Administration 

Vi er alt for dårlige til at bruge moderne teknologi til håndtering af ulykker

Debat
Udrykningskøretøjer på en vej
(Foto: Presse-fotos.dk)

"Blot er det frustrerende ud over alle grænser, at der er så stor forskel på de valgte løsninger på tværs af ikke bare nabolande, men også på tværs af kommuner og redningstjenester i Danmark..."

I Norge kan det meste redningspersonale dele billeder og video fra ulykker, ligesom borgerne kan få hjælp fra alarmcentralen via livestreaming. Teknologien bliver kun benyttet sporadisk i Danmark.

Forestil dig en ulykke, hvor mandskabet i det første udrykningskøretøj på stedet dokumenterer ulykken med et eller flere billeder med henblik på at forberede kollegerne og give dem mulighed for at yde den bedste mulige behandling.

Det kunne for eksempel være indsatslederen, der sender fotos til vagtcentralen og kollegerne i de øvrige brandkøretøjer eller sågar til politi eller ambulancefolk, der ligeledes er på vej. Eller hvad med en situation, hvor du selv er vidne til en ulykke og via et tilsendt link får mulighed for at livestreame optagelser fra ulykkesstedet til alarmcentralen med henblik på at blive guidet til at give den bedst mulige livreddende behandling, inden ambulancen når frem. Smart, ikke?

Den gode nyhed er, at begge dele er teknologisk muligt og blandt andet bliver benyttet i stor stil i Norge. Faktisk er teknologien blevet mere eller mindre standard i norsk politi, brandvæsen og ambulancetjenester.

Men selv om de samme muligheder er til stede i Danmark, er der ikke truffet en national strategisk beslutning om at anvende dem – og derfor bliver de kun brugt i begrænset omfang. Det er ikke kun ærgerligt, men også direkte livsfarligt, fordi vi ved, at den rette information på rette tid og sted kan redde liv.

De fleste bruger ikke teknologien

Panasonic Toughbook og Locus samarbejder med en række kommuner og redningstjenester omkring levering af den hardware og software, der til sammen udgør kommunernes IT-systemer. Mens Panasonic typisk leverer hårdføre computere og tablets, leverer Locus softwaren, som gør redningstjenesterne så effektive som muligt.

Det i sig selv er fint, og vi leverer med stor glæde produkter, som vi ved kan gøre en forskel for borgere med behov for hjælp. Blot er det frustrerende ud over alle grænser, at der er så stor forskel på de valgte løsninger på tværs af ikke bare nabolande, men også på tværs af kommuner og redningstjenester i Danmark. Nogle gør brug af professionelle og højteknologiske løsninger – men de fleste gør ikke.

Stor forskel på navigationsløsninger

Udover videostreaming og muligheden for at dele billedmateriale er et andet eksempel på nutidens teknologiske muligheder at finde i redningskøretøjernes navigationssystemer. Her er der igen stor forskel på løsningerne, afhængig af hvilket land, hvilken kommune og hvilken redningstjeneste der er tale om.

I Danmark bliver der i nogle kommuner gjort brug af de nyeste softwareløsninger på markedet, hvilket betyder alverden for redningskøretøjernes navigation og kortsystemer. Det kan måske synes som den detalje, men er der noget, der er værdifuldt i forbindelse med ulykker og redning, er det tid.

Et ekstra minut brugt på transport kan således udgøre forskellen på liv og død eller forhindre, at for eksempel en brand udvikler sig kritisk. Og, nok så vigtigt øger det sikkerheden for det beredskabspersonale, der bliver kaldt ud til ulykken.

Vi har også oplevet flere eksempler på redningstjenester, hvor personalet kører med ganske almindelige GPS-enheder designet til privat brug. Det kan være fatalt, hvis en ulykke sker i et område, hvor det ikke er tilladt at køre – for eksempel i en park eller i et stisystem. I sådanne tilfælde kan en navigationsløsning specialdesignet til beredskabsbrug åbne for brug af GPS-tjenesten på de ellers utilgængelige områder.

Deling af viden er afgørende

Under alle omstændigheder er situationen den, at det meste norske redningspersonale i dag kan dele billeder, video og øvrige vigtige informationer fra ulykker, hvilket i høj grad optimerer deres mulighed for at redde borgernes liv og førlighed. Tilmed vil de forskellige typer af beredskaber i Norge – politi, ambulancetjenester og brandvæsen inden længe blive i stand til at dele alle relevante informationer om igangværende hændelser.

Denne udveksling af information betyder blandt andet, at redningspersonalet kan komme både hurtigere og bedre forberedt hjælp frem til ulykkesstedet. Ligeledes er det altså muligt som borger at få hjælp fra alarmcentralen via livestreaming, hvilket i yderste instans også kan redde liv. Eksempelvis hvis du pludselig befinder dig midt i en ulykke på motorvejen og har svært ved at hjælpe, fordi dit seneste førstehjælpskursus er 5 eller 10 år gammelt.

