Administration 

Jes Dorph-Petersen: Toulouse – katten der burde være død

Debat
en mand kigger på en kat
Jes og Toulouse (Foto: Privat)

"Men det går meget godt i tråd med den måde, mange mennesker reagerer på, når vi får modgang og svære udfordringer: vi lægger ansvaret over på andre..."

Må jeg præsentere et af verdens heldigste kæledyr. En mellemstor rød hankat, der burde være død, men bor lyslevende hjemme hos os. Vi kalder ham Toulouse, selvom navnet er af mindre betydning, fordi han alligevel aldrig kommer, når vi kalder. Han er nemlig, som katte er flest: sød, sjov, charmerende – men også helt sin egen og kun social på deltid.

Historien om, hvorfor Toulouse er ekstremt heldig ved at være i live - endda i behagelige omgivelser - begynder en fredag i februar i år. På en iskold vinterdag med masser af minusgrader.

En ældre kvinde er på vej til fods gennem parken Østre Anlæg i København, da hun får øje på en aflang plastickasse med håndtag. Der er et lille gitter i den ene ende. Kvinden kan se gennem tremmerne, at der er et dyr inde i kassen. Dyret sidder helt stille. Det er en kat, og den fryser helt forfærdeligt. Men kvinden tager kassen med ud af parken og hen til en dyrlægeklinik i nærheden, hvor katten straks får varme og lægehjælp.

Optrinnet følges tilfældigvis af en kunde i klinikken, der synes, det er meget synd for den forfrosne, hjemløse kat. Kunden ringer derfor til min kærestes datter Liva, som hun ved er katte-elsker fra den øverste hylde. Da Liva hører om den efterladte kat, kører hun straks i bil ind til dyrlægen og henter dyret.

Således kom den røde kat ved en lykkelig tilfældighed ind i vores familie, hvor den tydeligvis nyder resten af sine sidste 8 liv.

En kat kigger på en vaskemaskine
Foto: Privat

I dag bor Toulouse på skift hos Liva og hos os. Og vi elsker den firbenede gangster med den ukendte fortid. I morges kom han trissende med et stille ”miauuw” fra fodenden, så snart jeg slog dynen til side.

Så gik vi to ud i køkkenet og fik kaffe, tørfoder og en tidlig samtale om hemmelige emner. Lige nu – mens jeg skriver - sidder Toulouse ovre ved Maise i sofaen og rengør sin ene bagpote, når han ikke kigger rundt på os med de skæve gule øjne. Og om en halv time flintrer han sandsynligvis rundt i jagten på en fjendtlig tøj-mus. Eller han lægger sig som en buet banan på gulvet og forventer at blive kløet på maven og bag ørerne. Og det bliver han. For Toulouse er blevet vores bedste ven og legekammerat. Undtagen når han kradser i sofaens armlæn eller spiser blomster.

Dyrlægen vurderer katten til at være cirka to år gammel. Og fuldstændig sund og rask. Han er helt tryg ved mennesker, så Toulouse har sandsynligvis haft det helt fint, der, hvor han var – indtil han blev placeret i transportkassen i kulde og mørke i Østre Anlæg. Efterladt til den sikre død, hvis ikke den ældre kvinde var kommet forbi og forbarmet sig.

Tak til hende for reelt at redde Toulouses liv. Men det modsatte af tak til den person, der forinden fralagde sig et ansvar for et levende, forsvarsløst væsen. Og her ligger det mørke mysterie. For hvad har fået et menneske til først at erhverve sig en kat – og derefter skille sig af med kæledyret på den mest hjerteløse måde?

Jeg ved af gode grunde intet om, hvor katten kommer fra - og om han oprindelig hed Garfield eller Jens Otto. Men jeg går ud fra, at den tidligere ejer af Toulouse har holdt af ham og passede ham ordentligt, fordi katten som nævnt er både tryg og tillidsfuld. Men så er noget åbenbart gået helt galt, da vedkommende foretager den rædselsfulde handling at smide katten væk, vende ryggen til og forsvinde i mørket.

Måske endte Toulouse som hittebarn i parken, fordi et enkelt menneske blev ramt af en pludselig, altoverskyggende livskrise. At alting ramlede sammen. Der er naturligvis en forklaring, som vi ikke kender – og dermed måske en formildende omstændighed, som trods alt kan spille ind.

