Administration 

Søren Baastrup: Strip, stangtennis og sort arbejde

Debat
en mand i et isbadekar
Henrik W og Helle i det kolde gys (Foto: Anders Brohus/TV 2)

Avisen.dk’s tv-kommentator er gået i gang med at se den nye sæson af ”Landmand søger kærlighed” på TV 2. Så kan du snakke med, uden at spilde tid på at se det selv. Vi er nået til afsnit nummer fire.

Landmanden Jonas på 32 er ham, der ikke har en gård, men en ”grise- og planteavlsbedrift”. Ja ja, Karl Smart, men har du en kæreste?
I ugens afsnit får han besøg af sine fem udvalgte piger. Den første er Line på 25.
– Hvad laver du til daglig? spørger han.

– Jeg er stripper, svarer hun.

I et kort, men opløftet øjeblik fatter jeg pludselig interesse for programmet. Men ak, Line driller bare. Hun er ellers både blond, har kunstige vipper, masser af makeup, en fyldig barm og utrolig mange tatoveringer. Mig kunne hun godt have snydt. Nå, men det viser sig, at Line slet ikke laver noget til daglig. På den baggrund virker det lidt sølle at gøre grin med strippere, der jo faktisk arbejder for føden. Eller, nogen af dem står mest bare og hænger op af en stang, indtil de kalder på dørmanden, der smider en ud, bare fordi man er for nærig til at købe en flaske champagne, men i stedet har smuglet tre Smirnoff Ice med ind. Tænkt eksempel, selvfølgelig.

– Jeg vil gerne være noget inden for skønhed. Så jeg bruger en del tid på mine beauty-ting, siger hun.

Jeg ved ikke, hvad det betyder.

Fire mennesker i regnen på en vej
Brian, Helle, Henrik W og Henrik L. Foto: Anders Brohus/TV 2

Landmanden Helle på 53 er hende, der går op i spiritisme. Men pepper hun lige programmet lidt op ved at fremmane nogle ånder eller nedkaste nogle forbandelser over Lene Beier? Nej. Hun inviterer i stedet sine tre tilbageværende bejlere til at prøve at bade i isvand. Faste seere vil vide, at det ikke huer Henrik W., der også medvirkede for et par år siden, men mere eller mindre forlod optagelserne, fordi tilrettelæggeren prøvede at få ham til at dyppe fødderne i Vesterhavet. 

– Jeg kan bare ikke lide koldt vand. Jeg har aldrig prøvet det, og jeg bryder mig ikke om det, siger han.

Det skal man være trofast tilhænger af dansk reality-fjernsyn for at forstå logikken i. Men er man det, så giver det til gengæld fin mening. ”W” står i øvrigt for Winther, hvilket jo er meget sjovt. Sådan da. Nuvel, Henrik kommer i karret, endda to gange, fordi han gerne vil imponere Helle.

– Uh, åh, uh, åh, stønner han, og lyder et øjeblik som om, han får udløsning.

– Åh, man tisser, udbryder han også, og jeg ved ikke hvorfor, men i meget koldt vand kan de to ting muligvis godt forveksles.

Landmanden Bianca på 21 er hende, der er grunden til, at jeg måske kunne finde på at se programmet, selvom jeg ikke fik penge for det. Jamen, jeg ved godt, det er ynkeligt, men de eneste 21-årige piger jeg ellers ser, er dem, der står i bagerafdelingen nede i Meny. Og de er pissesure, bare fordi man en enkelt gang har prøvet at snyde sig til en af de dér chokoladeboller, som børn må få gratis.

Biancas tre tilbageværende mænd skal bo på en kro, mens de dater hende, mens hun selv skal bo derhjemme. Det er fordi, hun har borderline, og derfor har brug for at være alene ind imellem.

– Nå!? Skal du kun bruge tre værelser? Sover du hjemme eller hvad? Hvordan kan det være? udbryder vært Lene Beier overrasket.

