Den succesrige træner Joachim Löw fortsætter som tysk landstræner i fodbold i yderligere to år, så kontrakten nu løber til og med EM i 2016.
På fredagens pressemøde i Frankfurt bekræftede præsidenten i det tyske fodboldforbund, Wolfgang Niersbach, at kontrakten er blevet underskrevet fredag morgen.
- Vi skrev under på kontrakterne i morges, siger Niersbach ifølge nyhedsbureauet dpa.
53-årige Löw har stået i spidsen for Tyskland siden 2006, efter at han havde været assistent for den tidligere landstræner, Jürgen Klinsmann, fra 2004 til 2006.
Under Löw blev Tyskland nummer to ved EM i 2008 og nummer tre ved VM i 2010. Ved sidste års EM blev tyskerne slået ud i semifinalen.
Tyskland kvalificerede sig til VM-slutrunden i Brasilien næste år ved at gå ubesejret igennem VM-kvalifikationen.
/ritzau/