Administration 

Søren Baastrup: Jon Stephensen i Sommerland Sjælland

Debat
to par danser i haven
(Foto: Mads Astrup/ TV 2)

Avisen.dk’s tv-anmelder har set femte og sjette afsnit af datingprogrammet ”Kærlighed hvor kragerne vender”

Som faste læsere ved, er jeg ved at se realityprogrammet ”Kærlighed hvor kragerne vender” på TV 2 Play. Hver uge gennemgår jeg de nyeste afsnit, så kan du snakke med ved frokostbordet, uden selv at spilde din tid foran fjernsynet.

Hvis du er ny læser, så vil du muligvis ikke fatte noget som helst. Det vil du muligvis heller ikke, selvom du har fulgt med fra starten.

I afsnit fem og seks skal drengene holde fest for pigerne. De har også inviteret deres kammerater. Med tryk på første stavelse og med kun tre stavelser, ligesom man siger det ude i provinsen. KAMrater.

Radostina fra Bulgarien hjælper Andreas med at pynte festteltet i haven op.

– Så kig jeg rundt og lig på Jannick, han var nemlig kun med det vilje. Han viste mig nogle som måske, det var hældt op på ind personlighed, siger hun.

Jeg tror muligvis hun er tyvstartet med de våde varer.

Jannick får hjælp af Emilie til at lave drinks. Imens forklarer han hende om sin humor.

– Jeg kan godt lide at sige ”se mig, jeg er den bedste,” og så bagefter, ”ej, det var bare en joke, ikke.”

Emilie smiler benovet og ligner en, der lige har fået lov at kigge Anders Matthesen i kortene.

– Jeg kan rigtig godt lide Jannick, for han har rigtig mange værdier, og noget jeg rigtigt gerne vil se i mig for resten af livet, siger hun, og nu er jeg helt sikker på, begge pigerne har drukket allerede inden optagelserne.

Da festen begynder får Jannick besøg af sin ven Daniel fra Slagelse. Han får plads ved plastikbordet overfor Emilie.

– Vi kender godt hinanden, mumler Emilie.

– Ja, jaaaa, jeg kender hende godt, jaaaa, ja, jaaaa, siger Daniel.

– Fra Slagelse, siger Emilie.

– Ja, jaaa, fra Slagelse, jaaa, ja, jaaa, siger Daniel.

– Vi er bare byvenner, fniser Emilie.

– Ja, jaaaa, bare byvenner, jaaa, ja, jaaa, lyver Daniel.

Kort efter er Jannick – og forståeligt nok også Daniel – blevet temmelig fulde. De tager en snak udenfor festteltet.

– Hvad synes du om dem? spørger Jannick.

– Jeg kan rigtig godt lide Ragostina, siger Daniel.

– Ja, Radolina … nej, Radiostina, siger Jannick.

– Ja, jeg kan rigitg godt lide Ragoustina, siger Daniel.

Bagefter bliver drengene enige om, at det er frækt med en udenlandsk accent.  Og om, at Ragostina-Radolina-Radiostina-Ragoustina er den, der matcher bedst med Jannick.

Andensteds snakker Mads med Emilia – ikke at forveksle med Emilie. Emilie er hende den blonde med de store babser, der griner hele tiden. Emilia er hende den blonde med de store babser, der græder hele tiden.

Emilia er nervøs over, at den lidt stille Mads tilsyneladende er forelsket i Josefine.

– Jeg vil ikke spilde min tid, Mads, siger hun.

Hvis ikke Mads’ svømmende blik var bevis nok, så afslører hans pludselige og noget tunge talestrøm, at tv-tilrettelæggerne også har fået drukket ham godt vissen.

– Josefine er en rød … ød, sød pige. Men vores date, en eller anden connection, der er en eller andet i dine øjen, øjene, øjnene, som jeg ikke kan sippe endnu, siger han, og lyder som en blanding af ham fra ”90 års-fødselsdagen” og Jon Stephensen, der er på besøg hos de lokale pigespejdere.

– Vi har en god connection, men lem det, der er et eller andet jeg ikke gemme ved dine øje, mumler han videre, uden rigtigt at sige noget nyt.

Igen, lidt ligesom ham fra ”90-års fødselsdagen”. Og Jon Stephensen.

Bagefter tuder Emilia, for det er ligesom hendes ting. 

– Jeg er mere forvirret nu. Jeg var sikker på Andreas, men efter Mads siger sådan noget til mig, så bliver jeg bare forvirret i hovedet, siger hun.

Åh, ægte kærlighed.

Senere på aftenen er der twerk og unge mennesker, der drikker Sommersby ud af hinandens navler. Som man jo gør. Jannick bunder en øl-bong med to dåseøl i. Og så gider Radostina ikke mere. Hun hiver Jannick udenfor.

– Den ting jeg sige til dig er, jeg tage hjem i dag, og du får lov mere tid og mere den tid feste for mere tider, siger hun.

Åh, pis. Jeg forstår ikke, hvad hun siger, men jeg forstår, at hun er på vej hjem, og nu bliver det så meget sværere for mig at skrive de her gennemgange.

