Administration 

Linda P: Mit største lod i livet er at være mor

Kendte
Portræt af Linda P.
Linda P springer ud som revystjerne: - Jeg tænker, jeg kender min plads i det, og jeg ved, hvad jeg kan bidrage med, og så vil jeg lytte og lære for resten. Jeg har stor respekt for ting, jeg ikke har gjort før, lyder det fra den 38-årige komiker. (Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix)

Linda P debuterer som revyskuespillerinde, og genren ligger faktisk ikke særligt langt væk for den kendte komiker.

Den kendte komiker Linda P skriver sig ind i historiebøgerne efter Ove Sprogøe, Poul Reichhardt, Helle Virkner, Ulf Pilgaard og Dirch Passer.

Den 38-årige sydhavnsstjerne går i fodsporene på dem i Tivolirevyen efter at være blevet håndplukket af selveste Lisbet Dahl - en af Danmarks mest største revyveteraner - som er blandt kræfterne, der skal genrejse traditionen.

- Hun har flirtet med mig noget tid, men nogle gange sker der det, at en kvinde bliver gravid, og så er der ikke så meget at gøre ved det, siger Linda P med vanlig humor på pressemødet og fortsætter:

- Så spurgte hun igen, og nu hvor jeg ikke er gravid, sagde jeg ja. Men helt overordnet siger man bare ja, når Lisbet Dahl spørger om noget.

Linda P beskriver sig selv som en revynørd, hvilket nok kommer bag på mange, funderer hun.

I barndomshjemmet satte hun ofte gamle revyer og lystspil i VHS-maskinen og blev betaget af Marguerite Viby og Lily Broberg.

Linda P bag en tegnet nøgen dame
Linda P beskriver sig selv som en revynørd, hvilket nok kommer bag på mange, funderer hun. - Jeg er en meget gammel sjæl indeni. Nu var det bare standup, det blev for mig, for det var der, hvor jeg fandt min hylde og fandt mig tilrette og fandt ud af, at det – tror jeg da – har jeg en eller anden form for talent for, siger Linda P. Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

I 1995 så hun årets udgave af Cirkusrevyen, hvor Lisbet Dahl, Ditte Gråbøl, Niels Olsen, Ulf Pilgaard og Claus Ryskjær udgjorde kvintetten på de skrå brædder i Teltet på Bakken. Og især de to kvinder følte lille Linda sig forbundet med.

- Jeg ved ikke, om det er noget med, at brændte børn leger bedst, funderer Linda P og fortsætter så:

- Men deres stenansigter, leveringer - lige på og hårdt - samtidig med at især Lisbet lignede en stor undskyldning for sig selv, elskede jeg, erindrer hun.

Nu får hun lov til at stå side om side med sit store idol.

Holdet bag den nye revy
Andreas Bo, Nicolai Jørgensen, Linda P, Lisbet Dahl, Carsten Svendsen og James Price er sekstetten, som skal skabe nyt liv i Tivolirevyen, som genopstår næste sommer. Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Sammen med Andreas Bo, Nicolai Jørgensen, Carsten Svendsen og James Price udgør de sekstetten, som skal skabe nyt liv i Tivolirevyen, der genopstår næste sommer.

- Lisbet er jo dronningen af det hele. Hun har sat holdet og skal instruere, og jeg glæder mig meget. Ikke mindst til at stå på scenen med de andre. Man er tit solist som standupkomiker. Det er dejligt at være en del af et hold - bare det at nogle ville blive skidesure, hvis man kom for sent, siger hun og fortsætter:

- Der er også lidt lejrskolestemning over det, for kunstnere er jo altid lidt fucked op. Og når der er flere af os i samme lokale, kan det kun blive vanvittigt. Men vi kan også være nogle stride kællinger, siger Linda P og skraldgriner.

Der er ni måneder til, at Tivolirevyen får premiere.

Det betyder, at Linda P. spenderer en del af næste sommer på scenen. Men faktisk trives hun bedst på farten.

- Jeg kan ikke lide ferie. Lige siden jeg var bygningsmaler, har jeg altid elsket at arbejde. Faktisk lige siden jeg var ti år og med min mor ude at male, konstaterer hun.

Selv om hendes liv ændrede sig for to et halvt år siden, da hun blev mor for første gang, har Linda P stadig mulighed for at udleve sin professionelle passion på scenen.

- Lige nu har jeg det privilegie, at min lille datter er i vuggestue. Selvfølgelig er der rytmer og alt sådan noget, men jeg har meget fri om dagen og kan være rigtigt meget sammen med hende der, siger Linda P og tilføjer:

- Man skal udnytte det, inden hun skal i skole, hvor hun er nødt til at være der hver dag. Det er dejligt, at jeg lidt kan sætte tiden, som jeg gerne vil.

Linda P og hendes ekskæreste blev forældre til datteren Nanna i begyndelsen af 2020, og den lille pige har vendt hele hendes verden på hovedet.

- Jeg har altid troet, at mit største lod i livet var at lave komik. Men det er helt klart at være mor, siger Linda P med et stort smil.

- Jeg tænkte godt - for at være en lille smule højrøvet - at jeg ville være god til det, men jeg ér fandeme også god til det. Det er så dejligt. Endelig noget, jeg er god til.

Linda P er også god til standup.

Hun blev kåret til Årets Komiker ved Zulu Comedy Galla tilbage i 2010, og det er et felt, hun har udmærket sig i mere end et årti.

Tivolirevyen bliver et sammensurium af satire, parodier og skuespil, som Linda P behersker, og så kaster hun sig ud i nye discipliner, som en klassisk revy også inderholder såsom sange og viser, som spidder samfundet, aktuelle tendenser og hinandens yderpunkter.

Det kan man stadig sagtens i en tid, hvor der er fokus på sprogbrug og lighed, plads og accept af forskelligheder.

Men, siger Linda P:

- Det handler om ikke at unødigt at vade og såre mennesker bare for at gøre det.

- Jeg har da selv ting, jeg har sagt engang, som jeg skal have ryddet op i. Hvis du kigger på mine shows i 2009, er der ting, der overhovedet ikke går i dag, lyder det fra Linda P uden dog at komme det nærmere.

Men med sin egen selvransagelse kan revyen også gøre det for andre.

- Jeg synes simpelthen, vi mangler en masse nuancer i midten, og det er det, revyen kan, siger Linda P og tilføjer så:

- Hvis modpolen til dem, der stadig er nedladende og sexistiske, siger: "Du skal have skåret pikken af", så bliver det altså svært at mødes i en dialog.

Tivolirevyen får premiere i Glassalen i Tivoli den 1. juni 2023.

/ritzau/

Af Ritzau Fokus

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en person med en meget stor højtaler
Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 

Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste