Administration 

Minister om nyt udspil: Derfor er der ingen garanti for praktikpladser

Undervisningsminister Merete Riisager (LA) vil blandt andet gentænke den uddannelsesvejledning, som folkeskoleelever modtager i 8. og 9. klasse. (Foto: Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix/arkiv)

Mere fokus på praktiske fag i folkeskolen, og større sikkerhed om praktikpladser, skal få unge til at vælge en erhvervsuddannelse. Avisen.dk har talt med undervisningsministeren om regeringens nye udspil.

Torsdag præsenterede regeringen sit udspil på erhvervsuddannelses-området. Her vil man tilføre to milliarder kroner til de trængte håndværksfag.

Seniorforsker med lige højre til Løkke: "Det er fugle på taget"

Avisen.dk har talt med undervisningsminister Merete Riisager (LA) om, hvorfor der ikke er kommet praktikgaranti, hvordan man får de unge til at vælge erhvervsskolen frem for gymnasiet og hvor de to milliarder kroner skal bruges. 

Merete Riisager, der er i alt afsat to milliarder kroner til at løfte erhvervsuddannelserne. Kan du løfte sløret for, hvilke områder pengene skal i?

- Det kan jeg ikke endnu, nej. Vi har afsat 1,5 milliarder kroner til at løfte kvaliteten af erhvervsuddannelserne og 500 millioner til folkeskoleområdet. Det er en ambitiøs plan for at få flere unge til at se erhvervsuddannelsen som den gode uddannelsesmulighed, den er.

Et af punkterne i jeres udspil er, at I vil skabe større sikkerhed omkring praktikpladser til de unge. Det skal blandt andet gøres gennem såkaldte praktiktilsagn mellem virksomhed og elev. En ekspert har påpeget, at det er nødvendigt at få arbejdsmarkedets parter med på vognen, hvis idéen om praktiktilsagn skal virke. Tror I i regeringen, at de vil være med til det?

- Det er min klare fornemmelse, at der vil være opbakning til at øge dialogen mellem elev og virksomhed. Mange af arbejdspladserne mangler jo hænder, og dette vil gøre det lettere for de unge og en arbejdsgiver at spore sig ind på hinanden og give håndslag på, at det kan blive til en praktikplads.

Men det håndslag skal ikke forstås som en garanti for at få en praktikplads?

- Nej, det er det ikke.

Det ville formentlig få flere unge til at søge på en erhvervsuddannelse, hvis de kunne være sikre på at komme i praktik. Hvorfor har I ikke arbejdet for, at der kunne komme en sådan garanti?

- Det er som sagt virksomhederne, der bestemmer hvor mange praktikpladser, som skal oprettes. Vi kan se, at det faktisk går fremad med antallet af indgåede uddannelsesaftaler inden for det sidste år. Vi tror på, at det her udspil kan være med til at få flere elever på erhvervsskolerne og øge antallet af praktikpladser.

I vil skabe mere fleksible vilkår for opsigelse af uddannelsesaftaler. Når man hører det, kunne man forestille sig, at nogle unge vil blive nervøse for sikkerheden omkring deres praktikplads. Hvorfor vil I gøre det lettere for virksomhederne at annullere en aftale?

- Både eleven og virksomheden skal have en god følelse. Hvis der af den ene eller anden grund er brug for, at aftalen bliver opsagt, skal det gøres fleksibelt, så den unge kan komme godt videre til et nyt praktiksted.

Men hvordan spiller det sammen med, at der skal komme større sikkerhed for praktikpladserne til de unge?

- Vi tror på, at dette kan være med til at få flere virksomheder til at oprette en praktikplads, hvilket vil komme mange søgende unge til gode. Det er jo ikke fordi, at vi vil gøre det muligt bare at opsige en aftale fra den ene dag til den anden.

Hvordan skal det helt konkret blive mere fleksibelt?

- Det kan jeg ikke svare på lige her. Vi skal først til at gå i gang med udredningsarbejdet for at undersøge mulighederne.

I vil også styrke børn og unges opfattelse af de praktiske fag i folkeskolen. Er 500 millioner kroner nok til at sikre, at alle folkeskoler har lærerkapacitet og inventar til at forbedre undervisningen og afholde obligatoriske prøver i 7. og 8. klasse?

- Det mener vi, det vil. Det er grunden til, at vi har afsat et stort beløb til at forbedre undervisningen i fagene, udstyret som de unge skal bruge, samt at vi nu vil gentænke den vejledning, som folkeskoleeleverne får i forbindelse med valg af ungdomsuddannelse. Det skal gøre lærere, elever og forældre mere opmærksomme på, hvad en erhvervsuddannelse kan tilbyde.

Er der en grund til, at udskolingen er i fokus i dette udspil? Man kunne jo have inddraget undervisningen for børn på mellemtrinnet mere eksempelvis?

- På mellemtrinnet har man allerede flere praktiske fag, så vi føler i regeringen, at det er i udskolingen, hvor de unge er tættere på at skulle træffe et valg, at de har brug for at lære mere om de praktiske fag.

Flere eksperter har før påpeget, at unge har svært ved at vælge en erhvervsuddannelse, fordi at de føler sig låste af det valg. Tror I, at dette udspil vil kunne ændre dette?

- Vi tror på, at med bedre vejledning, flere penge til at forbedre kvaliteten af undervisningen og en ændring af 10. klasse, hvor man indskærper den den faglærte retning, så vil vi se flere unge, som føler sig sikre på, at erhvervsuddannelsen er noget for dem.

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen