Administration 

Søren Baastrup: Syge sexlege og dårlige digte

Debat
To par det ene kysser det andet sr hinaden i øjenenen
(Foto: TV 2/Lotta Lemche)

Vor faste skribent anmelder TV2 PLAY’s realityserie ”Bachelor”. Han er nået til de sidste tre afsnit.

Tadaa! Så skete det! Der kan skimtes en ende på pinslerne, en afslutning på lidelsesrejsen. De tre sidste afsnit af årets mest øretæveindbydende tv-program ligger nu på TV2 PLAY, og vi kan dermed afslutte vores ulykkesagelige sommerserie. Tak, fordi du læste med. Her kommer finalen: 

Bachelor – afsnit 22

Der er seks kvinder tilbage i programmet. På grund af regler jeg ikke forstår, muligvis fordi jeg ikke har hørt efter, skal Casper vælge mellem de tre af dem – og Jaffer mellem de tre andre.

– Det hele er meget mærkeligt, siger Bolette, og opsummerer meget godt, hvordan vi andre har haft det længe.

– Her i ”Bachelor” tror vi på kærligheden, siger vært Petra Nagel i indledningen, men det ved vi godt er løgn, og Petra siger generelt ligeså dumme ting som deltagerne. Hun har også lige så groteske tatoveringer. Det eneste ”Bachelor” tror på er, at der stadig er seere i dårlig iscenesat drama og smådebile, halvnøgne mennesker. Noget Casper med rette da også har kritiseret efter hjemkomsten.
Nå, men de to bachelors skal hver på date med to piger, og de sidste to skal tilbage til Danmark.

– Så er der altså en, der skal hjem, siger Stine.
– Ja, to, siger Kirstine.

– Ja, altså to, siger Stine, og understreger, at deltagerne heller ikke selv forstår, hvad der foregår.

Jaffer skal først på date med Louise og fortæller hende, at han har en dejlig følelse i kroppen. Det griner hun hånligt af.

– Jeg håber du er frisk på at prøve nogle nye og spændende ting, siger han, men mener desværre bare paragliding.

– Jeg dør, siger Louise, men mener det ikke alvorligt, hvilket ellers ville give handlingen et tiltrængt boost.

– Hvad fanden er det jeg har gang i, siger hun også, og det kunne hun med rette have spurgt sig selv om allerede, da hun stod i lufthavnen i Kastrup for en måned siden.

Flyvevåbenskaptajnen Casper skal på date med Michela og siger stadig ting som ”jeg føler vi har en kemi” og ”jeg tror, vi kan bygge en fremtid sammen.” De overnatter i dobbeltseng og spiser morgenmad på stranden.

– Om lidt skal vi nyde solopgangen sammen, siger Casper, mens der tydeligvis allerede er helt lyst, og understreger vigtigheden af at få set på, hvad det egentlig kræver at blive officer i det danske forsvar.

 

Bachelor – afsnit 23

– Nu er der to piger, der skal hjem i dag, gentager Kirstine, åbenlyst instrueret af tilrettelæggerne, der godt ved, at hverken deltagerne eller de faste seere er for kvikke.

Jaffer skal vælge mellem Kirstine og Bolette og begge piger får en sidste chance for at sælge sig selv.

– Jeg synes, du er sød, siger Bolette.

– Jeg bider ret hurtigt fast i dine øjne, replicerer Jaffer, muligvis som oplæg til en for mig ukendt sexleg.

Kirstine ved godt, hun sidder på det yderste mandat og spiller desperat enhver ung kvindes sidste triumf:

– Jeg kan gøre ting, der gør dig rigtig glad, siger hun kælent, men enten fanger Jaffer ikke hentydningen, eller også tænder han bare mere på det med at bide i øjne. I hvert fald vælger han Bolette. På deres date afslører han, at han har skrevet et digt til hende. Det lyder således:
”En bachelorrejse jeg tager, for at finde kærlighedsting og sager. De skønneste kvinder i Rhodos, jeg finder. Håber inderligt, blandt dem kærligheden vinder. Dine øjne er det første jeg henriver, de er som den smukkeste stjernenat, himmelen beskriver. How ya doing? For ”Friends” er noget vi ser og ikke nok til at beskrive, hvad vi er. Et kys til dig, jeg har haft lyst til længe. Håber ikke, du lader mig hænge. Bolette, you could be my lobster.”

– Har du seriøst helt selv skrevet det?, spørger Bolette imponeret, inden hun afslører, at hun også har forfattet et digt til Jaffer:
”Som Bachelor nummer to, du ud af Porschen går. Og med det samme alle pigernes opmærksomhed får. Jeg håber du min lidt skæve personlighed kan have, for så skal jeg dig en god omgang bolo lave. Måske jeg mig selv har kunne sælge, så det i sidste ende er mig du vil vælge,” læser hun, i et uforvarende argument for tvangssterilisation af reality-deltagere. 

