Administration 

Taxamanden: Slip fraktionerne fri i dansk politik

"Slip fraktionerne fri i dansk politik, hvis ikke folkestyret skal ende som en lukket fest for højst 140.000 partimedlemmer," erklærer taxamanden.

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....

- Det skal jeg sige dig, vi har i realiteten haft en regering, der har gjort det rigtige.

Min kunde i taxien er kongeblå - men han elsker Bjarne Corydon.

HAN SIDDER ved siden af mig i vogn 2282, og vi har en god diskussion om politik. Det er fedt at bringe det med sig fra det levende politiske i min ungdom – i 70’erne: Den gode politiske diskussion, hvor man bekender kulør.

Jeg stemte radikalt sidste gang, men har meldt mig ud af elitens og politologernes parti. Det fortæller jeg ham. Også om min skuffelse over Socialdemokraternes manglende evne til at slå igennem i den almindelige befolkning. Partiets fremtrædende politikere er uddannet på de samme universiteter som deres embedsmænd og spindoktorer. Den subjektive lyst til at forandre verden er borte. De moderne socialdemokrater ønsker nærmest manisk, at danskerne uddanner sig ud af den arbejderklasse, hvoraf partiets opstod.

Min kunde er forretningsmand og bruger de store ord:

- Jeg er stensikker på, at finansminister Bjarne Corydon i historiens lys vil blive betragtet som en af de mest undervurderede politikere i de sidste årtier. På afstand vil man kunne se, at han gjorde det helt rigtige og det, som den borgerlige regering før den nuværende ikke evnede. Det er det samme klarsyn, som daværende finansminister Knud Heinesen havde, da han i slutningen af 70’erne proklamerede, at vi var på vej mod afgrunden med dårlig beskæftigelse og et gigantisk underskud på betalingsbalancen.

MÅSKE VILLE BJARNE smile småtilfreds, hvis han læste det her. Problemer er bare, at finansministeren ikke kan bruge denne erhvervsmands ros til noget i det kommende valgslag. Ikke i sidste ende. For min kunde er som sagt ”kongeblå”, rundet af borgerskabet i Gentofte, Klampenborg, Hellerup.

Han kommer ALDRIG til at stemme socialdemokratisk.

Da jeg har sat manden af, reflekterer jeg over tidens politiske relativisme. Den der med, at det hele er lige fedt - men intet er godt nok. Og jeg mindes engang, jeg blev interviewet til den amerikanske radiostation WNYC i New York. Danskerne var for første gang kåret til verdens lykkeligste folk. Og da jeg var i radiohuset på Manhattan alligevel, måtte jeg vel kunne fortælle noget om danskerne. Om vores lykke. Og hvad det dog er for en politik, der kan få et folk til at acceptere en brandbeskatning, som i USA ville have startet en ny borgerkrig.

"Konsensus," sagde jeg. Det er vores værktøj. Og det er vores forbandelse. I realiteten er de regeringsansvarlige partier dygtigere til at skabe kompromiser, end de er til at skabe nye visioner. Danmark er en forligs-nation. Hele vores natur er at finde den vej mellem selv de stærkeste modsætninger, der kan omsætte revolter til ”håndslaw”.

JEG SAGDE OGSÅ i radioen, at når det nu kan lade sig gøre ... når vi nu er både lykkelige og et af verdens nemmeste lande at starte privat virksomhed i, når uddannelsesniveauet er højt, når vi i al gennemsnit er så rige, at vi burde skamme os over vores klynkeri, ja, så skyldes det måske selvsamme konsensus-demokrati.

Jo, også taxamanden tror på forandring uden klassekamp.

Men ethvert system kan gå til grunde af blind tro på egen rigtighed. Og der er ubehagelige tegn på metaltræthed i demokratiet og i parlamentarismen. F.eks er stadig færre mennesker medlemmer af de politiske partier.

Jeg har hurtig-regnet på medlemstallene (de sidste jeg kunne få fra 2013). Og målt ud fra de godt fire millioner stemmeberettigede ved sidste folketingsvalg.

HVIS DU forestiller dig 100 danske statsborgere over 18 år samlet i et rum, er færre end fire medlemmer af et parti. Den samlede medlemsprocent i de danske partier er 3,5 pct. af vælgerbefolkningen.

143.000 er partimedlemmer i Danmark. Og det er vel ret pænt?

Jo, det er ca. en femtedel af medlemstallet i Ældre Sagen!

DET ER SELVFØLGELIG et abstrakt spørgsmål, hvor mange medlemmer de danske partier skal have, for at demokratiet fungerer ordentligt og repræsentativt. Men da hele vores parlamentariske tradition fungerer på basis af partidannelser og opstillinger til valg via partier, må man altså konstatere, at demokratiet er såret af den ringe interesse for at være medlem af et politisk parti. Det er i realiteten blot 3,5 pct. af den samlede vælgerbefolkning, der afgør, hvem vi alle sammen kan stemme på.

Verden har forandret sig, siden vore forfædre vedtog den første grundlov med den sidste, grundlæggende fornyelse i 1953. I dag lever vi i individualitetens tidsalder. Vore medier er ved at indrette sig efter det. Vi vil være i direkte kontakt med Helle herself på Twitter eller venner med Lars Løkke på Facebook. Partidisciplinen er grundlæggende intakt. Men det giver street-cred, at de folkevalgte bruger de sociale medier til at provokere den kedsommelige konsensus i moderpartiet. Alle partier har disse harmoni-provokatører, der også bruges som stik-i-rend-drenge&piger, når ledelsen ønsker at sende balloner op.

ER JEG SÅ ALLEREDE på vej ud af oldingens vrede mod nutiden og dens tant og fjas og manglende, politiske tænder.

Nej!

Måske skulle vi netop acceptere individualitetens tidsalder frem for at bekrige den.

Måske skulle vi vende tilbage til nogle af de mere urolige og larmende dele af den politiske virkelighed i 70’erne. En uro, som dog havde den fordel, at den mobiliserede mennesker for og imod EF (EU), for og imod Vietnamkrigen og militarisme, for og imod atomkraft, for og imod indkomstskat. For og imod hele efterkrigstidens pæne og kedsommelige parcelhus-materialisme.

Efter kommunismens sammenbrud og det frie, liberale, borgerlige samfunds overvældende sejr kan vi ikke længere bruge de klassiske modsætninger på fløjene. Venstrefolkene er blevet konservative, højskolepartiet De Radikale er blevet et akademisk elite-parti, Socialdemokraterne er blevet et middelstandsparti, SF prøver sig frem mellem røde drømme og økologisk humanisme, Liberal Alliance drømmer om at virkeliggøre noget af det, som venstremanden Anders Fogh skrev i sin bog om minimalstaten, men kun turde fabulere over, fordi han ville være statsminister. Dansk Folkeparti er en succesfuld blanding af socialdemokratisme og national-konservatisme. Og de konservative? Sidst jeg hørte formanden sige noget, påstod han, at de var på vej mod højre.

Måske er de på vej - ud til højre?

JEG MENER SERIØST, at Folketingets partier burde tage individualismen til sig og gøre det muligt og legitimt med fraktioner i det enkelte parti. For at gøre det konkret:

Hvis jeg er tvunget til at gå ind for Socialdemokraternes statskundskabte virkelighed, der i den forløbne periode bl.a. tog røven på den samlede skolelærerstand og titusindvis af partiets kernevælgere – kommer jeg ikke til at stemme A ved næste valg.

Never.

Men hvis partiet kunne stille op med kandidater, som afspejler det almindeligt arbejdende folk fra alle klasser - og som var villige til at gå i kødet på den kliniske, værdi-rensede partilinje, gå i dialog med andre partimiljøer for at skabe en anstændig dagpengereform, være en del af kulturen uden for Christiansborg, tage livtag med overvågningssamfundet, som er et resultat af den socialdemokratiske statsforelskelse - og vende tilbage til arbejdslivet udenfor borgen, før trætheden og den politiske trivialitet melder sig ...

... så kan jeg ikke forestille mig andet end at stemme socialdemokratisk ved næste valg.

OG JEG ER IKKE ALENE om dette behov for at se på virkeligheden udenfor spindoktorernes syntetiske univers af det ægte socialdemokratiske, det ægte liberale, det ægte konservative eller – måske værst af alt – det ægte danske. Det kan jeg høre taxiens politiske skriftestol

Venstre har behov for fraktioner, der kan minde partiet om de folkelige bevægelser, der er en del af det liberale DNA. Det er langt mere grundlæggende end den rituelle snak om skattestop.

Partier som de konservative og SF skal helt ned i eksistensgrundlaget for at finde deres raison d’être.

Liberal Alliance må have brydningerne mellem darwinisterne og de ultra-konservative på den ene side og de frisinds-liberale i den anden del af skalaen.

Enhedslisten skal have sine kampe mellem de autonome kræfter i partiet og de mere demokratiske socialister – hvis de overhovedet skal have noget som helst ud af den kommende fremgang.

Og Dansk Folkeparti – der hvor menige medlemmer og folketingsmedlemmer er banket på plads af landets dygtigste partiapparat? Hele denne største partisucces i de sidste to årtier kan tabes på gulvet, hvis det alene er vreden mod indvandring og farlige, fremmede kulturer, der udgør parti-indholdet. Lige om lidt skal DF lægge stemmer til nedskæringer i den offentlige sektor, når valget er overstået Den pris kommer Thulesen Dahl næppe uden om

ALLE PARTIER har brug for en skarpere, indre debat. Så slip fraktionerne fri i dansk politik, hvis ikke folkestyret skal ende som en lukket fest for højst 140.000 partimedlemmer.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Mand med briller smiler
Nyheder

Efter 60 år:

Milliardær trækker sig

Nyheder

Biskopper til Trump:

Lad være med at

gøre grin med os

Politi og ambulancer på vej
Nyheder

Rejser millionkrav efter dødsulykke

Portræt af kronprinsesse Victoria
Kongelige

Kronprinsesse samlede skrald

Portræt af kvinde
Nyheder

Connie Hedegaard scorer topjob

Fodboldspillere på banen
Sport

Dansker spolerer Bayerns mesterskabsfest

Indgang til retsbygning
Krimi

Fire mænd tiltalt:

Voldtog og plyndrede

prostituerede

kasse med forskellige skrabelod
Helt vildt

Vandt millioner 1. april:

Ingen troede på ham

Portræt af mand foran port.
Kendte

Rachlin fyret

Fly ved at lande i lufthavn
Rejser

Massive forsinkelser i Grønlands nye internationale lufthavn

Krimi

Landsret løslader mand der påkørte flere i København

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden