Et lille håb glimter i den stort omtalte Madeleine-sag, hvor en lille engelsk pige forsvandt fra sine forældre i 2007.
New Zealands politi har nemlig nu taget dna-prøver fra en pige, som kan være den forsvundne Madeline McCann.
Det er britiske Scotland Yard, der har bedt myndighederne i Queenstown, New Zealand tage affære, efter en person meldte at have set Madeleine denne nytårsaften.
Det skriver The Southland Times.
Lokalt er der dog ikke megen optimisme.
- Politiet sender dna-profilen til britisk politi, for at konfirmere identiteten af den pige, som fejlagtigt er blevet set som Madeleine af en borger, siger Kallum Croudis fra det lokale politi.
Man har tidligere meldt fra Queenstown, at pigen ikke kan være Madeleine, men britisk politi ønsker altså en videnskabelig sikkerhed.
Det er da heller ikke første gang, en pige er blevet dna-testet i håbet om, at hun kunne være Madeleine. I 2011 blev en pige, der var i Indien sammen med en belgisk mand og en fransk kvinde, testet.
Madeleine McCann forsvandt i 2007, mens hun var på ferie i Portugal med sine forældre og to søskende. Hun forsvandt kort før sin fireårs fødselsdag.
Den lille piges mystiske forsvinden skabte global opmærksomhed.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.