Optimismen blomstrer så småt i de danske virksomheder, der tror på stigende omsætning og indtjening. Til gengæld bliver der ikke slået flere jobopslag op foreløbigt.
Det viser den seneste måling fra DI's virksomhedspanal, der rummer 600 små- og mellemstore virksomheder.
Analysen slår fast, at virksomhederne forventer, at omsætning og indtjening i tredje kvartal vil blive marginalt bedre end det forgangne kvartal. Fremgangen er dog så beskeden, at det ikke kan trække beskæftigelsen op.
Selvom optimisten er større end de seneste mange kvartaler, er virksomhedernes forventninger til tredje kvartal dog stadig langt fra niveauet i foråret 2011, før den sydeuropæiske gældskrise ramte.
Især eksportvirksomhederne har fået vind i sejlene og øger deres forventninger til fremtiden, mens de virksomheder, der alene sælger til hjemmemarkedet, ikke forventer øget omsætning de næste tre måneder.
- Den positive side er, at virksomhedernes tilpasning af arbejdsstyrken nu sætter sig positive spor i forventningerne til indtjeningen. Forventningerne til indtjeningen blandt hjemmemarkedsvirksomhederne er de højeste i løbet af de seneste ti kvartaler, skriver DI i analysen.