I år er det 80 år siden, den første Pippi Langstrømpe-bog blev udgivet den 26. november 1945. Jubilæet mærkes tydeligt på markedspladsen Tradera, hvor interessen for tidlige Pippi-udgivelser er steget markant. Flere sjældne eksemplarer er blevet solgt for rekordbeløb – og samlertrykket er stærkest blandt mænd i aldersgruppen 50-80 år.
– Pippi Langstrømpe er ikke kun en del af vores litteraturhistorie – hun er også et samlerfænomen. I forbindelse med 80-årsjubilæet ser vi en øget efterspørgsel på tidlige udgaver, og priserne viser, hvor stærkt Pippi står på andenhåndsmarkedet, siger Jennifer Geerts Bro, Marketingchef for Tradera Danmark.
De fem dyreste Pippi-bøger, der nogensinde er blevet solgt på Tradera, illustrerer værdien af de mest eftertragtede udgivelser:
- Pippi Langstrømpe, første udgave (1945) – 3.220 DKK
- Pippi Langstrømpe, første oplag (1945) – 2.871 DK
- Pippi Langstrømpe deler solkugler, Astrid Lindgren – 2.555 DK
- Pippi Langstrømpe i Sydhavet (1948), signeret af Astrid Lindgren, Ingrid Vang Nyman og “Pippi” – 1.855 DKK
- Pippi Langstrømpes liv og levned – 1.576 DKK
– Vi ser generelt en voksende trend inden for samlarkategorier som ældre børnelitteratur. Men Pippi skiller sig ud – både hvad angår interesse og betalingsvilje. Mange ønsker at eje en del af historien, siger Jennifer Geerts Bro.
Med fem nye årtier af læsere, utallige oversættelser og global popularitet fortsætter Pippi Langstrømpe med at fascinere. Jubilæumsåret viser, at efterspørgslen er større end nogensinde – og at klassisk børnelitteratur er på vej til at blive en stadig mere attraktiv samlerkategori på andenhåndsmarkedet.