Når den verdensomspændende mangfoldighedsfestival WorldPride senere denne sommer afholdes i København, bliver det til tonerne af Aquas nyfortolkning af nummeret "I Am What I Am".
Det annoncerer Aqua, Copenhagen 2021 WorldPride og sponsoren Somersby i en fælles pressemeddelelse.
Sangen blev i sin tid skrevet til Broadway-musicalen "La Cage aux Folles" og blev siden indsunget af discodronningen Gloria Gaynor.
Og nu er det altså det verdensberømte danske popband, som kaster sig over sangen, som længe har været en hymne i LGBTI+-fællesskabet.
- Vi er stolte over at kunne videreføre denne arv, siger frontsangerinde Lene Nystrøm i pressemeddelelsen og fortsætter:
- Vi føler, at dette unikke, kreative samarbejde med Pride-bevægelsen repræsenterer en ydmyg mulighed for Aqua at give tilbage til et LGBTI+-fællesskab, der altid har omfavnet den festlige tonalitet i Aqua.
Aqua, Somersby og Copenhagen 2021 WorldPride håber, at den nye fortolkning af "I Am What I Am" vil fejre og styrke momentum i det globale fokus på mangfoldighed og inklusion, lyder det videre i pressemeddelelsen.
Aquas fortolkning af "I Am What I Am" er tilgængelig på alle streamingtjenester fra midnat, mens Copenhagen 2021 WorldPride løber af stablen fra den 12. til den 22. august.
Af Grith Larsen, Ritzau Fokus
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.