Lad os bruge inspiration fra Norge

Set herfra er der stor brug for en fælles struktur og ensartethed, når Danmarks redningstjenester skal vælge IT-platforme. Det er måden at ændre på, at livsreddende moderne teknologi er til stede i én kommune, men uden for rækkevidde i nabokommunen.

I Norge har vi senest set henholdsvis politi, ambulancetjenester og brandvæsen være i tæt dialog om indkøb af IT-løsninger, der optimerer samarbejdet og øger effektiviteten og trygheden for både borgerne og personalet i beredskaberne. Det ville også være et godt sted at starte i Danmark. Teknologien er der allerede. Er det ikke på høje tid, at vi lader den hjælpe os, når vi har allermest brug for det?

en amilende mand
Stefan Lindau er country manager for Panasonic TOUGHBOOK Foto: Privat

portræt af en mand med skæg og briller
Dennis Ahm er Sales Manager i Locus Foto: Privat
 

  

fodbold fans
Nyheder

Nye tal: Så meget stiger volden, når der spilles Superliga

området
Nyheder

Danmark er blevet 300.000 kvadratmeter større

Vært
Mad og drikke

Danskerne elsker at invitere gæster hjem, men én ting stresser os

dansk politi
Krimi

Falske bankfolk gik efter ældre: Fik kort, koder og guldsmykker

dansk politi
Krimi

Nyt våben mod lattergas bag rattet: Tre bilister dømt

messe
Nyheder

Mere end 100 virksomheder er klar: Stor jobmesse åbner i morgen

Michael Falch
Film og TV

40 år efter kultfilmen vender Michael Falch tilbage i ikonisk rolle

Østre LAndsret
Krimi

Landsretten skærper dom markant: 24-årig får 15 måneder ekstra

dansk politi
Krimi

Omkring 50 unge skabte uro: Politiet opfordrer forældre til at tage en snak

Tandlæge
Sundhed

Har du undgået tandlægen i flere år? Sådan kommer du i gang igen

Monika Rubin
Nyheder

14 kommuner får grønt lys til 234 nye botilbudspladser

rigsadvokatens kontor
Krimi

Frifundet for dobbeltdrab: Nu skal Højesteret afgøre grænsen for nødværge

Skolen
Nyheder

Efter flere forsinkelser: 624 børn rykker ind i ny skole til oktober

Børn på museum
Nyheder

Nyt tilbud til elever: Tre kulturoplevelser bliver fast del af skolen

Trump
Nyheder

Trump vil ændre ulvenes beskyttelse: Nu er processen sat i gang

børnehave
Nyheder

Afstemning: AI-billeder i børnehaven? Forældrene debatterer grænsen på Reddit

koncert
Underholdning

Over 30 koncerter på tre dage: Søndag bliver klassisk musik børnenes

roskilde uni
Nyheder

Nyt masterforløb: Skal ruste myndigheder og virksomheder til kriser

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Stod bag 30 indbrud og flere forsøg

test
Biler

Ny sikkerhed i biler: Kan slå alarm, hvis et barn bliver glemt

dansk politi
Nyheder

55-årig fængslet i stalkingsag: Sigtet for 18 forhold mod eks-partner

blodprøver
Nyheder

Nye hiv-tal bekymrer: Halvdelen bliver diagnosticeret sent

kabler
Nyheder

Kun grundskole på CV'et: I disse brancher kan lønnen runde 60.000 kroner

Grafitti fjernes
Advertorial

Annonce

Trygge facader i byen kræver faste aftaler

Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark, Policy Vice President i SMEunited.
Nyheder

SMVdanmark efter EU-tale: Virksomhederne har ventet længe nok

oplægsholderne
Nyheder

Viborg går nye veje: Nu skal familier have hjælp til skærmvanerne

Carllo Yaboy
Nyheder

Lokalpolitiker ser store muligheder i Hundige: ”Et vanvittigt stort potentiale”