Hun er åbenbart ikke blevet briefet af resten af tv-holdet. Og har ikke hørt efter i de tre første afsnit.

Jamen, Søren, har du på nu 11. sæson tænkt dig at blive ved med at være sur over, at landsmandsprogrammerne altid indeholder den slags opstillede scener?

Ja, det har jeg. Hvis tv-folkene vil behandle os som idioter, så giv os da i det mindste en rigtig stripper.  

Bianca er vist mest glad for ham, der hedder Sebastian. Han er den ”vilde” af hendes tre udkårne, mener hun. Han ankommer til kroen i en OB-trøje, så han er også den med dårligst smag.

Jamen, Søren, har du på nu 11. sæson tænkt dig at blive ved med at nedgøre alle fodboldfans, der ikke holder med Silkeborg?

Nej, det har jeg ikke. Kun dem, der holder med OB, AGF, FCK, Brøndby, FC Nordsjælland, AaB, Viborg, Lyngby, Randers, Esbjerg og Vejle. Jeg har besluttet at skåne Sønderjyske, fordi de langt om længe har droppet det åndssvage store ”E” sidst i deres navn. Og min kone holder med FC Midtjylland, og jeg vil frygtelig gerne have lasagne på fredag.

Bianca spiller stangtennis med sine tre mænd. Drenge. Fyre, eller hvad de nu kalder sig. Det er Sebastian, der har taget spillet med. Uha, han er vild. Stangtennis er en åndssvag opfindelse og sportens svar på kommunisme, analsex og Janni Ree. Det ser simpelt og underholdende ud, men det ender altid med, at nogen tuder, fordi de ikke fik det ud af det, de regnede med.

Eller, okay, i dette tilfælde får en af Biancas bejlere faktisk repareret snoren med bolden, da den som ventet går i stykker.

– Man kan godt mærke, han er landmand, når han sådan får fikset den bold, siger Bianca imponeret.

Jeg vidste ikke, at det med at fikse snore og bolde var noget, der lå specielt til landmænd. Dyremishandling, sort arbejde og forurening af grundvandet, ja. Men snore og bolde? Javel.

Helle smider ham, der hedder Brian ud, og så er det slut med hans tv-karriere. Brian er ham, der er clairvoyant, men han har slet ikke set den komme. Så det er faktisk to karrierer, der ryger samtidig.

Jonas japper resten af sine speeddates med sine udvalgte damer igennem, men jeg må tilstå, at jeg glemmer at høre efter, hvad de snakker om. Jeg bemærker heller ikke, hvem Jonas sender hjem. For jeg tænker stadig på Janni Ree.

Har I set, at hun har anklaget Karsten for ”økonomisk vold”? Hvad hulen betyder det? Er der nogen af jer, der ved det? Nå, men apropos Janni Ree: Hende den blonde med den fyldige barm, der bildte os ind, at hun var stripper, bliver heldigvis. Hun kan stadig nå at ombestemme sig igen og redde programmet i næste uge. Altså, hende, der bildte os ind, hun var stripper. Ikke Janni Ree. Hun har vist bestemt sig. Eller også er det Karsten, der har gjort det for hende. Eller hans sønner. Okay, jeg stopper nu. Programmet er slut. Jeg aner ikke, hvad det sluttede med. Jeg samler op i næste uge. Lige nu er det vigtigste, at jeg fik skrevet både ”udløsning” og ”analsex” uden, at redaktøren slettede det.

Portræt af Søren Baastrup
Søren Baastrup er forfatter, freelancejournalist og Avisen.dk's faste tv-anmelder. Foto: Privat
 

fodbold fans
Nyheder

Nye tal: Så meget stiger volden, når der spilles Superliga

området
Nyheder

Danmark er blevet 300.000 kvadratmeter større

Vært
Mad og drikke

Danskerne elsker at invitere gæster hjem, men én ting stresser os

dansk politi
Krimi

Falske bankfolk gik efter ældre: Fik kort, koder og guldsmykker

dansk politi
Krimi

Nyt våben mod lattergas bag rattet: Tre bilister dømt

messe
Nyheder

Mere end 100 virksomheder er klar: Stor jobmesse åbner i morgen

Michael Falch
Film og TV

40 år efter kultfilmen vender Michael Falch tilbage i ikonisk rolle

Østre LAndsret
Krimi

Landsretten skærper dom markant: 24-årig får 15 måneder ekstra

dansk politi
Krimi

Omkring 50 unge skabte uro: Politiet opfordrer forældre til at tage en snak

Tandlæge
Sundhed

Har du undgået tandlægen i flere år? Sådan kommer du i gang igen

Monika Rubin
Nyheder

14 kommuner får grønt lys til 234 nye botilbudspladser

rigsadvokatens kontor
Krimi

Frifundet for dobbeltdrab: Nu skal Højesteret afgøre grænsen for nødværge

Skolen
Nyheder

Efter flere forsinkelser: 624 børn rykker ind i ny skole til oktober

Børn på museum
Nyheder

Nyt tilbud til elever: Tre kulturoplevelser bliver fast del af skolen

Trump
Nyheder

Trump vil ændre ulvenes beskyttelse: Nu er processen sat i gang

børnehave
Nyheder

Afstemning: AI-billeder i børnehaven? Forældrene debatterer grænsen på Reddit

koncert
Underholdning

Over 30 koncerter på tre dage: Søndag bliver klassisk musik børnenes

roskilde uni
Nyheder

Nyt masterforløb: Skal ruste myndigheder og virksomheder til kriser

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Stod bag 30 indbrud og flere forsøg

test
Biler

Ny sikkerhed i biler: Kan slå alarm, hvis et barn bliver glemt

dansk politi
Nyheder

55-årig fængslet i stalkingsag: Sigtet for 18 forhold mod eks-partner

blodprøver
Nyheder

Nye hiv-tal bekymrer: Halvdelen bliver diagnosticeret sent

kabler
Nyheder

Kun grundskole på CV'et: I disse brancher kan lønnen runde 60.000 kroner

Grafitti fjernes
Advertorial

Annonce

Trygge facader i byen kræver faste aftaler

Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark, Policy Vice President i SMEunited.
Nyheder

SMVdanmark efter EU-tale: Virksomhederne har ventet længe nok

oplægsholderne
Nyheder

Viborg går nye veje: Nu skal familier have hjælp til skærmvanerne

Carllo Yaboy
Nyheder

Lokalpolitiker ser store muligheder i Hundige: ”Et vanvittigt stort potentiale”