Men det går meget godt i tråd med den måde, mange mennesker reagerer på, når vi får modgang og svære udfordringer: vi lægger ansvaret over på andre. På naboen. På omgivelserne. På samfundet. Vi smider i bogstaveligste forstand vores problemer fra os. Jeg skal ikke her starte en debat om hverken velfærdsstatens begrænsninger, forkælelse eller strafferammer for dyremishandling, men jeg kan simpelthen ikke respektere eller undskylde det, vores røde kat blev udsat for.

en kat med legetøj
Foto: Privat

Den helt igennem tarvelige handling er desværre ikke enestående. Internater og dyreværn melder om en kraftig stigning i antallet af kæledyr, der efterlades i papkasser, sportasker, transportbure og indkøbskurve – primært på rastepladser og i skove.

Tal fra Dyrenes Beskyttelse viser, at der i Danmark i 2022 blev efterladt næsten 1.400 dyr – men at tallet alene i første halvdel af 2023 steg med 35%. Det skyldes sandsynligvis en mere og mere forjaget hverdag, hvor mennesker ikke længere har tid og overskud til de kæledyr, der ellers skulle være børnenes legetøj, hjemmets bedste ven og en del af det idylliske billede på en lykkelig familie. Men virkeligheden for mange er anderledes, og derfor får levende væsener samme behandling som storskrald og haveaffald, når det bare bliver for meget at passe Pluto eller Phister.

Langt de fleste efterladte dyr er katte. Tallet for efterladte hunde er klart lavere. Det kan meget vel skyldes, at der er lovkrav i Danmark om at registrere hunde med en lille chip i dyrets nakke. Den fører direkte til ejeren, så derfor kan man ikke efterlade en hund og flygte sporløst fra ansvaret. Samme lovkrav gælder desværre ikke for katte. Men det kommer forhåbentlig med i den næste lov om velfærd for kæledyr.

Og hvis det menneske, der uden afsender efterlod Toulouse i en kasse i kulden i Østre Anlæg, læser med her på avisen.dk, så har jeg kun et enkelt og simpelt spørgsmål:

”Hvorfor gjorde du det? Katten stolede faktisk på dig.”

Portræt af Jes Dorph
Jes Dorph-Petersen er journalist og tidligere studievært på DR, TV3, TV 2 og dk4. Foto: Privat Foto: Privat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

halloween
Nyheder

Uhyggeligt fund i halloweenslik: Mor advarer andre forældre

gaming
Krimi

Politiet jagter unge sadister i internationale netværk

ulv skudt
Nyheder

Ny model skal vise, hvornår ulven kan jages

politi dansk
Krimi

Blev smidt ud fra bar: Så gik det galt

København byret
Krimi

Solgte stjålne luksuscykler på Facebook

retten i holbæk
Krimi

Han styrede det dødelige baghold fra sin telefon

lotto
Nyheder

Lotto-lykke rammer samme by to gange

julekalender
Film og TV

Vikingekonge og skagensmaler kastes ud i vild juledyst

appen
Nyheder

Appen mod svindel skifter hænder: Staten overtager fra nytår

FBI
Krimi

Først selvmord, nu drabssag: Tidligere betjent for retten

vridsløse
Nyheder

Første beboere flytter ind på gammel fængselsgrund

unge i brugs
Nyheder

Danmark mangler faglærte: Forældres holdning kan gøre en forskel

barn med far
Nyheder

Allehelgen: Flertal vil tale mere om døden

elbil
Biler

Hver fjerde bil er elbil: Afgiften stiger til nytår

Jørn Simmenæs
Sport

Jørn vandt på tv: Nu inviterer han alle

retten i Nykøbing F
Krimi

Lejede en bil og kørte rundt og begik 67 indbrud

ringsted
Nyheder

Trods modvind: Her vælter de nye job frem

Erin Patterson
Krimi

Appelretten har talt: Svampemorderen skal blive bag tremmer

Vegansk mad
Nyheder

Forskere overrasket: Veganere har mindre mangfoldige tarmbakterier

HB Køge
Sport

Ti kampe, to udlandsrejser: Tætpakket program for HB Køge

kat
Krimi

Offer for 764: 14-årig pige tvunget til at dræbe sin kat

mand ved pc med IA
Iværksætteri

AI-boom i Danmark: Små virksomheder fører an

Cecilie Buhl
Advertorial

Annonce

Tre vindere hyldes: Her er årets bogfavoritter

flyver
Rejser

Flybilletter fra København til Europa 42 procent dyrere

hund
Dyreliv

Halloween kan blive et mareridt for din hund

puff barer
Krimi

Varebil gemte på tusindvis af ulovlige puff bars

sygehus
Nyheder

Kort uddannelse, mere sygdom: Stor ulighed i Østdanmark

kvinde drikker vand
Nyheder

Vandledningerne forfalder: Fuld udskiftning tager 143 år

dansk politi
Krimi

Voldtægter i Aalborg: Mistænkt er fængslet i Spanien

Retten i kolding
Krimi

Truede med at sprænge politistation i luften

villaer
Nyheder

Boligejerne betaler til tiden: Restancen er rekordlav

studenter
Nyheder

Stx-elever skriver dårligere: Laveste snit siden 2012

apotek
Nyheder

Over en million danskere tager meget medicin

hundeudstilling
Dyreliv

5.900 hunde indtager Herning til kæmpe hundefest

ung shopper
Nyheder

De unge elsker at shoppe: Men mange fortryder

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud: Gjorde fund på landejendom

