Politiet har lørdag aften indstillet eftersøgningen efter en ung mand i Langesø vest for Odense.
Det oplyser vagtchef ved Fyns Politi Sten Nyland.
- Vi har søgt derude i flere timer med dykkere uden at finde ham, siger han.
Den unge mands kammerat anmeldte lørdag eftermiddag 16.34, at manden var forsvundet fra overfladen, da han svømmede i søen.
En båd var drevet væk fra de to mænd i forbindelse med en fisketur, og den forsvundne mand besluttede sig for at svømme ud efter båden.
Det var her, at han forsvandt under overfladen.
Hvorfor han ikke kunne holde sig oven vande er uklart.
Til Ekstra Bladet siger Sten Nyland, at politiet formoder, at manden er omkommet.
- Vi indstillede eftersøgningen efter ham klokken 19.10, og han gik under cirka 16.30. Så er tidsperspektivet sådan, at alt håb er ophørt, siger han til avisen.
De pårørende er underrettet.
Langesø ligger ved Langesø Slot. Den er omkring en kilometer lang og 200 meter bred.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.