Politiet er nu ved at undersøge et dødsfald i fængslet Kærshovedgård, som er et åbent fængsel ved Ikast.
Den mandlige indsatte døde mandag den 20. september, efter flere af mandens medindsatte angiveligt forgæves havde bedt om lægehjælp til manden, som var i starten af 40'erne og metadonbruger. Det skriver ekstrabladet.dk.
Manden var kommet til fængslet ugen før, og allerede på det tidspunkt appellerede flere fanger fængselspersonalet om, at manden blev indlagt.
"Han kunne dårligt gå, han kastede op hele tiden og kunne heller ikke holde på vandet. I stedet for at få manden indlagt bad fængselsfunktionærerne os om at se lidt efter ham, og det gjorde vi så, men manden fik det stadig værre," siger en tidligere indsat, Tommi Lund, til ekstrabladet.dk.
Fængselsinspektør Niels Kløve Larsen kan ikke udtale sig om den konkrete sag, men siger til ekstrabladet.dk:
"Vi har 3.500 fanger om året, og omkring 40 procent af dem er misbrugere. Det er en helbredsmæssigt svag gruppe, der også ude i samfundet har en større dødelighed end den øvrige del af befolkningen. Desværre har vi kun en betjent for hver 25 indsatte, så vi kan ikke være over dem konstant. Men vi har en sygeplejerske ansat i dagtimerne, ligesom vi altid ringer til vagtlægen ved selv den mindste mistanke om et ildebefindende," siger han.
Midt- og Vestjyllands Politi er nu i gang med undersøgelserne, og dødsfaldet er indberettet til Kriminalforsorgen, der ligesom Folketingets Ombudsmand undersøger alle dødsfald i de danske fængsler.