– Det er jo, hvad du synes, siger Jannick, og det har han jo ret i.

Da Radostina er gået, begynder han også at tude.

– Jeg skal lige leve, siger han til sin ven Daniel, og det er vel fair nok.

Også selvom han er med i et åndsvagt realityprogram.

– Jeg prøver at forstå, hvad meningen er, men dét der, det fattede jeg ikke en meter af, siger han.

Sådan har vi det vist alle sammen,

– Hun kunne have snakket græsk … eller tysk, siger han.

Jannick er chokeret over, at Radostina er gået, for det var hende, han var mest vild med, siger han. Ægte kærlighed, igen. Så skide være med, at han ikke vidste hvad hun hed for halvanden time siden. Han bliver ved med at tude, tårerne blander sig med resterne fra øl-bongen på hans skjorte, og man forstår ham godt. Det er jo ikke hver dag, man bliver forladt af en smuk, bulgarsk pige. Faktisk er det typisk kun i Sunny Beach. Eller, det er så også løgn, for der er det mest en pige fra Holstebro, der hedder Hanne, som er mere vild med en fra Aalborg, der hedder Kim. Men det er en helt anden historie. 

– Det er hendes tab, siger Jannick og tørrer øjnene.

– Men hun var nu en sød pige alligevel, siger Daniel, bare for ligesom at være en dårlig kammerat.

Eller KAMrat.

3 kvinder og en mand ved et rækværk
Foto: Mads Astrup/ TV 2

En af tv-tilrettelæggerne kommer gudhjælpemig over og krammer Jannick, og sådan noget iscenesat spontanitet gider jeg ikke, så normalt ville jeg slukke nu. Men taget i betragtning, at jeg har snydt og slået to afsnit sammen, må jeg hellere se videre. Heldigvis sker der ikke så meget mere.

Dagen efter festen skal drengene hygge sig med de piger, de har valgt at date. Andreas og Jannick skal danse salsa med deres. Kresten tager i Sommerland Sjælland. Det viser sig, at han arbejder der om sommeren og har nøglerne. Jeg gentager: Han har nøglerne til Sommerland Sjælland! At han så vælger at bruge dem på at køre i veteranbil og gå armgang på en legeplads, det kan man kun ryste på hovedet af.

en and går i armgang
Blu TV/TV 2

– Det er sgu fedt, at de tør bryde nogle grænser, siger han, da pigerne kurer ned af en halvanden meter lang stang.

Resten af damerne er med hjemme ved Mads. Han bor ligeså kønsløst, som han selv fremstår (altså, på nær, når han er fuld), men har dog sin egen bar. ”Numsen Bar,” står der på den.

– Jeg forstår ikke navnet, siger Emilia.

– Det her rum kunne godt laves om til et walk-in closet, siger Mads og river al den respekt ned, han lige har bygget op.

Bagefter skal drengene sende nogle af pigerne hjem. I må vente til næste gang med at få at vide, hvem det er. Men I ved jo godt allerede nu, at det er de tykkeste.

Portræt af Søren Baastrup
Søren Baastrup er forfatter og freelancejournalist og Avisen.dk's faste anmelder. Foto: Privat

 

 

 

 

