Administration 

Taxamanden: Yes! Trods djøf-vældet holder studenterne fast i friheden

"Jeg aner lidt generelt oprør i taxien disse morgener med de overrislede studenter, der er glade for at fortælle om det, de drømmer om. De hopper ikke automatisk på den der med den store akademiske uddannelse."

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....

På overfladen er alt som det plejer. De er glædesspredere, hvis man ellers kan bære deres tunge branderter. De er smukke, unge – og glade efter næsten et helt livs lænkning til skolebænken. Nu gider de ikke længere lytte til hverken kædernes raslen, deres lærere eller deres forældre.

SOM TAXAMAND mærker jeg det hver nat og morgen i disse dage. Det er studentereksamens-tid, og selv om den gamle her er et geologisk fund fra Yngre Kridttid, kan jeg endnu mærke den boblende lykkerus. Den slår senere uddannelser, jobs og topjobs og såmænd også den dag for mere end halv snes år siden, da jeg i velpresset pingvin-kostume kunne række min hvid-handskede højrehånd frem og takke regenten for mit ridderkors. Min far, den gamle major, havde fugtige øjne.

Det var en stor dag.

Men rusen med studenterhuen var størst af alle.

DER ER NOGLE PSYKOLOGISKE ÅRSAGER, som er indlysende. Symbolet på frihed. Nu skal du flytte hjemmefra. Den eksplosive seksualitet. Den legitime stilhed før stormen – det satans liv, du har ret til at kysse – lige inden du skal ud at være produktiv på markedet.  Eller rettere: Lige inden du skal tage den afgørende uddannelse, der for alvor skal gøre dig produktiv.

Den frydefulde oplevelse er universel gennem mange årtier, men jeg er gammel nok til at kunne iagttage forskellene. Jeg mindes de tidlige 60’ere, da de relativt få nyudsprungne studenter udgjorde en forudbestemt elite i mit provinsmiljø. Der stod VINDER i deres huer, - sådan føltes det i hvert fald, da de dansede ved bålet Sankt Hans aften på Klippeøen. Og jeg mindes også en grænse-erotisk følelse af, at en dag vil det være mig.

Og det BLEV mig i 1973 - og med mig et meget større antal, så noget af det elitære var gået af den rød-hvide hue. Lige netop huerne var der langt færre af, mens slipsene og de hvide skjorter var ”yt”. Mange valgte som antydet huen, selve det elitære symbol, fra. Det arbejdende folk var populært, de rige svin førte deres beskidte krig i Vietnam og adgangsbetingelserne til de højere uddannelser var i det store og hele – frie.  Så den nuværende forældregenerations omklamrende karakter-fetichisme fandtes ikke.

Den der med at smide børnenes 12-taller ud til offentligheden som socialt skryderi – den var ALDRIG gået. 12-tallet var i øvrigt et dæmonisk 13-tal, og tocifrede karakterer var for autoritetstro nørder, inden nørd-ordet blev opfundet. Og uden disse adgangskrav blev generationen trods alt både ingeniører, sygeplejersker, tandlæger, gynækologer, mediechefer – ja sågar en enkelt taxamand.

SIDEN ER ALT GÅET AD HELVEDES TIL trods en borgerliggørelse, som nærmest er blevet popsmart. De gamle er blevet så bekymrede. Håret er klippet kort, blomsterne visnet, pandebåndede kasserede og kønsbehåringen blevet trimmet, så de frysende piger ved byens søer og strande i denne koldeste juni i mands minde, - netop ligner små piger, lige inden de dypper sig. Gudbevarmigvel – de ville ikke have blottet sig, hvis de ikke var skide fulde. Men de skal have det berømte bølgeklip i huen, der vidner om at de nøgenbadede til studenterfesterne. I går lærte jeg om et af de nyeste klip i huen. Beviset for, at man har drukket en hel kasse øl – for pigernes vedkommende blot 24 dåsebajere – på en hed studenternat.

VERDENSREVOLUTIONEN har det ligesom de unge pigers og vist nok også drengenes ædlere dele … Alt er under kontrol.

Den unge kvinde fra Klampenborg (det danske borgerskabs største og måske mest kendte landsby) sætter sig glad ind i bilen. Hun er mørkblond, langlemmet og meget både smuk og nærværende. Studenterhuen har hun ladet blive hjemme. For hende er den et lidt bedaget symbol – og så sikrer hun sig bedst vid ikke at smadre eller miste denne dag, hvor hun skal ud på den sædvanlige køretur.

Hun skal ind i byen.