Horesta
Nyheder

Nye bøder på op til 100.000 kroner skal ramme Airbnb-snyd

Birthe Kjær og Thomas Evers Poulsen
Nyheder

Storebæltsbroen bliver rød: Hele Danmark opfordres til at gøre det samme

computer arbejde
Nyheder

Forsikringssvindel koster dyrt: Familie betaler mindst 700 kroner ekstra

læser med barn
Nyheder

Dit barn gider ikke læse? Her er 6 enkle greb, der kan hjælpe

børn med hånden oppe
Nyheder

Nye tal om skolebørn: Hvert femte har været udsat for fysisk vold

retten i Randers
Krimi

45 beboere evakueret efter voldsom brand: 33-årig får fire års fængsel

Nationalbanken
Nyheder

Nye danske tal: Virksomheder ansætter færre, når de tager AI i brug

Dreng depresssiv
Nyheder

Magnus fik endelig venner: Nu sidder han med telefonen det meste af dagen

Marianne Lyngby Pedersen
Nyheder

Bog & idé advarer mod hurtig nulmoms: Vil vente til 1. juli

elbil
Biler

Benzin og diesel nærmer sig 20 kroner: Flere vælger elbil

dansk politi
Krimi

11 personer sigtet: Væksthuse var fulde af skunk

Lejligheder
Nyheder

Lejere fanget i lang ventetid: Venter op til 30 måneder på svar

retten i Roskilde
Krimi

Syv mænd dømt: Overfaldt fan-koordinator foran kone og barn

Elvis
Kendte

Sjældne private Elvis-billeder sættes til salg

tøj med mærkning af dato
Nyheder

Nyt mærke i børnetøj skal få danskerne til at bruge det længere

dansk politi
Nyheder

Politiet strammer grebet om Brøndby-FCK: Fans kan visiteres uden mistanke

abemishandling
Dyreliv

Storforbrugere af sociale medier vil langt oftere helt tæt på vilde dyr

lego
Underholdning

Din Halloween-tradition kan ende som LEGO-model i Miniland

bilist uden udsyn
Nyheder

Tre ud af fire unge bilister fortryder dette bag rattet

dansk politi
Krimi

Tissede på patruljevogn - og så gik jagten i gang

dansk politi
Nyheder

Politiet flytter ind hos kommunen i Varde

møbler
Advertorial

Annonce

Dansk designarv former fremtidens boligindretning

Sarah Sima Derlich
Sport

15-årige Sarah skriver dansk skakhistorie ved OL

løb
Sport

Slut med først til mølle: Nu bliver startnumre til CPH Half trukket i lotteri

damper
Nyheder

Unge fanget i nikotin-fælde: Vil gerne stoppe men det er svært

Christopher
Underholdning

Efter triumf i Valbyparken: Christopher annoncerer ny kæmpekoncert

CEO og medstifter af Miira, Laurits Rasmussen
Nyheder

Skoler vælger ny vej med AI: Læreren får styringen

Emil ved Papes grav
Kendte

Danmark mistede en kendt politiker - Emil mistede en nær ven

grønt i butik
Nyheder

Trods milliardpris: Flertal vil fjerne momsen på frugt og grønt

dansk politi
Krimi

Ekplosion i Vorre: Ligner opgør mellem kriminelle

barn med tablet
Nyheder

Børn krænkes på Snapchat, TikTok og Roblox: Få går til en voksen

villaer
Nyheder

Fejl i ejendomsvurderinger: Mæglerne vil rydde op

Vendelbo Spedition
Nyheder

Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser markant hurtigere

Ai svarer kvinde
Nyheder

Vi spørger AI om symptomer og diagnoser - men tjekker ikke kilden

Børn
Nyheder

Københavns skoler får penge til at bekæmpe racisme

Penge
Krimi

Falske 500-kronesedler brugt flere steder: To mænd fængslet

Oktoberfest
Underholdning

Kæmpe ølfest rykker ind midt i København

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Nye regler på vej: Kommuner kan tvinges til at rette ulovlige forhold

Millitærmøde
Nyheder

Forbud rammer luftrummet over store dele af København

internatslederen
Dyreliv

Nyt dyreinternat åbner i Nordjylland: Her bliver der plads til 25 dyr

tandbørstrer
Sundhed

Hver femte børster kun tænder én gang om dagen

ambulance
Nyheder

FOA i opråb: Hverdagen kan slide hårdt på ambulancefolk

wolt bud
Krimi

Madlevering gik helt skævt: Wolt-bud truet med pistol

Kong Frederik
Kongelige

Royal Run afslører første værtsby: Her skal festen holdes i 2027

tapetet
Underholdning

Indtager London - men du kan også se den danske version

fly
Rejser

Tusindvis af flypassagerer kan have penge til gode efter sommerferien

dansk politi
Krimi

Kvinde anholdt i Slagelse: Sigtet for kvælertag og bid på betjent

pas
Nyheder

Frataget statsborgerskab: Nu får de en chance til

elever
Nyheder

Rettigheder: Børn skal kende deres ret til et liv uden vold

Sex Pistols
Underholdning

God Save the Queen - nu kommer Sex Pistols til Danmark

Sugardating
Nyheder

Hjælp til udsatte børn og unge var truet: Nu er pengene fundet

kat
Nyheder

Hunde og katte kan give forskere ny viden om kræft hos mennesker