halloween
Nyheder

Uhyggeligt fund i halloweenslik: Mor advarer andre forældre

gaming
Krimi

Politiet jagter unge sadister i internationale netværk

ulv skudt
Nyheder

Ny model skal vise, hvornår ulven kan jages

politi dansk
Krimi

Blev smidt ud fra bar: Så gik det galt

København byret
Krimi

Solgte stjålne luksuscykler på Facebook

retten i holbæk
Krimi

Han styrede det dødelige baghold fra sin telefon

lotto
Nyheder

Lotto-lykke rammer samme by to gange

julekalender
Film og TV

Vikingekonge og skagensmaler kastes ud i vild juledyst

appen
Nyheder

Appen mod svindel skifter hænder: Staten overtager fra nytår

FBI
Krimi

Først selvmord, nu drabssag: Tidligere betjent for retten

vridsløse
Nyheder

Første beboere flytter ind på gammel fængselsgrund

unge i brugs
Nyheder

Danmark mangler faglærte: Forældres holdning kan gøre en forskel

barn med far
Nyheder

Allehelgen: Flertal vil tale mere om døden

elbil
Biler

Hver fjerde bil er elbil: Afgiften stiger til nytår

Jørn Simmenæs
Sport

Jørn vandt på tv: Nu inviterer han alle

retten i Nykøbing F
Krimi

Lejede en bil og kørte rundt og begik 67 indbrud

ringsted
Nyheder

Trods modvind: Her vælter de nye job frem

Erin Patterson
Krimi

Appelretten har talt: Svampemorderen skal blive bag tremmer

Vegansk mad
Nyheder

Forskere overrasket: Veganere har mindre mangfoldige tarmbakterier

HB Køge
Sport

Ti kampe, to udlandsrejser: Tætpakket program for HB Køge

kat
Krimi

Offer for 764: 14-årig pige tvunget til at dræbe sin kat

mand ved pc med IA
Iværksætteri

AI-boom i Danmark: Små virksomheder fører an

Cecilie Buhl
Advertorial

Annonce

Tre vindere hyldes: Her er årets bogfavoritter

flyver
Rejser

Flybilletter fra København til Europa 42 procent dyrere

hund
Dyreliv

Halloween kan blive et mareridt for din hund

puff barer
Krimi

Varebil gemte på tusindvis af ulovlige puff bars

sygehus
Nyheder

Kort uddannelse, mere sygdom: Stor ulighed i Østdanmark

kvinde drikker vand
Nyheder

Vandledningerne forfalder: Fuld udskiftning tager 143 år

dansk politi
Krimi

Voldtægter i Aalborg: Mistænkt er fængslet i Spanien

Retten i kolding
Krimi

Truede med at sprænge politistation i luften

villaer
Nyheder

Boligejerne betaler til tiden: Restancen er rekordlav

studenter
Nyheder

Stx-elever skriver dårligere: Laveste snit siden 2012

apotek
Nyheder

Over en million danskere tager meget medicin

hundeudstilling
Dyreliv

5.900 hunde indtager Herning til kæmpe hundefest

ung shopper
Nyheder

De unge elsker at shoppe: Men mange fortryder

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud: Gjorde fund på landejendom

foodtech
Nyheder

Flere gæster og glade udstillere i Herning

Bogforum
Bøger

Bogfesten er et tilløbsstykke: En dag er udsolgt

Silver Rail
Krimi

Amerikansk skoleskyderi: Efterforskere undersøger muligt 764-spor

myg
Nyheder

Farlig virus rykker nordpå: SSI holder øje

studenter
Nyheder

Shots til studenter: Seks virksomheder får kritik

Ted Bundy
Krimi

Bundy udpeget som morder på politichefens datter

kylling der lider
Nyheder

Kyllinger efterladt til at dø: Nu politianmeldes producent

politistationen
Nyheder

Nu åbner politiet dørene: Kom helt tæt på

bilister
Biler

København overrasker: Kun to europæiske byer ligger foran

Hacker
Nyheder

Danmark ruster op: Nu skal virksomhederne med

tivoli
Underholdning

Tivoli i fremgang: Nyt område lokker gæster til

dansk politi
Krimi

Tog tøjet af ved flaskeautomaten: Så kom politiet

børn læser
Nyheder

Børn vil gerne læse, men vennerne kommer først

Alexander Smedegaard
Biler

Unge vender ryggen til et fag i forandring

vestre Landsret
Krimi

Far sendte tre døtre til Somalia: Pisket og spærret inde

dansk politi
Krimi

11 biler ramt: Anholdt efter bare 13 minutter

Robbie Williams
Underholdning

Robbie Williams vender tilbage: Store stjerner indtager Odense

sluse automat
Nyheder

Slut med én flaske ad gangen: Ny pantsucces breder sig

bil med vinterdæk i bagagerum
Biler

Den farlige fejl, når vinterdækkene skal på bilen

pige tiktok
Nyheder

Hver fjerde teenagepige kæmper med dette problem

retten i Roskilde
Nyheder

42 drenge blev filmet i hemmelighed: Mand dømt

Esse vinder
Mad og drikke

Her ligger Danmarks bedste restaurant i 2026

Foreningen War-Hammered Veterans
Nyheder

Millioner skal hjælpe danskere: Her går pengene hen

gravsted
Krimi

De har lige mistet deres ægtefælle: Så ringer svindlerne

Niels Hav
Nyheder

Poesien får frit spil: Niels Hav inviterer til festaften

København uni
Nyheder

Tre universiteter ramt: Derfor er hackere på jagt

DFM Mimir
Nyheder

Ny dansk AI udfordrer giganterne - og den er helt gratis

ung online
Krimi

Politiet advarer: Børn kan være bange for at fortælle

madlavning
Advertorial

Annonce

De redskaber, der gør forskellen mellem at lave mad og at nyde det

bil på vej i snesjask
Nyheder

Kong Vinter er på retur: Men pas på vejene

Kontorarbejde
Nyheder

Danskerne er glade for jobbet - men ikke for chefen

Golf
Sport

400 tyskere på vej: Fyn har ramt plet

bil på vej
Nyheder

Fra ti trafikdræbte til nul: 31 kommuner overrasker positivt

Reimer
Nyheder

Landsholdsstjerner fejrede ny hal på deres gamle gymnasium

sygeplejerske
Nyheder

Næsten 20 millioner skal hjælpe særligt udsatte borgere

Pensionsfolkene
Nyheder

De har millioner på kontoen: Alligevel venter en overraskelse

dansk politi
Krimi

Et stykke papir, og så var mobilen væk

dansk politi
Krimi

Et stykke papir, og så var mobilen væk

dansk politi
Krimi

Svindlere udgav sig for politiet: Ægtepar mistede 12.000 kroner

grise
Nyheder

100.000 danskere kræver bedre forhold for grisene

Julebus
Nyheder

Gratis hjem til jul: Bussen ruller igen

Gaming
Nyheder

Millioner i spil: Ny fond åbner for ansøgninger

børn sammen
Nyheder

Dit barn fortæller én historie: Men hvad mangler?