--- --- --- ---
Fakta følger
--- --- --- ---
Dommedag vil ikke blive aktuelt inden for de næste 40 år, men alligevel vil menneskeheden blive konfronteret med skræmmende udfordringer i form af opbremsning i den globale økonomi og fortsatte klimaforandringer.
Selv om jordens undergang ikke er på dagsordenen, så er det et dystert billede den norske professor og klimastrateg, Jørgen Randers, tegner af årene fremover i sin bog "2052: A Global Forecast for the Next 40 Years".
En af bogens mere provokerende konklusioner går på, at USA stille og roligt vil "glide over i en sekundær rolle" på den globale scene for at blive erstattet af Kina som verdens "førende drivkraft".
Forklaringen er ifølge Jørgen Randers, at de amerikanske politikere synes at være ude af stand til at handle proaktivt i forhold til emner, der har et længere perspektiv.
Kortsigtede politiske beregninger og en polariseret vælgerskare virker lammende på amerikanske politikeres handlekraft i de kommende årtier.
I modsætning til det siger Randers i bogen, at Kinas "autoritære" regering har frie tøjler til at gennemføre fremadrettede beslutninger uden at være besværet af en demokratisk proces ved at inddrage befolkningen.
Han forudser ikke, at den ideologiske kamp mellem de to stormagter bliver til en væbnet konflikt, fordi historisk er "Kinas mål at være selvstændig". Mens Kinas økonomi vil vise en stærk vækst, så vil væksten tilsvarende falde i USA, og dermed ændres levevilkårene i de to lande, skriver Randers i bogen.
- Den mest overraskende taber vil blive den nuværende globale elite, i særdeleshed USA. Her vil lønningerne ikke stige i en generation, og der ventes for alle amerikanere en reallønsnedgang efter skat, hedder det videre.
Samtidig vil "de fattige bønder, som er på vej til at flytte ind til de kinesiske megabyer om 40 år fra nu kunne kigge tilbage på den mest spektakulære stigning i den disponible indkomst.
Jørgen Randers giver i bogen også udtryk for, at befolkningstilvæksten på jorden vil stagnere, når den har nået et højdepunkt på omkring 8,1 milliarder mennesker omkring 2040, fordi folk, der flytter til byerne, har færre børn.
Omkring tre milliarder mennesker vil fortsat være fattige i 2052. Men for størstedelen af verdens befolkning vil gennemsnitslevealderen nå op på 75 år som følge af bedre offentlige sundhedssystemer.
I bogen forudser den norske professor også, at verdens bruttonationalprodukt vil dale i tempo på grund af en mindre arbejdsstyrke og en lavere vækst i produktiviteten i de modne økonomier. Alligevel vil verdensøkonomien være fordoblet i 2052.
På 374 sider opridser Jørgen Randers en række uhyggelige perspektiver. Han mener, at en af de største trusler mod de fremtidige generationer kommer fra udledningen af drivhusgasser og ødelæggelse af biodiversiteten.
Forfatteren giver også et par gode råd til folk, der er bekymrede for fremtiden. Han foreslår, at de flytter til Centraleuropa, hvor klimaforandringerne ikke slår så hårdt igennem, arbejde med energieffektive løsninger og opmuntre børn til at lære mandarin kinesisk.
dpa