foodtech
Nyheder

Flere gæster og glade udstillere i Herning

Bogforum
Bøger

Bogfesten er et tilløbsstykke: En dag er udsolgt

Silver Rail
Krimi

Amerikansk skoleskyderi: Efterforskere undersøger muligt 764-spor

myg
Nyheder

Farlig virus rykker nordpå: SSI holder øje

studenter
Nyheder

Shots til studenter: Seks virksomheder får kritik

Ted Bundy
Krimi

Bundy udpeget som morder på politichefens datter

kylling der lider
Nyheder

Kyllinger efterladt til at dø: Nu politianmeldes producent

politistationen
Nyheder

Nu åbner politiet dørene: Kom helt tæt på

bilister
Biler

København overrasker: Kun to europæiske byer ligger foran

Hacker
Nyheder

Danmark ruster op: Nu skal virksomhederne med

tivoli
Underholdning

Tivoli i fremgang: Nyt område lokker gæster til

dansk politi
Krimi

Tog tøjet af ved flaskeautomaten: Så kom politiet

børn læser
Nyheder

Børn vil gerne læse, men vennerne kommer først

Alexander Smedegaard
Biler

Unge vender ryggen til et fag i forandring

vestre Landsret
Krimi

Far sendte tre døtre til Somalia: Pisket og spærret inde

dansk politi
Krimi

11 biler ramt: Anholdt efter bare 13 minutter

Robbie Williams
Underholdning

Robbie Williams vender tilbage: Store stjerner indtager Odense

sluse automat
Nyheder

Slut med én flaske ad gangen: Ny pantsucces breder sig

bil med vinterdæk i bagagerum
Biler

Den farlige fejl, når vinterdækkene skal på bilen

pige tiktok
Nyheder

Hver fjerde teenagepige kæmper med dette problem

retten i Roskilde
Nyheder

42 drenge blev filmet i hemmelighed: Mand dømt

Esse vinder
Mad og drikke

Her ligger Danmarks bedste restaurant i 2026

Foreningen War-Hammered Veterans
Nyheder

Millioner skal hjælpe danskere: Her går pengene hen

gravsted
Krimi

De har lige mistet deres ægtefælle: Så ringer svindlerne

Niels Hav
Nyheder

Poesien får frit spil: Niels Hav inviterer til festaften

København uni
Nyheder

Tre universiteter ramt: Derfor er hackere på jagt

DFM Mimir
Nyheder

Ny dansk AI udfordrer giganterne - og den er helt gratis

ung online
Krimi

Politiet advarer: Børn kan være bange for at fortælle

madlavning
Advertorial

Annonce

De redskaber, der gør forskellen mellem at lave mad og at nyde det

bil på vej i snesjask
Nyheder

Kong Vinter er på retur: Men pas på vejene

Kontorarbejde
Nyheder

Danskerne er glade for jobbet - men ikke for chefen

Golf
Sport

400 tyskere på vej: Fyn har ramt plet

bil på vej
Nyheder

Fra ti trafikdræbte til nul: 31 kommuner overrasker positivt

Reimer
Nyheder

Landsholdsstjerner fejrede ny hal på deres gamle gymnasium

sygeplejerske
Nyheder

Næsten 20 millioner skal hjælpe særligt udsatte borgere

Pensionsfolkene
Nyheder

De har millioner på kontoen: Alligevel venter en overraskelse

dansk politi
Krimi

Et stykke papir, og så var mobilen væk

dansk politi
Krimi

Et stykke papir, og så var mobilen væk

dansk politi
Krimi

Svindlere udgav sig for politiet: Ægtepar mistede 12.000 kroner

grise
Nyheder

100.000 danskere kræver bedre forhold for grisene

Julebus
Nyheder

Gratis hjem til jul: Bussen ruller igen

Gaming
Nyheder

Millioner i spil: Ny fond åbner for ansøgninger

børn sammen
Nyheder

Dit barn fortæller én historie: Men hvad mangler?