu tilbage i den bedste sendetid.
Det sker med programmet "Beier på alpehotellet" og bliver de danske tv-seeres mulighed for, at følge ægteparret Lene og Anders Beier i, hvordan de udlever drømmen om at eje og drive et østrigsk hotel.
Lene og Anders Beier har solgt alt, hvad de ejer i Danmark og kastet sig ud i den nye tilværelse som hotelejere.
Ægteparret Anders og Lene Beier har købt alpehotellet i Itter i Kitzbühel-distriktet i den østrigske delstat Tyrol. Sammen med deres to drenge, Arthur på 16 år og Otto på 13 år, skal de nu ikke kun udleve den ultimative drøm på Hotel Edelweiss.
Huset i Danmark er nemlig solgt, og hver en krone er brugt for at gøre drømmen til virkelighed. Så der skal etableres en ny hverdag, hvor blandt andet Otto er indskrevet i den lokale skole, Arthur hjælper sine forældre på hotellet.
Hverdagen bliver dog af en anden kaliber end ægteparret er vant til. For mens kameraerne snurrer står ægteparret over for istandsættelsen af det 1.700 kvadratmeter store hotel. Og de har kun 12 uger til at blive klar, inden de første gæster tjekker ind.
Ægteparret Lene og Anders Beier har købt et alpehotel i Itter i Østrig. (Foto: TV 2/PR)
Det bliver således tre hårde måneder, hvor ambitioner og økonomi ikke altid går hånd i hånd, og nye uforudsete udfordringer viser sig - som når strømmen for eksempel går i store dele af hotellet.
Ud over at renovere skal Anders og Lene forsøge at finde fodfæste i det nye liv som familie i et fremmed land, hvor ingen af dem taler sproget.
Familien får heldigvis også hjælp fra venner og familie, som lægger vejen forbi. Lenes mor, Jytte, rejser med til Alperne i den første tid for at give et nap med, og deres veninde Katrine giver dem gode råd om indretning og økonomi.
Seerne dermed får et indblik i familien Beiers kamp for at udleve drømmen på alpehotellet i Østrig.
Der er premiere på "Beier og alpehotellet" torsdag den 30. januar på TV 2 Play og TV 2 Fri.