Det skal være billigere for selskaber at byde på de nye havvindmølleparker, Horns Rev 3 og Kriegers Flak.
Derfor vil staten slække på kravene til mulige bydere, skriver Berlinske Business.
En stram tidsplan og trusler om en stor bødestraf gjorde, at kun DONG energy afgav et bud på Danmarks største havmøllepark ved Anholt. Ifølge klima- og energiminister, Martin Lidegaard, var det en dyr fornøjelse.
Derfor vil Energistyrelsen denne gang have mere åbenhed igennem hele udbudsprocessen og slække på kapitalkravene til mulige bydere.
- Det her handler alt sammen om at gøre parken så billig som mulig. Prisen er altafgørende. Ved anholdt var der ikke tid til dialog og forhandling, men det lægger vi stor vægt på denne gang. Gennem de seneste måneders dialogproces har vi oplevet stor interesse, også fra udenlandske selskaber, så det tegner godt indtil videre, siger Peter Sehestedt, specialkonsulent i Energistyrelsen, til Berlinske Buisness.
Udover større åbenhed og lavere krav har Energistyrelsen gjort ekstra ud af forundersøgelserne omkring de to havvindmølleparker.
- Vi fremlægger så mange data som muligt om undergrunden, strømforhold og så videre for at gøre det lettere at prissætte de risici, der er. Dermed regner vi med at opnå større konkurrence og en lavere pris, siger Sehestedt.
Ifølge Energiaftalen skal Horns Rev 3 og Kriegers Flak stå færdige og producere strøm i 2020.
Newspaq