Horesta
Nyheder

Nye bøder på op til 100.000 kroner skal ramme Airbnb-snyd

Birthe Kjær og Thomas Evers Poulsen
Nyheder

Storebæltsbroen bliver rød: Hele Danmark opfordres til at gøre det samme

computer arbejde
Nyheder

Forsikringssvindel koster dyrt: Familie betaler mindst 700 kroner ekstra

læser med barn
Nyheder

Dit barn gider ikke læse? Her er 6 enkle greb, der kan hjælpe

børn med hånden oppe
Nyheder

Nye tal om skolebørn: Hvert femte har været udsat for fysisk vold

retten i Randers
Krimi

45 beboere evakueret efter voldsom brand: 33-årig får fire års fængsel

Nationalbanken
Nyheder

Nye danske tal: Virksomheder ansætter færre, når de tager AI i brug

Dreng depresssiv
Nyheder

Magnus fik endelig venner: Nu sidder han med telefonen det meste af dagen

Marianne Lyngby Pedersen
Nyheder

Bog & idé advarer mod hurtig nulmoms: Vil vente til 1. juli

elbil
Biler

Benzin og diesel nærmer sig 20 kroner: Flere vælger elbil

dansk politi
Krimi

11 personer sigtet: Væksthuse var fulde af skunk

Lejligheder
Nyheder

Lejere fanget i lang ventetid: Venter op til 30 måneder på svar

retten i Roskilde
Krimi

Syv mænd dømt: Overfaldt fan-koordinator foran kone og barn

Elvis
Kendte

Sjældne private Elvis-billeder sættes til salg

tøj med mærkning af dato
Nyheder

Nyt mærke i børnetøj skal få danskerne til at bruge det længere

dansk politi
Nyheder

Politiet strammer grebet om Brøndby-FCK: Fans kan visiteres uden mistanke

abemishandling
Dyreliv

Storforbrugere af sociale medier vil langt oftere helt tæt på vilde dyr

lego
Underholdning

Din Halloween-tradition kan ende som LEGO-model i Miniland

bilist uden udsyn
Nyheder

Tre ud af fire unge bilister fortryder dette bag rattet

dansk politi
Krimi

Tissede på patruljevogn - og så gik jagten i gang

dansk politi
Nyheder

Politiet flytter ind hos kommunen i Varde

møbler
Advertorial

Annonce

Dansk designarv former fremtidens boligindretning

Sarah Sima Derlich
Sport

15-årige Sarah skriver dansk skakhistorie ved OL

løb
Sport

Slut med først til mølle: Nu bliver startnumre til CPH Half trukket i lotteri

damper
Nyheder

Unge fanget i nikotin-fælde: Vil gerne stoppe men det er svært

Christopher
Underholdning

Efter triumf i Valbyparken: Christopher annoncerer ny kæmpekoncert

CEO og medstifter af Miira, Laurits Rasmussen
Nyheder

Skoler vælger ny vej med AI: Læreren får styringen

Emil ved Papes grav
Kendte

Danmark mistede en kendt politiker - Emil mistede en nær ven

grønt i butik
Nyheder

Trods milliardpris: Flertal vil fjerne momsen på frugt og grønt

dansk politi
Krimi

Ekplosion i Vorre: Ligner opgør mellem kriminelle

barn med tablet
Nyheder

Børn krænkes på Snapchat, TikTok og Roblox: Få går til en voksen

villaer
Nyheder

Fejl i ejendomsvurderinger: Mæglerne vil rydde op

Vendelbo Spedition
Nyheder

Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser markant hurtigere

Ai svarer kvinde
Nyheder

Vi spørger AI om symptomer og diagnoser - men tjekker ikke kilden

Børn
Nyheder

Københavns skoler får penge til at bekæmpe racisme

Penge
Krimi

Falske 500-kronesedler brugt flere steder: To mænd fængslet

Oktoberfest
Underholdning

Kæmpe ølfest rykker ind midt i København

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Nye regler på vej: Kommuner kan tvinges til at rette ulovlige forhold

Millitærmøde
Nyheder

Forbud rammer luftrummet over store dele af København

internatslederen
Dyreliv

Nyt dyreinternat åbner i Nordjylland: Her bliver der plads til 25 dyr

tandbørstrer
Sundhed

Hver femte børster kun tænder én gang om dagen

ambulance
Nyheder

FOA i opråb: Hverdagen kan slide hårdt på ambulancefolk

wolt bud
Krimi

Madlevering gik helt skævt: Wolt-bud truet med pistol

Kong Frederik
Kongelige

Royal Run afslører første værtsby: Her skal festen holdes i 2027

tapetet
Underholdning

Indtager London - men du kan også se den danske version

fly
Rejser

Tusindvis af flypassagerer kan have penge til gode efter sommerferien

dansk politi
Krimi

Kvinde anholdt i Slagelse: Sigtet for kvælertag og bid på betjent

pas
Nyheder

Frataget statsborgerskab: Nu får de en chance til

elever
Nyheder

Rettigheder: Børn skal kende deres ret til et liv uden vold

Sex Pistols
Underholdning

God Save the Queen - nu kommer Sex Pistols til Danmark

Sugardating
Nyheder

Hjælp til udsatte børn og unge var truet: Nu er pengene fundet

kat
Nyheder

Hunde og katte kan give forskere ny viden om kræft hos mennesker