Samtidig har Casper sendt Uyen hjem og er taget på date med Stine. Men jeg glemmer at følge med, for nu får jeg en sms fra min veninde Janni.
– Har du set at Casper har en hjemmeside, skriver hun.

Det har jeg ikke, men ganske rigtigt, Casper har lavet sin egen hjemmeside på casperberthelsen.dk.

”Har du brug for en charmerende deltager i dit tv-program?” står der på forsiden, og ja, det ville da være rart, og jeg overvejer at skrive og spørge, om han kender nogen. Casper linker også til sin Instagram-konto, hvor man kan se, at han har været på besøg i Radio Loud. Det er alligevel imponerende at være med i to af landets største medieskandaler indenfor samme måned.

Bachelor – afsnit 24

Engle med basuner! Kvinder, der hopper op af kager! Manna fra himmelen! Med andre ord: Det er sidste afsnit af ”Bachelor”, og nøj, hvor har jeg glædet mig. Jaffer ævler stadig om Bolettes øjne, men det lykkes ham stadig ikke at putte dem ind i en forståelig sætning.

– Hun har kastet sig over mig med sine øjne, der ligner stjernehimmelen, og har virkelig indtaget en plads i min krop, siger han.

Bolette selv er mere afdæmpet.

– Jeg er nok ved at falde lidt for Jaffa, siger hun, hvilket må siges at være på tide, da hun natten før har sagt til ham, at hun syntes de skal være sammen for evigt.

Det ender da også med, at Jaffer vælger hende som sin udkårne, og ærlig talt, jeg kan sgu egentlig godt lide begge to.  

– Ej, Jaffa, for helvede, jubler hun, og jeg håber blot for dem, at hun nu i det mindste får tid til at lære hans navn.

Casper vågner sammen med Stine, som han aftenen før har kysset og krammet i boblebadet.

  – Jeg synes, vi skal fortsætte det her, når vi kommer hjem, har han sagt, og det løfte har tilsyneladende fået Stine til at smide de sidste hæmninger. Under morgenmaden ligner hun i hvert fald en, der både er lykkelig og – undskyld udtrykket – godt og grundig gennembollet. Derfor udstiller Casper også virkelig, hvor stor en douchebag han er, da han senere på dagen smider hende hjem og i stedet vælger Michela. Stine, der ved Gud virker som en både sød og relativt kvik pige, ligner en, der med rette har lyst til at slå ham ihjel. Du ved, lige som vi andre haft det i 24 afsnit.
Seks måneder efter optagelserne har Stine i øvrigt, ifølge Ekstra Bladet, fundet kærligheden med en anden mand, mens Casper og Michela til gengæld ikke længere er kærester. Hvilket gør mig glad, men også understreger, hvor idiotisk et projekt Petra Nagel og TV2 har prakket os på.

 

Redaktøren ringer.

– Succes! Sejr! Frihed! Lortet er færdigt, jubler jeg, inden han når at sige noget.

Han rømmer sig.

– Ja, det er lige det, jeg ville snakke med dig om …

– Hvad mener du?
­– Altså, det viser sig, at dine anmeldelser har været ret populære … og det viser sig, at der kommer en sæson mere næste år. Denne gang med en kvinde, der skal vælge mellem en masse mænd. Og jeg tænkte at … –

– Glem det.

– Men …

– Glem det! Jeg ser ikke et sekund mere af det lort!
– Men … hvad nu hvis du får lønforhøjelse?

– Hmm. Hvor meget?
– Det dobbelte?

– Hmm. Det dobbelte? Okay. Og det kan jeg stole på?
– Ja. Nu har du det jo på skrift.

 

Vi ses næste år.

Portræt af Søren Baastrup
Søren Baastrup er forfatter og freelancejournlst. Foto: Privat

cyklister i kBH
Nyheder

Langer ud efter turister men bryder selv reglerne

EU flag
Nyheder

Danmark slår resten af EU: Ledige kommer hurtigst i job

Ferieby
Nyheder

Nu skal Danmarks hyggeligste ferieby findes: Stem på din favorit

Deltagerne
Underholdning

Blandt disse 19 gemmer sig flere forrædere

Ulv
Nyheder

Nye ulveråd til turister: Børn bør følges med voksne

Apple logo
Film og TV

Stor stigning: Apple sender regningen op for musik

rejseklar med pas og kuffert
Rejser

Rejseklar: Familie kunne spare 1.364 kroner på rejseforsikringen

villa på vej
Nyheder

Flere køber hus: Én landsdel slår ny rekord

dansk politi
Krimi

91-årig snydt af falsk hjemmeplejer: Stjal guldarmbånd

børnehave
Nyheder

Undersøgelse: Disse ting er danskerne mest skuffede over

Stige
Krimi

Politiet til boligejere: Lås dine stiger inde

Lufthavn
Rejser

Ny motorvej skal gøre turen til lufthavnen lettere for millioner

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret