Administration 

Søren Baastrup anmelder (stadigvæk) ’Spillet’: Toiletvand og en lille tissemand

Debat
Nogle personer i et studie
(Foto: TV 2)

Avisen.dk’s tv-kommentator har nu set andet afsnit af TV 2 Play’s nye realityshow. Verden holder vejret

Så er vi kommet til min gennemgang af andet afsnit af TV 2’s realityprogram ”Spillet”, og vi kan ligeså godt tage elefanten i rummet ved hornene med det samme: Ja, jeg har fået en del ballade og uønsket opmærksomhed, fordi jeg i sidste uge var lidt grov overfor nogle af deltagerne.

Jeg kom bl.a. til at omtale Jim Lyngvild som ”skabsracist”. Det undskylder og beklager jeg. For det første tror jeg faktisk ikke, han er det. For det andet har jeg ikke lyst til at lægge mig ud med en mand, der er tatoveret i det halve af hovedet og har sin egen vikingeborg.

Jeg gjorde mig også sjov på bekostning af komiker Oliver Stanescus efternavn. Det vil jeg også gerne beklage. Efter den seneste uge har jeg ikke brug for flere uvenner fra Østblokken.

Nå ja, og så kom jeg til at drage en parallel mellem ludere og influencere. Det har mange gjort mig opmærksom på, at jeg ikke kan tillade mig at kalde dem. Og det har de selvfølgelig ret i. Nu om dage hedder det faktisk influenter.

Det sidste var det, der gav mest ballade. TV 2 ville have min artikel fjernet. Og Ekstra Bladet skrev en artikel om sagen med overskriften ”Luder, luder og malkeko.” Det er den bedste overskrift, jeg længe har læst – og en fed titel til en børnesang, hvis ”De små synger” lige skulle peppes lidt op.

Hvorfor Ekstra Bladet skrev ”luder” to gange, er jeg ikke helt sikker på. Men de savner vel dengang for ikke så længe siden, hvor de selv solgte dem bag i avisen.

Mit grove sprogbrug gjorde mig til en slags professionel uven med Irina Olsen, der selv deltager i ”Spillet”. Det var godt nok ikke hende, jeg skrev det med luderen om, men hey, det er ikke så væsentligt i Krænkelsesland – og bare, fordi man har en kvart million følgere på Instagram, behøver man jo ikke kunne læse.

Jeg blev også omtalt lidet flatterende af enkelte kulturnotabiliteter, ikke mindst good old Dan Rachlin. Især det sidste, er jeg glad for. Dan har altid været min kanariefugl i minen. Så længe han stadig pipper, så ved man, man er på rette vej.

Mens Dan skrev noget om, at jeg var værre end det vand, der ligger under toiletbørsten (fed sviner, det må jeg indrømme), så fokuserede især Irinas stormtropper på de sociale medier mest på, at jeg var kvabset og havde en lille tissemand. Begge dele passer, i øvrigt. Jeg er mest chokeret over, hvem der har sladret. Så mange er der heller ikke, der har set mig nøgen. Men måske min læge igen har ladt sine journaler ligge og flyde.

Nuvel, op i røven med det, som de siger hjemme ved Jim Lyngvild. Selvom min redaktør havde håbet, jeg ikke nåede det, så skal vi også lige nå at runde ugens aktuelle afsnit:

Irina er blevet stemt ud og ned i kælderen. En skam, for hos mig er hun stadig synonym med overetagen.

– Hvad er det her for noget? spørger hun twitcher-livestreamer-youtuber Jacob ’Jaxstyle’ Krull, der bor dernede i forvejen. 

– Det kalder vi kælderen, svarer han.

Det kan godt blive et langt program, det her.

Men hey, ikke at det gør noget. Sidst Irina Olsen var lukket alene inde i et rum med en mand i et reality-program, havde hun sex for åbent kamera, og det kan jo være, vi er heldige igen.

Det første Irina gør i kælderen er at tjekke de stemmesedler, de udstemte har adgang til. Her kan hun se, at bl.a. influent/influencer-kollega Astrid Olsen har stemt på hende. Astrid havde ellers sagt det modsatte til Irina.

– Hun er god til at lyve, konkluderer Irina.
Ja, selvfølgelig er hun det. Ellers ville hun jo ikke være en succesfuld influencer.