- Da jeg skulle tage min studentereksamen, valgte jeg at forlade ghettoen herude. Jeg har taget min studentereksamen på Det Frie Gymnasium inde i København. Mange folk har deres forestillinger om, at det er ret flippet – og der tager de helt fejl. Det kræver særlig tid og særlig disciplin at være student derfra. En del af os har længere skolevej. Det tager tid at deltage i elevdemokratiet. Der er ugentlige stormøder, og gymnasieleverne er selv med til at styre vores skole. – Og så betyder friheden, at det i den grad er op til dig selv, om du får noget ud af det. Det passer mig at vælge selv. Jeg er selv vokset op mellem en rød mor og en liberal-konservativ far. Der er stor forskel på de to mennesker, men de har givet mig lov til at vælge selv.

Den unge studine har fået en solid studentereksamen (hun gider ikke snakke karakterer) og vil formentlig studere medicin. Men allerførst skal hun ud at studere live et år eller to.

HUN ER EN ENLIG SVALE fra et velpolstret miljø – men jeg aner lidt generelt oprør i taxien disse morgener med de overrislede studenter, der er glade for at fortælle om det, de drømmer om. De hopper ikke automatisk på den der med den store akademiske uddannelse. Og netop i går kunne en af holdningsindustriens guvernanter – en uddannelsespolitisk chef – advare mod det grove ressourcespild, at 25 procent af studenterne ikke tager en uddannelse, som studentereksamen efter hendes mening er rettet mod. Hun kommer fra Djøf – og så er politologerne igen på banen med deres modeller og pegefingre. Først tog de embedsmandsværket. Så tog de politik. Og nu de klar til at overtage vore børn.

Ligesom afgåede minister Østergaard, der trods den radikale frihedstradition tordnede mod de unges sabbatår og lange uddannelsestider. Selv brugte han ni år på at blive kandidat for at kunne dyrke sit politiske virke. Hykleriet trives også blandt de djøfiserede politikere. Men det er som bekendt blevet behørigt afstraffet ved en nedklipning af de radikale til karse-højde.

MIT BUD ER, at de unge holder fast i friheden. I min mini-fokusgruppe – i kabinen på vogn 2282 - vrimler det med unge mennesker, der trods revselserne fra det djøf’ede Danmark overhovedet ikke agter at starte studierne øjeblikkeligt. De vil vide mere, og livet er deres. Flere af dem taler også om uddannelser, der ikke nødvendigvis er klassisk akademiske. Ja nogle drømmer sågar om at blive iværksættere med en relativt kort skoling inden.

Det kan være svært at få øje på oprøret.

Men studenterne viser tegn på at gøre, hvad der passer dem.

Yes! Solen er stadig rød over Klampenborg.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose: Sol og sommer på vej 

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter

en kvinde på en strand
Rejser

Strejker i Spanien kan ødelægge din ferie

Mads Mikkelsen på den røde løber
Kendte

Stenrige Mads Mikkelsen hæver 34 mio. kroner

to mænd ved en begravelse
Kongelige

Prins Harrys dystre fremtid – indgår ikke i Williams planer

tog med folk om bord og af
Nyheder

Nyt tiltag på Roskilde Festival gør det mere trygt

grafer på en computer
Nyheder

Vores pensionskonti klarer sig fint

e strand i Danmark
Sundhed

Slut med rygning på strande og i parker

senatet i washington
Nyheder

Trumps lovpakke overlever med minimalt flertal

en færge i rum sø
Krimi

Ulykke: Mand faldt over bord fra færge

en bowlingkugle vælter kegler
Nyheder

Rygter om konkurs:

Bowling-kæde

foretager mystisk lukning

to poser chips
Nyheder

Populære chips tilbagekaldes

en cykelrytter
Sport

Mads P. rammer dreng

på vej mod DM-guld

en pige sidder på skødet af sin mor politi står rundt om
Krimi

Drama i indkøbscenter

endte lykkeligt

en kop caffe latte
Helt vildt

Lotto-millionær

købte hundedyr

kaffemaskine, men ...

en model af et hjerte
Sundhed

Kamp mod livstruende

sygdom skærpes

et hangarskib
Nyheder

199 meter hangarskib er ankommet til København

stor menneskemængde i gader
Nyheder

Titusindvis trodser Orbán

- deltager i Budapest Pride

person holder basketballkort
Helt vildt

Michael Jordan-kort solgt

for 16 millioner kroner 

kvinde taler udendørs
Nyheder

Her er de Konservatives

statsministerkandidat