Imens, på etagen ovenover, sker der ting og sager. Det er den store rød-blå kugle på sofabordet, der larmer. Den, som deltagerne modtager ordrer fra. I ved, den, som viser, at det her ikke bare er et pjattet realityprogram, man må gøre grin med, men et seriøst, psykologisk eksperiment.   

Kuglen siger, at alle overboerne skal indfinde sig i arenaen. Hvad end det er.

– Tag ordentligt fodtøj på, siger Jim til Astrid.

Jeg har forbud mod at nævne mere om sidste uges tvist, hvor Jim Lyngvild var kommet for skade at sige, at Irina Olsens sko lignede noget, der var købt på Istedgade. Men noget tyder på, at han generelt er usundt besat af unge kvinders fodtøj.  

Nå, nede i kælderen har de også en kugle.

– God formiddag, kælderspillere, siger den.

Irina ser ud som, hun synes, kuglen er nedladende. Hun er nok ikke vant til at blive kaldt grimme øgenavne. Altså, indtil hun læste min anmeldelse i sidste uge.

Kuglen forklarer, at Irina og Jaxstyle kan vinde en stemme i elimineringen ovenpå, hvis de folder nogle pizzabakker og bygger et korthus af dem. Igen, bare lige for at understrege seriøsiteten i eksperimentet.

Deltagerne ovenpå er ankommet til den såkaldte arena. Her skal de lege med sådan nogle tivoli-maskiner, hvor man skal fange bolde med en lille klo. På nogle af boldene står der navne, og dem skal de lægge op i nogle cylindere, og dem, hvis cylindere bliver sidst fyldt, har vundet … eller noget i den stil. Jeg hørte ikke ordentligt efter, for jeg prøver også at følge med i optakten til sidste runde i gruppespillet i Champions League, der starter lige om lidt. 

Joachim Boldsen er, trods sin håndbold-fortid, bekymrende usikker til legen. Jim Lyngvild har til gengæld, som altid, et godt greb om de store kugler. Hey, slap af, jeg må gerne drille ham. Han kan tage det. Og han ved, hvordan jeg har haft det den seneste uge, for han har selv været hvirvlet ind i den slags offentlige skandaler. Ja, han har endda skrevet en bog om det. ”Shitstorm”, hedder den. Jeg har læst den, men var dog lidt skuffet, da jeg umiddelbart troede, den handlede om hans sexliv.

Nå, men Glenn Bech, Oliver Stanescu og Astrid Olsen vinder legen med tivoli-kuglerne. De skal derfor stille sig i hver sin cirkel, og så skal de øvrige deltagere på skift gå hen og stille sig bag den af dem, de bedst kan lide. Eller noget i den stil, jeg er ikke helt sikker, for PSV Eindhoven-Liverpool er lige ved at gå i gang. Jim vælger først og tager Astrid Olsen – den eneste deltager, der har brugt flere penge hos tatovøren end ham selv. Jeanette Ottesen er sidst og får den afgørende stemme. I forhold til hendes tid på svømmelandsholdet, har hun bemærkelsesværdigt svært ved at vælge en klike.

Det ender med, at Jeanette stiller sig bag Oliver, Boldsen og rapperen Skinz.  Oliver vinder dermed 40.000 kroner og et immunitetskort, han kan give til en af de andre eller selv bruge i afstemningen senere på dagen. Bagefter er altid sympatiske Vicki Berlin oprigtigt ked af det og kan ikke lide al polemikken. Jeg kan til gengæld godt lide hende. Især, fordi hun – med mindre programmet er sjusket klippet – nu har haft den samme t-shirt på i to-tre dage.

Boldsen og Skinz tager det mere afslappet og spiser snacks og drikker bajere. Oliver beslutter at bruge immunitetskortet på sig selv, i stedet for en af de andre.

– Fordi jeg kan lide mig selv en lille smule bedre, forklarer han kameraet, og ham holder jeg derfor med.

Nede i kælderen sætter Irina og Jaxstyle deres stemme på Astrid Olsen. De vil gerne have en derned, de godt kan lide. Og en, der har en ligeså åndssvag jobtitel som dem selv, måske. Det ender dog med, at det er Jeanette, der bliver elimineret og må flytte downstairs. Nu om dage er hun ”coach”, så det er næsten ligeså godt, tænker jeg.

Mens Jeanette flytter ned, får dem ovenpå leveret aftensmad.

– Der er nogen, der har puttet salat på en pizza. Det var da sygt, siger Joachim Boldsen, og nu er det måske ham, jeg holder med i stedet for.
Og så er afsnittet slut. Jeg synes, det var lidt kedeligt denne gang. Ja, faktisk brød jeg mig slet ikke om det. Jeg har skrevet til TV 2 og bedt dem fjerne det, men de har ikke svaret endnu.


P.S.: Hvis I stadig synes, jeg er for slem, så skulle I læse den vits, jeg redigerede ud, om Irinas skæve korthus og genopbygningen af Ukraine.

Portræt af Søren Baastrup
Søren Baastrup er forfatter, freelancejournalist og Avisen.dk's faste anmelder. Foto: Privat

fodbold fans
Nyheder

Nye tal: Så meget stiger volden, når der spilles Superliga

området
Nyheder

Danmark er blevet 300.000 kvadratmeter større

Vært
Mad og drikke

Danskerne elsker at invitere gæster hjem, men én ting stresser os

dansk politi
Krimi

Falske bankfolk gik efter ældre: Fik kort, koder og guldsmykker

dansk politi
Krimi

Nyt våben mod lattergas bag rattet: Tre bilister dømt

messe
Nyheder

Mere end 100 virksomheder er klar: Stor jobmesse åbner i morgen

Michael Falch
Film og TV

40 år efter kultfilmen vender Michael Falch tilbage i ikonisk rolle

Østre LAndsret
Krimi

Landsretten skærper dom markant: 24-årig får 15 måneder ekstra

dansk politi
Krimi

Omkring 50 unge skabte uro: Politiet opfordrer forældre til at tage en snak

Tandlæge
Sundhed

Har du undgået tandlægen i flere år? Sådan kommer du i gang igen

Monika Rubin
Nyheder

14 kommuner får grønt lys til 234 nye botilbudspladser

rigsadvokatens kontor
Krimi

Frifundet for dobbeltdrab: Nu skal Højesteret afgøre grænsen for nødværge

Skolen
Nyheder

Efter flere forsinkelser: 624 børn rykker ind i ny skole til oktober

Børn på museum
Nyheder

Nyt tilbud til elever: Tre kulturoplevelser bliver fast del af skolen

Trump
Nyheder

Trump vil ændre ulvenes beskyttelse: Nu er processen sat i gang

børnehave
Nyheder

Afstemning: AI-billeder i børnehaven? Forældrene debatterer grænsen på Reddit

koncert
Underholdning

Over 30 koncerter på tre dage: Søndag bliver klassisk musik børnenes

roskilde uni
Nyheder

Nyt masterforløb: Skal ruste myndigheder og virksomheder til kriser

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Stod bag 30 indbrud og flere forsøg

test
Biler

Ny sikkerhed i biler: Kan slå alarm, hvis et barn bliver glemt

dansk politi
Nyheder

55-årig fængslet i stalkingsag: Sigtet for 18 forhold mod eks-partner

blodprøver
Nyheder

Nye hiv-tal bekymrer: Halvdelen bliver diagnosticeret sent

kabler
Nyheder

Kun grundskole på CV'et: I disse brancher kan lønnen runde 60.000 kroner

Grafitti fjernes
Advertorial

Annonce

Trygge facader i byen kræver faste aftaler

Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark, Policy Vice President i SMEunited.
Nyheder

SMVdanmark efter EU-tale: Virksomhederne har ventet længe nok

oplægsholderne
Nyheder

Viborg går nye veje: Nu skal familier have hjælp til skærmvanerne

Carllo Yaboy
Nyheder

Lokalpolitiker ser store muligheder i Hundige: ”Et vanvittigt stort potentiale”

Horesta
Nyheder

Nye bøder på op til 100.000 kroner skal ramme Airbnb-snyd

Birthe Kjær og Thomas Evers Poulsen
Nyheder

Storebæltsbroen bliver rød: Hele Danmark opfordres til at gøre det samme

computer arbejde
Nyheder

Forsikringssvindel koster dyrt: Familie betaler mindst 700 kroner ekstra

læser med barn
Nyheder

Dit barn gider ikke læse? Her er 6 enkle greb, der kan hjælpe

børn med hånden oppe
Nyheder

Nye tal om skolebørn: Hvert femte har været udsat for fysisk vold

retten i Randers
Krimi

45 beboere evakueret efter voldsom brand: 33-årig får fire års fængsel

Nationalbanken
Nyheder

Nye danske tal: Virksomheder ansætter færre, når de tager AI i brug

Dreng depresssiv
Nyheder

Magnus fik endelig venner: Nu sidder han med telefonen det meste af dagen

Marianne Lyngby Pedersen
Nyheder

Bog & idé advarer mod hurtig nulmoms: Vil vente til 1. juli

elbil
Biler

Benzin og diesel nærmer sig 20 kroner: Flere vælger elbil

dansk politi
Krimi

11 personer sigtet: Væksthuse var fulde af skunk

Lejligheder
Nyheder

Lejere fanget i lang ventetid: Venter op til 30 måneder på svar

retten i Roskilde
Krimi

Syv mænd dømt: Overfaldt fan-koordinator foran kone og barn

Elvis
Kendte

Sjældne private Elvis-billeder sættes til salg

tøj med mærkning af dato
Nyheder

Nyt mærke i børnetøj skal få danskerne til at bruge det længere

dansk politi
Nyheder

Politiet strammer grebet om Brøndby-FCK: Fans kan visiteres uden mistanke

abemishandling
Dyreliv

Storforbrugere af sociale medier vil langt oftere helt tæt på vilde dyr

lego
Underholdning

Din Halloween-tradition kan ende som LEGO-model i Miniland

bilist uden udsyn
Nyheder

Tre ud af fire unge bilister fortryder dette bag rattet

dansk politi
Krimi

Tissede på patruljevogn - og så gik jagten i gang

dansk politi
Nyheder

Politiet flytter ind hos kommunen i Varde

møbler
Advertorial

Annonce

Dansk designarv former fremtidens boligindretning

Sarah Sima Derlich
Sport

15-årige Sarah skriver dansk skakhistorie ved OL

løb
Sport

Slut med først til mølle: Nu bliver startnumre til CPH Half trukket i lotteri

damper
Nyheder

Unge fanget i nikotin-fælde: Vil gerne stoppe men det er svært

Christopher
Underholdning

Efter triumf i Valbyparken: Christopher annoncerer ny kæmpekoncert

CEO og medstifter af Miira, Laurits Rasmussen
Nyheder

Skoler vælger ny vej med AI: Læreren får styringen

Emil ved Papes grav
Kendte

Danmark mistede en kendt politiker - Emil mistede en nær ven

grønt i butik
Nyheder

Trods milliardpris: Flertal vil fjerne momsen på frugt og grønt

dansk politi
Krimi

Ekplosion i Vorre: Ligner opgør mellem kriminelle

barn med tablet
Nyheder

Børn krænkes på Snapchat, TikTok og Roblox: Få går til en voksen

villaer
Nyheder

Fejl i ejendomsvurderinger: Mæglerne vil rydde op

Vendelbo Spedition
Nyheder

Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser markant hurtigere

Ai svarer kvinde
Nyheder

Vi spørger AI om symptomer og diagnoser - men tjekker ikke kilden

Børn
Nyheder

Københavns skoler får penge til at bekæmpe racisme

Penge
Krimi

Falske 500-kronesedler brugt flere steder: To mænd fængslet

Oktoberfest
Underholdning

Kæmpe ølfest rykker ind midt i København

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Nye regler på vej: Kommuner kan tvinges til at rette ulovlige forhold

Millitærmøde
Nyheder

Forbud rammer luftrummet over store dele af København

internatslederen
Dyreliv

Nyt dyreinternat åbner i Nordjylland: Her bliver der plads til 25 dyr

tandbørstrer
Sundhed

Hver femte børster kun tænder én gang om dagen

ambulance
Nyheder

FOA i opråb: Hverdagen kan slide hårdt på ambulancefolk

wolt bud
Krimi

Madlevering gik helt skævt: Wolt-bud truet med pistol

Kong Frederik
Kongelige

Royal Run afslører første værtsby: Her skal festen holdes i 2027

tapetet
Underholdning

Indtager London - men du kan også se den danske version

fly
Rejser

Tusindvis af flypassagerer kan have penge til gode efter sommerferien

dansk politi
Krimi

Kvinde anholdt i Slagelse: Sigtet for kvælertag og bid på betjent

pas
Nyheder

Frataget statsborgerskab: Nu får de en chance til

elever
Nyheder

Rettigheder: Børn skal kende deres ret til et liv uden vold

Sex Pistols
Underholdning

God Save the Queen - nu kommer Sex Pistols til Danmark

Sugardating
Nyheder

Hjælp til udsatte børn og unge var truet: Nu er pengene fundet

kat
Nyheder

Hunde og katte kan give forskere ny viden om kræft hos mennesker